1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı

A+A-

Geçen Pazar günü haftanın en önemli gündemi AK Parti’nin5. Büyük kongresi gerçekleştirildi.
Parti kurulduktan sonra ilk kez Ak Partinin doğal lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’dan yoksun bir şekilde Ankara’da yapılan Sayın Erdoğan’ın politikalarından sapma olmayacağını söylemleriyle pekiştirmiş oldu.
Daha önce yapılan i 4. olağan genel kurulda genel başkanlığı Ahmet Davutoğlu’na devreden R. Tayyip Erdoğan, ülke yönetiminin2000 yıllarında görmeye alışılan Cumhurbaşkanı-Başbakan çekişmesinin oluşmasını da engelleyerek Siyasi idarede bütünleşmeyi sağlamış oldu. Her ne kadar basın da Sayın Erdoğan’la Sayın Başbakanımız arasında bazı ayrışmaların olduğu ifade edilse de bu konuda benim görüşüm üst yönetimde uzlaşmanın sağlanmış olması MKYK üyelerinin seçimiyle de ispatlanmış oldu. Bazı basın organlarında Sayın Cumhurbaşkanın MKYK üyeleri empoze etti söylemlerinin gerçekle ilişkisi olmadığı da gösterilmiş oldu.
AK Parti kongresinde gösterişli ve şatafatlı bir genel kurul yapılmadı.
Son günlerde şehit ölümleri nedeniyle Doğu ve Güneydoğu’da meydana gelen olayların gölgesinde şatafatlı, müzikli eğlenceli Kongre yapmaktan kaçınan AK Parti buna rağmen yapısal bazı değişikliklere imza attı.
Partinin kuruluşunda tüzüğe konularak güvence altına alınan bir kişi üç dönemden fazla üst üste milletvekili seçilemez kuralı,7 Haziran seçiminin ardından hükümet kurulamaması, ardından gelen erken seçim ve parti içinden yükselen mağdur olduk feryatları yüzünden, üç dönem kuralı donduruldu.
Üç dönem uygulaması ile AK Parti bu zamana kadar Türkiye siyasetinde hiçbir partinin göze alamadığı bir sınırlama getirdiği için alkış da almıştı.
Bu üç dönem acaba 7 Haziran seçimlerinde Ak Partinin tek başına iktidarı yakalayamadılar da mı tüzük değişikliğine gitmek zorunda kaldılar, sorusu gündeme gelmektedir.
Üç dönem kuralı ile beraber Siyasete hizmet etmek isteyen birikimli kişilerin de bir yerlerden devreye girmeleri gerekir.
Siyasette köşe tutanlar ölene kadar tuttukları köşeyi bırakmadıklarına göre yetişmiş eleman operasyonunda bazı hatalar yapıldı. Bu bir eleştiri babından anket sonuçları bu söylemi tekit etmektedir.
Bizim dikkate çektiğimiz önemli nokta ise; AK Parti milletvekillerinden başlayarak üç dönem üst üste milletvekilliği yapanlar sonraki dönem milletvekili olamıyor kuralını bir sefer uyguladıktan sonra dondurma kararı aldığına göre, demek ki AK Parti gerçekten Türkiye gibi zor bir süreçten geçiyor.
Olağan Genel Kurulda AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ilk kez tek başına girdiği genel başkanlık sınavında tüm delegelerin oyundan eksiksiz oy aldı.
Sayın Davutoğlu’nun tek liste ile seçime gitmesi ortak paydalar üzerinde uzlaşma sağlandığını göstermektedir.
5. Genel Kurul’unda Genel Başkan seçilen Davutoğlu’nun en önemli sınavı 7 Haziran genel seçiminden sonra yine Partisini açık ara seçim yarışında birinci partisi yapmayı başardı.
Bu gelişimler ve göstergelerden sonra Davutoğlu’nun genel başkan olarak kredisi devam ediyor.
Ve devam da edecek…
 

Bu yazı toplam 307 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.