1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DAP Ekonomiye Yılda 1,4 Milyar Dolar kazandıracak
DAP Ekonomiye Yılda 1,4 Milyar Dolar kazandıracak

DAP Ekonomiye Yılda 1,4 Milyar Dolar kazandıracak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'yi bol, kaliteli, ucuz ve dünya ile rekabet eden ürünler yetiştiren bir tarım ülkesi haline getirmenin en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti.

A+A-

Tüfenkci, Mişmiş Fuar alanında gerçekleştirilen 10. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışında, Malatya'yı Türkiye'nin marka şehirlerinden biri haline getirmek için var güçle çalıştıklarını söyledi.

Tarımın dünyada 2,5 milyar insanın geçim kaynağı olduğunu aktaran Tüfenkci, ancak günümüzde tarımsal verimliliğin azalmaya başladığını, Dünya Bankası verilerine göre, temel tahıllardaki yıllık ortalama verimlilik artışının dünya nüfusunun artış hızından düşük olduğunu ifade etti.

Çiftçiyi ihmal etmediklerinin sayısal verilerle ortada olduğunu anlatan Tüfenkci, şu değerlendirmede bulundu: "2002-2015 döneminde, buğday üretimimiz yüzde 18 artarak 22,6 milyon tona, mısır üretimimiz yüzde 205 artarak 6,4 milyon tona, çeltik üretimimiz yüzde 156 artarak 920 bin tona, ayçiçeği üretimimiz ise yüzde 98 artarak 1,7 milyon tona ulaştı ve bu Cumhuriyet tari̇hi̇ndeki rekorlara eşittir. Ayrıca toplam sebze ve meyve üretimimiz 47 milyon tona ulaşmıştır. Bunun yanı sıra 2002 yılında GAP kapsamındaki 1 milyon 58 bin hektar arazinin 198 bin 854 hektarı sulanabiliyordu. 2015 yılı sonunda GAP'ta sulanan alanı 475 bin hektara çıkarttık. Hedefimiz 2019 yılı sonuna kadar GAP'taki ekonomik sulanabilir alanın tamamını sulamaya açmaktır. Sulama projeleriyle eş zamanlı yürüttüğümüz toplulaştırma projeleri de önemli."

Tüfenkci, Doğu Anadolu Projesi'nin (DAP) 14 ilde 41 projeden oluştuğunu anımsatarak, "Malatya da bu 14 ilden biridir. DAP kapsamında, 33 baraj, 6 içme suyu tesisi, 2 enerji projesi bulunmaktadır. DAP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 1,4 milyar dolar katkı sağlayacak. Bununla ilgili eylem planını da ortaya koyduk." sözlerine yer verdi. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına önem verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, bu alanda mesafe alındığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.