1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Değerlerimiz Ve M. Kemal Yılmaz
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Değerlerimiz Ve M. Kemal Yılmaz

A+A-
Konya’mızın tarihi geçmişi tarihin yıllar öncesi derinliklerine kadar iner.  İ. Hakkı Konya’nın  “Konya tarihi “ adlı eserine baktığımızda Konya’nın  3 bin yıl  öncesi görülüyor.
Konya her alanda Türkiye’nin Kutup yıldızıdır. Spor’da da öyle.

Güreşin ilk defa Konya’da yapıldığı bu kitapta yer alır. Medreselerinde binlerce bilim- ilim ve din adamı yetiştirmiştir.
Bunun yanı sıra Konya Selçuklular ve Osmanlılar dönemindeki  muhteşem ihtişamı ve buna bağlı son dönemde ve Cumhuriyet döneminde de bu önemli  insanlar spor’dan, siyasete ve bilim adamına kadar görülmektedir. Bunları buradan yazmakla bitiremeyiz.

Yine Konya’mızda yaklaşık 30 yıl önce Milli Eğitim Müdürlüğü görevini deruhte eden değerli hocam Mustafa Kemal Yılmaz’da zaman zaman tevazu gösterip ziyaretimize gelirler.
Sağcı, mukaddesatçı, bayrak ve millet aşığı Mustafa Kemal öğretmen, Milli Eğitim Müdürlüğü zamanında da önemli işler yapmış, Türk Milletinin geleceğini emanet edeceği çocuklarımızın milli ve manevi şuurla yetişmesi için çalışmış ve daha sonra emekli olmuştur.

Ancak bir çok kişinin yaptığı gibi emekli olup, bir köşesine çekilmeyen Mustafa Kemal Yılmaz ülkede olup bitenleri takip etmiş, karınca karanıca yine yol gösterici olabilmek için çalışmış, üretmiştir.
Emekli  öğretmen, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kemal Yılmaz geçtiğimiz günlerde  yine ziyaretimize geldi ve   çalışmalarını sürdürürken, yazdığı bir kitabı da  bana takdim etti.
Yıllanmış yaşamına rağmen hala ülke sorunlarını takip eden, kendince sorunlara çare arayan birisi olan Mustafa Kemal Yılmaz, eğitim ve öğretime katkılarını emekli olmasına rağmen sürdürmektedir.

Son yazdığı ve bize de takdim ettiği kitabının ismi:
Eğitimin ışığında Aydınlanmanın şifreleridir. Kitabı genel hatları ile okudum. Zamanım oldukça da okumaktayım.
Mustafa Kemal  1933 yılında Bozkır’ın Yelbeği köyünde doğmuştur. Bursa Eğitim Enstitüsünü bitirdikten sonra çeşitli okullarda ve yörelerde öğretmenlik ve yöneticilik görevinde bulundu.
Öğrencilik yıllarından itibaren başladığı şiirleri Varlık, Çağrı, Elif, Beşgen  dergilerinde yayımlandı. Bir süre  Konya’da yerel bir gazetede köşe yazarlığı da yaptı. Yine çeşitli kitaplarla görüşünü belirterek bazı sorunlara çözüm yolları paylaştı.
Son yazdığı kitap “Eğitimin ışığında Aydınlanmanın şifreleri “ adlı kitabından  kısaca belirtmek gerekirse , kitap şunları anlatıyor.
Son yıllarda milletçe yaşadığımız acı olayların başlıca sebebi, halkımızın önemli bir kısmının duraklamış bir kültür sayesinde kapalı kalmış bulunması, kısaca cehalettir.
Öte yandan bir kısım aydınların kendilerine düşen görevleri yapmaktan çekinmeleri, Milli Ülkü uğruna çıkarlarını terk etmeye yanaşmamaları, kısacası ahlaki ülkülere samimi bir şekilde bağlı aydınlardan yoksun bulunmamız bizi bu krizlerin içine sürüklemiş demektedir.


·         Yazım bilmem uygun oldu mu bilmiyorum ama,  İbrahim Edhem Hazretlerinden alınan bir nasihatı aktararak yazıma son veriyorum.
·         İbrahim Edhem Hazretleri birini çok üzgün görür, ona 3 soru  sorar :
·         Dünyadaki bütün hadiseler takdir-i ilahi olmadan meydana gelebilir mi?
·         Hayır.
·         Sana ayrılan rısk-ı başkası yiyebilir mi?
·         Hayır.
·         Sana ayrılan ömürden kısalma olabilir mi ?
·         Hayır.

O halde niçin üzülüyorsun ?
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.