1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. Değer katan üniversitelerden; KTO Karatay
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Değer katan üniversitelerden; KTO Karatay

A+A-

Geçen hafta KTO Karatay Üniversitesi’nin 10. Yıla ulaşması ve üniversitedeki gelişmelerin anlatıldığı toplantısına katıldım.

Toplantıya KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, Mütevelli Heyeti, Rektör Prof. Dr. Bayram Sade, Genel Sekreter Dr. Hüseyin Ergun ve basın mensupları katılmıştı.

Üniversitesinin gelişimi hakkında bilgi veren Konya Ticaret Odası(KTO) Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk,  üniversitenin Türkiye’nin en güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan KTO ile iş dünyasının geniş tecrübesini, insana yatırım olarak ileri taşıdığını, bunun yanında Konya değer katan üniversiteler içerisinde yerini aldığını söylemesi dikkatimi çekti. 

Gerçekten KTO Karatay Üniversitesi’nin Konya iş dünyasının tecrübesini eğitime yansıtması ve gençlerimize yatırım yapması güzel bir gelişmedir.

Öztürk’ün üniversitenin Konya ve Türkiye açısından önemini vurguladığı bazı ifadeler şöyle;

Kuruluşunun üzerinden yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen üniversite, bölgenin ve ülkemizin adeta parlayan yıldızı olmuştur.

Ortaya koyduğu stratejik hedeflere emin adımlarla ilerlemekte, ülkemizin kalkınmasına var gücüyle katkı sağlamaktadır.

Temelleri “Ahilik” kültürüne yani kardeşliğe dayanan ve 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından kurulan Karatay Medresesi’nin ruhunu yansıtmaya çalışan KTO Karatay Üniversitesi, gün geçtikçe Konya’mıza değer katmaya devam ediyor.

Bir medeniyeti inşa edecek tüm unsurları bir ekosistem anlayışı ile temin etmenin gayreti içinde, bilimin ışığında insanlığa faydalı olma çabasında bir üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi, gücünü misyonundan ve 20 binin üzerinde üyesi ile Türkiye’nin en eski ve güçlü odalarından olan Konya Ticaret Odasından alırken, hızlı büyümesini sürdürüyor.

Türkiye’nin en güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan KTO ile birlikte KTO Karatay Üniversitesi, iş dünyasının geniş tecrübesini, insana yatırım olarak ileri taşıyor.

Gelinen noktada üniversitesinin öğrenci sayısı 8 bin 500’e ulaşırken, yaklaşık 400 akademisyen, 300’ün üzerinde idari personeli, 39 ön lisans ve lisans programı, 28 lisansüstü programı, 6 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu ile eğitimde öncü üniversite olma hedefine gün geçtikçe daha da yaklaşıyor.

Anadolu’nun farklı diyarlarından KTO Karatay’a öğrenim görmeye gelen öğrencileri ile üniversite, yalnızca bölgenin değil, Türkiye’nin üniversitesi olma yolunda hızla ilerliyor.

Hızlı büyümesinde sahip olduğu insan kaynakları kapasitesi, oldukça önemli bir etkendir.

Tarım kenti Konya’da, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan, Avrupa Birliği ve Türkiye’nin eş finansmanıyla gerçekleştirilen 5 milyon Avroluk Akıllı Teknolojiler Merkezini hayata geçiriyor.

Akademisyenlerin de katkı sağlayacağı ve KOBİ’lere akıllı makine üretme becerisinin de kazandırılması öngörülen proje ile tarımda verimin ve ihracat gelirlerinin arttırılması temel hedefler arasında yer alıyor.

Diğer taraftan “İş Dünyasının bir Üniversitesi olan KTO Karatay Üniversitesi”, kurulduğu günden bu yana yoluna kararlılıkla devam ederken, üniversite ve özel sektör birlikteliğini her noktada sergileyerek iş tecrübesine sahip mezunlar yetiştiriyor.

Özellikle İç Anadolu Kariyer Fuarı’na ev sahipliği yapacak olması da bölgemiz için önem arz ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Himayelerindeki “İÇ ANADOLU KARİYER FUARI” ile KTO Karatay Üniversitesi,  bölgedeki binlerce öğrenciyi sektörün öncü firmaları ile buluşturacaktır.

KOP bölgesinde yer alan 9 paydaş üniversite ile 25-26 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan fuarda, Millî gururumuz olan ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi kuruluşların da yer alacak ve 150 firma katılacaktır. 

Bu fuar sayesinde sadece KTO Karataylı öğrenciler değil, bölgedeki üniversite öğrencileri de sektörün öncü isimleri ile tanışma, önemli iş bağlantıları oluşturma şansına erişecektir.

Son alarak Türkiye’nin en fazla burs veren 8 üniversitenin içinde yer alan KTO Karatay Üniversitesi, “Öğrenim Deneyiminin Tatminkarlığı” ve “Yerleşke Yaşamının Doyuruculuğu” kategorilerinde A Plus üniversite olarak başarısını ortaya koymuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üniversitelerde Kalite Yönetimi” hususunda açıklamalarını da dikkate alarak, son 3 yıldır yoğun şekilde yürütmüş olduğumuz kalite çalışmalarıyla Türk Standartları Enstitüsü ISO 9001:2015 kalite belgesini alarak, bu belgeyi almayı başaran İlk Vakıf üniversitesi olmuştur.

Sonuçta KTO Karatay Üniversitesi, kurulduğu günden beri şehrimizin diğer üniversiteler gibi, değer katmaya ve eğitime hizmet vermeye devam ediyor.

Tabi ki bizler vatandaş olarak bütün üniversitelerimize destek vererek sahiplenirsek, geleceğimiz olan gençlerimiz her yönüyle donanımlı yetişir.

Ülkemiz kalkınmasında başarı elde ederiz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Bu yazı toplam 763 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar