1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Davutoğluna Sahip Çıkalım
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğluna Sahip Çıkalım

A+A-

Şu anda Hükümetin başında özbe öz, Konya çocuğu, bilgili, ilim sahibi ve inançları sağlam görünen, Türk adet ve törelerine bağlı, aslını kaybetmemiş bir isim olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bulunuyor.
7 Haziran’da gidilecek genel seçimlere de hükümetin başında ve Başbakan olarak girecek olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu Konyalı olduğu, Konya çocuğu ve özünü kaybetmediği için sahip çıkmak durumundayız.
Yanlış anlaşılmasın. AK Parti demiyorum bakınız. Ahmet Davutoğlu diyorum. Başka partili olabilirsiniz. Ancak Konya çocuğuna sahip çıkmak, ona omuz vermek bir Konyalı olarak hepimizin görevi ve bir milliyetçiliktir.
Belki bugün bazı sıkıntıları vardır. Ancak seçimlerden başbakan olarak çıkmasıyla Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu daha rahat olacak ve böylece de rüştünü ispat etmiş olacaktır.
Konya böyle bir fırsatı çok zor yakaladı. Şimdi geriye bakarsak ve yakın tarihimizi inceleyecek olursak Osmanlı’ döneminde ve Cumhuriyet döneminde Ankara’da hükümetin başında seçimle iş başına gelmiş, gerçek Konyalı hiç olmadı.
Tabi ki, bizim yaşımızdakiler bilirler. Bazı geçiş dönemlerinde bazı isimler görev aldı ama, böylesi hiç olmadı. Mesela Prof. Dr. Sadi Irmak bunlardan birisi.
Mesela 28 Şubat süreci olarak bildiğimiz günden önce kurulan koalisyon hükümetinde Başbakanlığı Prof. Dr. Necmeddin Erbakan yaptı ama, Konya Milletvekili ve yıllarca Konyalı bu muhteremi taşımasına rağmen Konyalı olmadığını hepimiz biliriz. Bu dönemde başbakan yardımcılığını da Prof. Dr. Tansu Çiller yapmıştı.
Hükümet ve kabinede 2. Adamlarımız olmuştur. Bunlardan son dönemlerde hatırlayacağınız isim Mehmet Keçeciler. Mehmet Keçeciler zaman zaman Başbakan vekilliğine yaptı ve kim ne derse desin, onun Konya’ya yönelik hizmetleri hiç inkâr edilemez.
Öyle zamanlar oldu ki, iktidar partilerinin Konya’dan büyük çoğunluğunu kazandığı, bu dönemlerde bile Konya kabinede temsil edilemedi.
Şimdi biraz daha Milliyetçilik yapalım. Hükümetin başında olan Süleyman Demirel dönemlerinde Ispartalı olması nedeniyle birçok seçimde Güller diyarı Isparta “Çoban Süllü”süne sahip çıktı ve seçimlerde hem tulum çıkardılar.
Bakınız Başbakanlık yapan, daha sonra Cumhurbaşkanlığını da olabildiğince tarafsız olarak yapmaya çalışan, AK Partinin kurucularından Abdullah Gül’e Kayseri’nin verdiği destek hiç unutulur mu ?
O halde Konyalı olarak Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun yanında olmalıyız. Tabi ki, son kararı yine siz vereceksiniz ama, seçime daha yaklaşık 3 ay var. Süleyman Demirel’in dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun zamandır. Bu zaman içinde köprünün altından çok sular akacak ve insanlar çok şeyleri duyup, dinleyecekler.
Hatırlayınız 1983 seçimleri öncesinde birçok kimse tercihini merhum Turgut Sunalp yapacak gibi görünürken, seçimden bir gece öncesinde Kenan Evren’in Sunalp’ı destekleyen bir TV’den yaptığı konuşma ile halkımız merhum Turgut Özal’a yönelmişti ve seçimlerde Turgut Özal’ın partisi Anavatan partisi iktidar olmuştu.
Yani kısacası görüşümüz, siyasi tercihimiz ne olursa olsun, bu seçimlerde “uzayan kol bizden olsun” mantığı ile hareket edebiliriz. Elbette doğru tercihi en doğru şekilde siz yapacaksınız.

 

Bu yazı toplam 154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum