1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Davetsiz Misafir
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Davetsiz Misafir

A+A-
Birkaç gün önce okumakta olduğunuz bu yazıyı yazmaya başladığımda, havaların soğumasından olsa gerek,  kara bir sinek çat kapı çıka geldi. Havaların soğumasından dolayı geldiği için geri de çeviremedim! Fakat davetsiz ve habersiz geldiği yetmiyormuş gibi bir de benimle uğraşmaya başladı ki sormayın gitsin!
Öncelikle dikkat çekmeye çalıştığını düşünüp bir süre görmezden gelmeye çalıştım, ne de olsa az sonra çeker giderdi. Ama öyle olmadı, bilgisayar ekranının sol üst köşesinden üzerime sorti yapmaya ve başımın etrafında daireler çizmeye başladı…

Ne yazacağım konusunda yaşadığım kararsızlığıma çare olsa gerek, sizlerin de izniniz olursa bu davetsiz misafiri yazmak istiyorum. Çünkü konumuzun dışında fakat misafirimiz bu ilgiyi hak edecek kadar beni uğraştırdı. Bu arada misafirimiz şöyle etrafı bir kol açan ettikten sonra, sanki bir f16 uçağı gibi büyük bir disiplinle üstüme doğru sortilerini sıklaştırmaya başladı. Ben tabii bu arada bu yazıyı yazmaya çalışıyor, büyük bir dikkatle sözcükleri ve imla kurallarını uygun bir şekilde yerleştirmeye çalışıyorum. Bu işi büyük bir ciddiyetle! yapmaya çalışırım ki sonradan çıkaracak bir sözcük bulamayayım yazımda, sadece çıkarmak mı tabii ki hayır, eklenecek bir sözcüğe de yer kalmamış olsun isterim.
Ey okur, gazetede ya da internette gördüğünde beğendiğin ya da burun kıvırdığın, bu da yazı mı? ben daha iyisini yazarım dediğin yazıları hangi zorluklar! içerisinde yazıyoruz anlayabiliyor musun? (!)
Sayamadığım bilmem kaçıncı sortisinden sonra beni çileden çıkarmaya başlayan Kara Sinek, beni dinlendirmek için olsa gerek biraz mola verdi. Bir süreliğine odanın daha da başka köşelerine bakınmaya gitti sanırım. Nihayet bir süre görünmedi de yazının burasına kadar gelebildim. Mutlaka bir yerlerden beni gözetliyordur eminim, çünkü bizi her yerden görebilecek hareketliliğe ve fırsata sahip bu küçük yaramaz, beni çileden çıkarmak için planlar yapmıyorsa ben ne olayım! Eline bir fırsat geçmeye görsün bu Kara Sineklerin, burnunuza, gözünüze, kulağınıza, saçınıza daha birçok yere konup uçarlar ki sizinle eğlenip sizi kızdırırlar.

Hala görünmediğine göre yazı yazabiliyorum. Bir yandan da her hangi bir yerden bir sorti yapacak diye pür dikkat çevreyi kolaçan ediyorum ki gafil avlanmayayım. Bu dünyada da böyledir, gafil olursanız, ezmeye, kandırmaya çalışan çok insan olur. Bu nedenle her zaman uyanık ve dikkatli olmak lazım gelir ki boş bulunup kandırılmayalım.
Bazı insanlar da bu Kara Sinekler gibidir. Ellerine bir fırsat geçmeye görsün Kara Sinek gibi üstünüze üstünüze gelirler ki, o bir şey değil de sürekli vızıldayıp dururlar da kulağınızı aşındırırlar. Sizin rahat rahat bir konu üzerinde düşünmeye ve beklemenize tahammül edemezler. İsterler ki hemen onların dediğini kabul edesin veya yapasın. Oysa insanlar düşünmek ve değerlendirme yapmak isterler. Vakta ki kimse kimsenin dediğini de kabul etmek zorunda değildir.
Hala görünmediği için bu kadar rahat davranıyorum. Aslında gördüğümde de biraz kovalamaya hazırım. Ceketimi çıkartıp bu sineğin peşine düşmek de istiyorum ama ümit edelim ki görünmesin de yazımızı bitirelim.

Çevreyi bir kolaçan ettikten sonra tekrar yazmaya başlamıştım ki sayfanın sonuna geldiğimi fark ettim. Kara Sinek ile uğraşırken gazetede bize ayrılan köşenin de sonuna geldiğimize göre izninizle müsaade istiyorum. Hoşça kalın.
Bu yazı toplam 249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.