1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu: 'Aydınlar Ocağı’nda yetiştim'
Davutoğlu: 'Aydınlar Ocağı’nda yetiştim'

Davutoğlu: 'Aydınlar Ocağı’nda yetiştim'

Konya Aydınlar Ocağı’nda Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın hatıralarını anlatan yazar Mustafa Sinan Ümit, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Ben Aydınlar Ocağı’nda yetiştim” dediğini söyledi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, 15 Temmuz 2016’da hayata gözlerini yuman Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hatıralarıyla yâd edildi.
83 yaşında vefat eden Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın İngilizce, Fransızca ve Arapça bildiği için uluslararası boyutu olduğunu ve 1982-86 yılları arasında İslâm Kalkınma Bankası’nda Sosyal Daire Başkanı, 14 Mayıs 1970’de İstanbul’da kurulan Aydınlar Ocağı’nın da başkanlığını da 1988’den itibaren 10 yıl yaptığını kaydeden Araştırmacı-Yazar Mustafa Sinan Ümit, Konya İl Halk Kütüphanesi’ndeki sohbetinde, “Aydınlar Ocağı’nın kurucusu Selçuklu tarihçisi Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’dur. 56 kişilik bir kurucular kurulu var.” dedi.
Eski Başbakanlarımızdan Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun “Ben Aydınlar Ocağı’nda yetiştim” dediğini de aktaran yazar M. Sinan Ümit, 1975’te TRT’ye genel müdür olan Nevzat Yalçıntaş’ın 8 aylık dönemde; “Kaçak”, “Komiser Kolombo” ve “Küçük Ev” gibi dizileri aldığı, birkaç yerli dizi çektirdiğini ifade etti. Türkiye’nin politika, ilim ve devlet hayatında mühim görevler üstlenen Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş için M. Cemal Çiftçigüzeli’nin hazırladığı “Demokrasimizin Perde Arkası Nevzat Yalçıntaş’ın Yürüyüş Yolu Yazılmayan Anılar” adlı kitaptan alıntılar yapan Sinan Ümit, katılımcılarla şu hatıraları paylaştı:

Muhammed Ali’ye Namazı Öğretti
Yalçıntaş gençliğinde boks çalışmıştır. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali’nin Londra’daki bir maçı sonrasında, bir yolunu bulup yaklaşır ve sarılıp onu kucaklar. Boksörün gözlerinden birkaç damla yaş düşer. Nevzat şaşırır, üzülür, bir hata mı yaptım diye sorar. M. Ali’nin cevabı: “Hayır bir şey yapmadınız. Ama bana ilk sarılan beyaz sizsiniz, beni duygulandırdınız, o yüzden gözüm yaşardı.”

Tarık Akan’ı Kopya Çekerken Yakaladı
Ümit, Muhammed Ali’ye ilk namaz kılmasını öğreten kişinin de Nevzat hoca olduğunu belirterek sınıfta kopya çeken Tarık Akan’ı sınıftan nasıl kovduğuna dair şu hatırayı da anlattı:
Yalçıntaş Hoca, İstanbul’da ‘Özel Gazetecilik Yüksek Okulu’nda derse girmektedir. Yılsonu sınavları yapılmaktadır. Yaz günü olmasına rağmen sınavdaki öğrencilerden birinin yanında paltosu vardır ve sürekli oraya bakmaktadır. Paltonun koluna kopya kâğıdı iliştirmiştir. Nevzat hoca ikaz eder, öğrenci ukalaca cevap verir. Hoca bastırınca “Sen benim im olduğumu bilmiyorsun galiba, ben sanatçı Tarık Akan’ım hiç filmimi izlemedin mi?” diye dikleşir. Hoca çıkmasını söyler, uzun boylu ve uzun saçlı öğrenci paltosunu alıp sinirli bir şekilde sınıfı terk eder.”

Etler Fakir Müslüman Ülkelere
11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Nevzat Yalçıntaş’ın öğrencisidir. Türkiye Milli Kültür Vakfı bursuyla Gül’ün İngiltere’de doktora yapmasında katkısı vardır. Doçentliği sırasında desteğini gördü. Cidde’de İslam kalkınma Bankası’nda birlikte çalıştılar.
Hac mevsiminde Mekke’de kesilen çok sayıda kurban eti telef olur ve çöpe atılırdı. İslam Kalkınma Bankası bir proje geliştirdi, soğuk hava tesisleri yaptırdı. Etler soğutuculu tırlar ve özel kargo uçaklarıyla yoksul İslam ülkelerine taşınır oldu. Kasaplar Diyanet’in organizasyonuyla Türkiye’den giderdi.”
İsa Yusuf Alptekin, Ebulfez Elçibey ve Mustafa Cemil Kırımoğlu gibi Türk dünyasının sevilen liderlerini kendi evinde ağırlayan Nevzat Hoca’nın, kendi mezarını daha önceden satın aldığını da dile getiren yazar Ümit, Bosna Devlet Başkanı Aliya İzzet Begoviç’in hapiste yargılandığı yıllarda 3 aylık bir cezayla kurtulmasında Nevzat Hoca’nın yardımı olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.