1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Dağlık Karabağ Bölgesi, Azerbaycan’ındır!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Dağlık Karabağ Bölgesi, Azerbaycan’ındır!

A+A-

Tarih tekerrür ediyor. Ermeni çapulcularının son saldırıları özellikle de Azerbaycan’ımızın ikinci büyük kenti Gence’ye yönelik füze saldırısı tarihin tekerrürünü dile getiriyor. Etrafımızda açılmaya çalışılan cephelerden biri daha aktive ediliyor. Bölgesel gelişmelerin baş aktörlerinden biri olan ülkemizin dik duruşundan rahatsız olan çevrelerin her gün yeni açıklamalarla bizi köşeye sıkıştırmak amacıyla başlattıkları adımların zamanlaması da oldukça manidardır.

Geçtiğimiz hafta sonu can Azerbaycan’ımızın önemli kenti Gence’yi bundan yedi sene önce gezip görmek imkanım olmuş, tipik bir Anadolu kentini andıran Gence’de yer alan şehitlik abidelerini gezebilmiştim. Halkının olgunluğu ve vakarı takdire şayandı. Gence, kendi içimizden bir Konya’dır, Isparta’dır, Sivas’tır, Aydın’dır.

Ermeniler’in sahada baş edemeyeceği şanlı Türk milletine karşı, oyunlarla Rusya’yı, Amerika’yı, Avrupa’yı yanına çekerek alışkın oldukları cephede elde edemediklerini masada kazanma huyları depreşti. Nerdeyse 30 yıldır sabırla beklenen sürecin sonrasında buna müsade etmeyeceğimizi ve gerekirse kanımızın son damlasına kadar savaşıp hakkımızı yedirmeyeceğimizi hala anlayamıyorlar. Cephede şanlı Azerbaycan ordusuyla savaşmayı göze alamayan Ermenistan çetesi, uzaktan balistik füze maharetleriyle Azeri halkını kışkırtarak kendi üzerine saldırtmayı hedefleyip dünya kamuoyu nezdinde mağduru oynayarak, yandaşlarını yanına çekip bölgede ki amacına ulaşmayı arzuluyor.

Artık öyle bir taktikle harp kazanma devri geçti.

Ya savaş açtığınız Azerbaycan ordusunun karşısına adam gibi çıkarak kozunuzu paylaşacaksınız ya da kısa bir süre zarfında, Azerbaycan Dağlık Karabağ bölgesini ele geçirmesi sonrasında halen yaşamakta olduğunuz topraklarınızda yaşam sürmeye devam edeceksiniz.

Zoru görünce kaçan, oyunla hileyle hedef çizen mantığınızı bir kenara bırakacaksınız. Yok eğer kaşımaya, kaşınmaya devam etme niyetindeyseniz buyrun cepheye başa baş savaşır, tüm Ermenistan’ı Azerbaycan topraklarına ilhak ederiz. Akabinde efendice durursanız azınlık olarak Azerbaycan yönetimi altında yaşar gidersiniz yok eğer hala hak iddia ederseniz hakkınızı avucunuza vermeyi de çok iyi biliriz.

Kafkasya’nın çözülemeyen aynı zamanda da dondurulamayan sorunu Dağlık Karabağ işgali, Ermenistan’ın son zamanlarda artan saldırıları nedeniyle yaklaşık 30 yıldır olduğu gibi yine gündemde. 

Erivan yönetiminin ülkedeki sosyal ve ekonomik sorunlarından dikkati dağıtmak için saldırılarını artırdığı yorumları yapılan krizde, Azerbaycan, topraklarının artık geri verilmesini istiyor.

Her defasında işi yokuşa sürmeyi alışkanlık haline getiren Ermenistan ve yanında duranlar, bu defa baltayı taşa vurmuşlardır. Sayın Aliyev’in de dediği gibi bunca zamandır çözüm üretmeyen ve askıda tutan çevreler hala bu mantıkla işgal altında ki Dağlık Karabağ bölgesinin Ermeni tahakkümü altında bulunmasını istiyor.

Aslında bu işin en başında Rusya vardı. Bugün, geri durmasının altında yatan etkeni bulmamız gerekiyor. Böylesi bir konuda politika değişikliğine giderek çekimser durmasının altında yatan bir etken mutlaka vardır. İşte bu etkeni çözümlemek ve düzenimizi ona göre almamız gerekiyor. Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni aslında 20. yüzyılın başlarına dayanıyor. Sovyetler Birliği dönemlerinde, Stalin Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı vermişti. Bunun için farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni'yi buraya yerleştirmiş, Rusların bu politikası kanlı meyvelerini 90'lı yılların sonunda vermeye başlamıştı.

Sovyetler Birliği zayıflamaya başlayınca, Ermeniler Karabağ'ın Sovyet Azerbaycan'dan Sovyet Ermenistan'a devredilmesine ilişkin taleplerini dillendirdiler. İki toplum arasındaki anlaşmazlık çatışmaya, 1990'lı yılların başlarında da geniş çaplı savaşa dönüştü. Rusların desteğini de alan Ermeniler, 1991’de Hankendi’ni, 1992’de Şuşa ve Hocalı’yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermeniler, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi. Ermeniler bu süreçte Azerbaycan Türklerine karşı katliamlar yaptı. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edildi, 1 milyona yakın Azerbaycanlı da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Şu anki duruma göre tarafların üzerinde durduğu şıklara bakmamız gerekiyor. Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır sürdürdüğü işgali ve Azerbaycan topraklarında kurduğu sözde cumhuriyeti hiçbir ülke ve uluslararası kuruluş tanımadı.

Bu süreçte, BMGK, Ermenistan'ın işgal altındaki bölgeleri derhal boşaltmasını içeren dört karar kabul etti ancak Erivan yönetimi bu kararlara uymadı.

Azerbaycan tarafı, çözüm sürecinin başlaması için Ermeni askerlerinin işgal ettikleri bölgelerden çekilme şartını öne sürüyor.

Bakü yönetimi, Dağlık Karabağ'a yüksek statülü özerklik vadederken, Ermenistan bu bölgenin Azerbaycan'dan ayrılarak bağımsız olmasını istiyor.

Şu anki duruma göre bu iş masada çözülemediğine göre sahada çözülecek. Sahada sadece iki ülke karşı karşıya gelecek ve taşlar yerine oturacak. Eğer mertçe savaşmayacak sağdan soldan yardım dileneceklerse, bizim elimiz armut toplamıyor. Bir işaret yeter. Tüm Türkiye anında oradayız.

Yeter artık!

Bundan sonra ne olacaksa olur.

Bu yazı toplam 1344 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.