1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Çumra'mızın dününden bugüne hatırlananlar!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Çumra'mızın dününden bugüne hatırlananlar!

A+A-

Belediye çalışanlarımızdan eski mesai arkadaşım Arif Demiraslan benden eski Çumra Fotoğraflarından istedi ben elimde olan eski Çumra fotoğraflarını muhakkak paylaşırım. Elbette Çumra’mızın dünüyle bugününü karşılaştırarak şehrimizin gelişimini göstermek adına iyi olur. Bunun yanında aidiyet yani sahiplenme oluşturacak nesiller oluşur.  Böylesi çalışmalarla daha duyarlı yarınların elinden tutacak yeni kuşaklara not bırakılmış olacaktır.

Bu eski resimlerimiz Çumra adına nereden nereye geldik sorusuna da cevap verecektir. Böylesi araştırma ve çalışmalar her hâlükârda Çumra adına kazancımız olacaktır.

Öyle ya dünden bugüne kimler geldi kimler geçti değil mi?. Mavra atanlar, yan gelip yatanlar ancak, hep cami önünde dana kuyruğu kesenleri hep gördük. Gördük ve notumuzu aldık. Kim dananın kuyruğun kısa kesti, kim uzun kesti,  kim kime hizmet etti, kimler gününü gün edip çekip gitti. Kimlerin yarınların daha ötesinde asırlara hükmedecek eser bırakıp hizmet ettiğini not etmememize araç olacaktır.

Elbette Çumra inkârı mümkün olmayan gelişimini Recep Konuk Başkanla yaşadı. Hala yaşamaya devam etmektedir. Dün ile bugünü kıyaslarken karşılaştırırken bu gerçeği görmek durumunda kalırız. Elbette marifet iltifata tabidir. Diyerek Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekir öyle değil mi?

Türk Edebiyatının ve tarihinin son yüz yılı içerisinde haklı ağırlığı olan Nihat Sami Banarlı Hoca 19. 05,1956 tarihli Hürriyet Gazetesinde hatırlamak ve hatırlanmak üzere yazdığı yazısında; 

“”Hatırlamak, acı veya tatlı, hatırlanmaya değer biz mâziye sâhip olmaktır. Öteden beri, dünya ölçüsünde tanınmış büyük şair ve mütefekkirlerin hâtıra güzelliğine ayrı değer verdikleri görülür.

Anlaşılır ki, insanların en asil duygularla yaşayanları, hâtıralarını sevenlerdir.

Hâtıralarına değer veren asil ruhlardan derlenmiş milletler de millî mâzilerine, şahsî hâtıraları gibi, hatta daha üstün bir sevgiyle bağlanırlar. Büyük milletler bunun için büyük mâzisi, büyük tecrübesi yâni derin hâtırası olan milletlerdir.

Ağaçların, toprakların bile hâfızası ve güzel hâtıraları vardır. Tabiatta her yenibahar, eski baharların bir güzel hâtırası hâlinde doğarken unutmak, unutabilmek, hem mâziden hem de bütün yenibahar hamlelerinden ebediyen mahrum olmaktır.””

Demek ki unutmamak gerekir. Unutmamak için öncesiyle ve sonrasıyla yani dünüyle bugünüyle hatırlamak ve hatırlatmak gerekir.

Biz genelde yazılarımızda bunu yapma gayretindeyiz. Bu aynı zamanda vefalı olmaktır. Cenabı Allah insanlara vefayı ihsan buyurmuştur. İhsandan nasiplenenlerden oluruz inşallah! Zira vefasızlık aynı zamanda imansızlığa gider.

Bunun yanında eksik olanlardan bahsetmek durumundayız. Hatırlamak ve hatırlatmak diye işaret ettik. 

Burada unutmak unutturulmak adına yapılan bir icraattan da bahsederek yazımıza devam edelim mi?

Hangi akla hizmet ederek yaptıklarını bir türlü anlayamadığım Çumra’mızda üç yüze yakın sokak adlarının yerini rakamların almasıdır. 10 Kasım günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı olmasının yansıra Türk Siyasi Tarihine ve Türk Edebiyatına damga vurmuş olan Osman Yüksel Serdengeçti’nin de ölüm yıldönümüdür. Çumra’mızdaki Sokak değişiminde Serdengeçti de nasibini almış. Cumhuriyet Mahallesinde Serdengeçti Sokak adının yerine 734445 gibi levha asmışlar. 

Burada yeri gelmişken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta açılışını yaptığı devasa yol, tünel ve viyadüklere Ülkemizin Kültür ve sanat hayatına eşsiz katkıda bulunanlarının adlarını veriyor. Abdurrahim Karakoç, Necip Fazıl, Bahaddin Karakoaç, Aşık Mahsuni  gibi adlarını veriyor. Bu yolun adının “EDEBİYAT YOLU” olmasından tabi güzellik olamaz. Derken ne hikmetse biz böylesi isimleri kaldırıp silip yerine rakamları yazıyoruz.

Yeni Mahallede Yahya Kemal, Peyami Sefa gibi Türk Edebiyatının mihenk taşlarının yerini soğuk rakamlar almış. Bunlara daha birçok örnek verebiliriz. Çumra merkezde 12 mahallede her biri mana ve hatırası olan 300 sokağın adı buz gibi soğuk rakamlarla sessiz sedasız değişiverdi. Hayret yüze yakın Cadde adını nedense değiştirmediler!

İzzetbey Mah; Çiçek adları, Bardakçı Mah; Şehir adları, Bakkalbaşı Mah; Tarihi olaylar, tarihi şehir adları, Baraj Mah; Türk Dünyası ve tarihi şehirler adları, Yeni Mah;Türk Edebiyatından yazar, şair,düşünür adları, Bağlar Mah; Türk tarihine mal olmuş evliya, düşünür adları, Hürriyet Mah; Çumra’da görev yapmış belediye başkanları adları 

Hülasa bu adlar çoğunlukla tarihe ışık tutan, tarihi kişileri ve olayları günümüze kadar getiren tarihi dokümanlardır.(envanterler) Çumra’daki Sokak adları adeta şehrin bir belleği başka deyişle hafızasıdır.

Çumra’mızda dünün güzelliklerini yaşatan Mahallelerde bulunan çeşmelerimiz var. Evet,  su akan sokak çeşmelerini, o mahallede doğan ya da o sokakta yaşayan önemli kişileri, kahramanların isimlerini sokak tabelalarında görmemiz mümkün. O tabelalar  mahallelerin kimliğidir adeta...

Mahallede ya da sokakta bulunan önemli tarihi yapılar (camii, köprü vb.), önemli kişiler veya şahsiyetler, önemli olaylar (savaş, zafer vb) ve bulunduğu yerin sosyal hayatına katkı sağlayan, sürekli halk tarafından kullanılan yapılar (çeşme, fırın gibi) mahalle ve sokak isimlerinin kullanılmasında en büyük etkenlerdendir.

Çumra Sokak adlarına göz attığımızda; köklü Türk tarihi adeta sokak isimlerine kazınmıştır. Elbette bunların hepsini yazmak mümkün değildir.

Evet, yukarda da ifade ettiğim üzere buharlaşan bu güzelim adların yerine soğuk mu soğuk rakamlarla kalıverdik.

Dünden haberi olmayanların bugünü yaşaması ve yarınların elinde tutamayacağı kaçınılmazdır.

Böylesi yapı içinde ne kazanacağız?

Bakkalbaşı Mahallesi Ridaniye Sokak N0 35 demek varken, 733678 nolu sokak ne manaya geldiğini anlayabilmiş değilim. 

Evet, sevgili Arif Demiraslan dün ile bugünü kıyaslayan, karşılaştıran fotoğrafları paylaşırken sokak adlarını bu sokağın daha önce adı  Serdengeçti sokaktı idi bugün ise 733647 oldu diye gururla dün ile bağlantımızı kopardığımızı da fotoğraflarla işaret edebilir misin?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.