1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. DAVUTOĞLU İLE SOHBET
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

DAVUTOĞLU İLE SOHBET

A+A-

Konya’mızın hemen her dönemde iktidarda önemli isimleri bulunur. Bu Osmanlı’dan günümüze kadar böylece devam ede gelmiştir.
Geçmiş dönemlerde de yine önemli ve hizmet eden isimler Konya’mıza iktidarları sırasında hizmet etmeye çalıştılar. Mesela Vefa Tanır,  Faruk Sükan,   Haydar Koyuncu ,Himmet Ölçmen, Kubilay İmer, Mustafa Üstündağ, kısa sürede  ve geçiş döneminde Prof. Dr. Sadi Irmak .Son dönemlerde ve halen  Allah uzun ömürler versin, Mehmet Keçeciler ve  Başbakanlık yapan, daha sonra görevden alınan veya istifa eden  Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu.
Bunlar aklımıza geliveren isimler. Bu isimler Konya’ya günün şartlarına göre ve kendi konumlarına göre hizmet ettiler ve etmeye çalıştılar. Bunların arasında bürokratlarda var.
Son dönemde Ahmet Davutoğlu’nu  Konya ve Türkiye sevmişti. AK Parti’nin durakladığı yıllarda Davutoğlu ile yeniden yükseliş göstermişti. Öyle ki, AK Parti’nin kuruluşundan bu güne kadar bu parti içinde önemli görevler yapan ve bizlerinde çok değer verdiği Davutoğlu AK parti içindeki çalkantılar, Davutoğlu’nun istediği şekilde gitmeyen AK parti içinde muhalefet değilse bile yeniden AK partinin kuruluş felsefe ve ilkesine dönmediğini görüp partiden bazı arkadaşları ile kopma noktasına geldi ve bayrağı açıp yola çıktı.
Kurban Bayramı arifesinde Davutoğlu ile birlikte Konya’da konutunda buluştuk. Bizi son derece nazik ve beyefendi kimliği ile ağırladı ve sohbet ettik.  Türk siyasetini, AK Parti’nin son durumunu, ekonomiyi ve yapılması gereken işleri anlattı.
Bunun için manifesto yayınladığını, ancak olumlu veya olumsuz bir cevap alamadığını söylerken, bazı isimlerle aynı fikirde olduğunu, Abdullah Gül ve Ali Babacan ile her daim dost olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çevresinin sarıldığını  ve bu girdabı aşamadığını belirtti.  Türkiye’de ilk defa bir gazeteci ile bire bir mülakat yaptığına işaret eden Davutoğlu, şu anda yola çıktık. Çalışmalarımız kırıp dökmeden devam edecektir. Etik bir şekilde ve kişilik haklarına dokunulmadan biz bu yola ilkokulda, orta okulda çıktık.Bize bazı kişiler saldırabilir.Ancak biz bunu yapmayacağız. Hiçbir sapmamız yok. Biz 1 kasımda ne istedik isek yine aynı şeyleri istiyoruz. Siyaset boşluk kabul etmez. Zaman zaman yukarıdaki söylediğim insanlarla Türkiye’nin durumunu değerlendiriyoruz. Türkiye belli noktalarda sıkıntı içinde. Bunları birlikte aşacağız. Ben Başbakan iken ülkenin ve halkın menfaatine olacak bazı yasa tekliflerime karşı çıkıldı.
Bazı sorularımız üzerine Davutoğlu “ Ben hayatım boyunca hiçbir zaman “eğer”ler üzerine çalışma ve açıklama yapmadım. Ak partinin son iki seçiminde ben genel başkandım . Her şey ortada. Ekonomi iyi gitmiyor. Bunların önüne geçilmeli. Benim bıraktığımda dolar 2.85 idi. Ekonomi böyle giderse kriz daha da derinleşir.
Davutoğlu Erdoğan ile ilişkilerinde ilk dönemde iyi olduğunu sonra bazı konularda fikir ayrılığına düştük. Böyle sürmesi halinde yararlı olunama cağını ve ülkenin zarar görmemesi için görevden ayrıldığını, Suriye ile ilişkilerde kendi başına hareket etmediğini söyledi. Ben bu partinin kurucuları arasındayım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerek başbakan, gerekse diğer zamanlarda danışmanlığını yaptım.   Şu anda bize karşı halkımızın teveccühü var. Ancak sonuç ne olur bilemiyorum. Takdir Yüce Allah’ın ve halkımızındır.
Gerek son genel seçimlerde, gerekse yerel seçimlerde halkın AK partiye ilgili uyarıyı yaptığını, ancak bunun tam olarak anlaşılmadığını, yerel seçimlerde yanlışlar yapıldığını da sözlerine ekleyen Davutoğlu AK parti’nin girdiği seçimleri kazandığını, ancak son yerel seçimlerde başarısız olduğunun altını çizdi.
Gecenin ilerleyen saatlerinde bu sorudan sonra kendisinden izin alarak ve teşekkür ederek ve Ahmet Davutoğu’nun yanından ayrıldım.
Bakalım bundan sonra köprünün altından akan suyun rengi nasıl olacak, birlikte izleyeceğiz.

qqqseyis-davutoglu.jpg

Bu yazı toplam 460 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.