1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu’ndan seçim sonrası değerlendirme
Davutoğlu’ndan seçim sonrası değerlendirme

Davutoğlu’ndan seçim sonrası değerlendirme

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerini ve AK Parti’ye yönelik eleştirilerini Facebook hesabından yayınladı.

A+A-

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerini ve AK Parti’ye yönelik eleştirilerini Facebook hesabından yayınladı. 31 Mart seçimlerinden gerekli derslerin alınması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, "İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarında alınan sonuç olmak üzere, partimizin toplumsal desteğinde görülen azalma gerçeğiyle yüzleşmek ve bunu sağduyulu bir şekilde değerlendirmek durumundayız" dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Facebook hesabından yayınladığı “31 Mart seçim sonuçları ve içinde bulunduğumuz siyasi şartlara ilişkin tespit ve tavsiyeler” başlıklı yazısında “metal yorgunluğu” ifadeleri ile teşkilatın küstürüldüğünü, ittifak sisteminin partiye zarar verdiğini ileri sürdü. AK Parti’ye “yenilenme” çağrısı yapan Davutoğlu, partili cumhurbaşkanlığı uygulamasının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

"METAL YORGUNLUĞU KÜSTÜRDÜ"

Teşkilatın "metal yorgunluğu gibi muğlak ifadelerle küstürülerek devre dışı bırakıldığını" ileri süren Davutoğlu, "Daha da tehlikelisi, kendisini partimizin kurullarının üstünde gören ve adeta paralel bir yapı gibi partiyi yönetmeye çalışan bir odağın ortaya çıkması ve partinin seçilmiş yetkililerini ve kurullarını devre dışı bırakmaya kalkışması teşkilat kurumsallaşmasının özünü sakatlamıştır" ifadelerini kullandı.

İttifak siyasetini de eleştiren Davutoğlu, "Seçim sonuçları, ittifak siyasetinin hem oy oranı hem de parti kimliği açısından partimize zarar verdiğini ortaya koymuştur. Partimiz, ittifak içi yarışta da ittifaklar arası yarışta da hedeflerine ulaşamamış, yönettiği bir çok belediyeyi kaybetmiştir" dedi.

"YENİ SİSTEMLE İLGİLİ MUHASEBE"
Bu eleştirileri sıraladıktan sonra partinin yenilenme ihtiyacı içinde olduğunu kaydeden Davutoğlu, yeni hükümet sistemi ile ilgili “ciddi ve samimi bir muhasebe yapmamız gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Yeni sistemin yürütmede çok başlılık sorununu çözdüğünü ancak yürütmeyi yasama ve yargı karşısında baskın kılarak kuvvetler ayrılığı ilkesini zedelediğini ileri süren Davutoğlu, partili cumhurbaşkanlığı uygulamasının da yeniden değerlendirilmesi gerektiğini "Cumhurbaşkanının parti üyeliğine sahip olması bir sorun teşkil etmemekle birlikte genel başkanlık görevinin de aynı kişi tarafından yürütülmesi hem devlet işleyişi hem parti kurumsallaşması açısından sakıncalar doğurmaktadır" sözleriyle dile getirdi.

“YATIRIM ORTAMI OLUŞTURULMALI”
Ekonomi ile ilgili eleştirilerini sıralayan ve küresel sermayenin Türkiye’ye güvenle gelip yatırım yapacağı, Türkiye’deki yerli sermayenin de dışarı çıkmak için yollar aramak zorunda kalmayacağı bir yatırım ortamı oluşturmak gerektiğini kaydeden Davutoğlu, yazısını “Gün devlet aklını, insan onuru ve millet vicdanı ile buluşturma günüdür” ifadeleriyle bitirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.