1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. DAĞSAN DEDEYE ZİYARET
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

DAĞSAN DEDEYE ZİYARET

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok gecikmeli de olsa siyasette eski dostu olan Halil İbrahim Dağ (Dağsan dede)’ı 1 Eylül günü partisince Konya Mevlana Meydanı’nda düzenlenen Konya mitinginin ardından Erenköy’deki evinde ziyaret etti.
Eski Başbakan ve Milli Görüş’ün lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın genel başkanlığını yaptığı Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi Konya İl Teşkilatında önemli görevler ve hizmetler yapan Halil İbrahim Dağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a uzun yıllar siyasette yol arkadaşlığı yapanlardan birisiydi.
Kapatılan Refah Partisi’nin Konya Büyükşehir, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediye Başkanlıklarını kazandığı 1989 yılında yapılan yerel yönetimler seçiminde Konya il teşkilatının önemli isimlerinden olan Halil İbrahim Dağ, o seçimin 6 aylık propaganda süresinde hoşgörülü ve kucaklayıcı söylem ve tavırlarıyla sadece merkez de değil taşra teşkilatlarında da görev yapanlar ile seçmenlerin gönlünü kazanırken, seçim süresince özellikle teşkilatlarda görev yapanlar babacan tavırları ve yardımseverliğinden dolayı Halil İbrahim Dağ’a (Dağsan Dede) takma ismini verdiler. 
O gündür, bu gündür Halil İbrahim Dağ’ın ismi Konya da Dağsan dede olarak bilinir ve söylenir.
Vicdanları yaralayan kayıp trilyon davasından Dağsan dede de nasibini aldı ve bir süre cezaevinde yattı. Yaşının ilerlemesine rağmen Milli Görüş teşkilatlarına desteğini hiç esirgemeden devam ettiren Dağsan Dede, İstanbul İl Başkanlığı, Beyoğlu Belediye Başkan adaylığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı seçimlerinde partilerinin adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’a siyasette yol arkadaşlığı yapmanın yanında, Pınarhisar cezaevinde de ziyaretine gidenlerdendir.
Konya da siyasetin duayen isimlerinden olan Dağsan Dede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı her Konya ya gelişinde ziyaret eder beklentisindeydi. Beklenen o ziyaret çok gecikmiş olsa da gerçekleşti. Erdoğan, yanında Emine Erdoğan hanımefendi ile birlikte dostu Dağsan Dede yi evinde ziyaret etmesi, siyasi çevrelerde Konya mitingi kadar etki yaptı.
Dağsan dede, siyasette çok eski dostu ve yol arkadaşı olan Erdoğan ailesinin kendisini ziyaret etmesine çok memnun olurken, kendisine iletilen ve Konya da yapılacak bazı hayırlı hizmetlerde de yardımcı olacağı sözünü verdi.
Gazeteci olarak benim de yakından tanıdığım ve zaman zaman ziyarette bulunduğum Dağsan Dede’yi Cumhurbaşkanının ziyareti sonrası aradım. Öncelikle kendisi dahil ailesinin de çok mutlu olduğunu gördüm. Emine hanımefendinin de ziyarette olması aileyi çok mutlu etmiş.
Bekliyordum dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiğini söyledi. Partimize çok hizmet etti. Vefakar ve cefekar birisi diye tanımladı.
Siyasette vefanın ne kadar önemli olduğu bu ziyarette bir kez daha görülmüş oldu.
Dağsan Dede, kendisinin cezaevinde yattığı günlerde Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ı ziyaretine beklediğini de biliyordum. Bu konuyu paylaşmışlar ama Erdoğan’ın “Haberim olmadı. Olsaydı ziyaret ederdim” dediğini de öğrendim.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konya mitinginde açıkladığı pancar alım fiyatı, Konya Metrosu’nun ilk etap ihalesi kamuoyunda ilgi gördü. Pancar çiftçisi, pancar kotasını engelleyen Nişasta Bazlı Şeker Kotası’nın yüzde 2.5 olarak uygulanacağı sözüne çok teşekkür ediyor.
Şeker pancarı alım fiyatının ton olarak 235 liradan 300 liraya çıkarılması Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk tarafından da Cumhurbaşkanına teşekkür ilanı ile paylaşıldı.
Ak Parti il Başkanı Hasan Angı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Cumhurbaşkanı’nın Konya mitingine gösterilen ilgiye ve Metro dahil açıklanan müjdelere teşekkür ettiler.

Bu yazı toplam 1700 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar