1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Değişen Türkiye Ve Sorunları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Değişen Türkiye Ve Sorunları

A+A-

Türkiye artık eski Türkiye değil.
1980 li yılların çok ilerisinde gelişen, büyüyen ve buna paralel olarak ta sorunları artan, çözüm bekleyen problemleri vardır.
Türk halkı yaklaşık 4 ay sonra tercihini yapacak ve Türkiye’de yeni bir dönem yeni bir seçim başlayacaktır. Siyasi partiler bu seçimler için çalışmalarını hızlandırırken, siyasete girmek isteyen kamu görevlileri içinde görevlerinden ayrıma süresi oldukça kısaldı ve 10 Şubat’ta ya görevlerine devam etmeye karar verecekler, yada istifa edip, siyaset arenasında yer bulmaya çalışacaklar.
Türkiye Cumhuriyeti 2023 de 100 yılını dolduracak. Siyasi kadrolarda ve özellikle de iktidar partisinde hedef 2023. Türkiye Cumhuriyetini 100. Yıla hazırlamanın çalışmaları ve hesapları yapılmaktadır.
Şu anda Türkiye’nin en önemli sorunlarını özetlersek,
Öncelikli olarak başlanılan ve devam eden, zaman zaman sıkıntılı süreçten geçen bir “çözüm süreci” vardır. Bu süreç sağlıklı şekilde ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti çözüm sürecinde taviz vermeden, akılcı bir yöntemle yoluna devam etmelidir.
Diğer bir sorun Paralel yapı ile mücadele…
Kimilerine göre Paralel yapı diye bir şey yok dense de, paralel yapı varsa, hükümet içinde hükümet olmayacağına ve ülkenin çıkarları söz konusu ise, halkımızın refahı ve bölünmelerin önüne geçilecekse paralel yapı ile de mücadele edilecektir.
Türkiye’de işsizlik önemli bir sorun. İstihdam yaratılmalı ve iş imkânları bulunmalı. İşsizlik azaltılmalıdır.
Bugünlerde konuşulan konulardan biri de ekonomi.
Enflasyon rakamları bence gerçeği yansı tmıyor. Türkiye’de enflasyonun çok daha yükseklerde olduğunu düşünmekteyim. Pazar ve çarşıda durum bunu göstermektedir. Buna mukabil döviz, altın, petrol daki dalgalanmalar sağlam zemine oturtulmalı, yatırımcıya ve vatandaşa güven sağlanmalıdır.
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası arasındaki söz düellosu yatırımcıyı tedirgin etmekte, piyasalarda olumsuz etki yapmaktadır. Buna son verilmeli ve yatırıma katkı yapacak, işsizliği azaltacak, halkın refah düzeyini yükseltecekse faiz indirimine gidilmelidir. Burada başarı olursa kinse kendine mal etmeden, ülke çıkarları düşünülmelidir.
Seçimler öncesinde ve sonrasında bugünlerde çok tartışılacak bir konuda Türkiye’de Başkanlık sistemi.
Ülke için ne lazımsa o yapılmalıdır. Kimse ikbal peşinde koşmamalıdır. Ancak Bana göre Türkiye’de başkanlık sistemi biraz zor olur gibi gelmektedir. Türkiye mozaik bir ülke. Etnik kökenlerin çok olduğu bir ülkede insanların tamamını memnun etmek ve tek adam birçok görevi üstlenmesi sıkıntılar getirebilir.
Yine bugünlerde mecliste çok konuşulacak, çekişmelerin ve sataşmaların olacağı bir yasa TBMM’de görüşülüyor. Bu yasa İç güvenlik yasası. Yasanın içeriğini çok fazla bilemiyorum. Ancak bu yasa çıkartılmasıyla polis’e yetkiler artırıcak gibi geliyor. Polis şu anki yasalarla büyük ölçüde görev yaparken sıkıntı çekmektedir. Polisin yetkisinin artırılması, polis bu yetkisini insani çerçevede , ülkenin ve insanların güvenliği için kullanırsa sorun yok. Sıkıntısı olmayan insan polisten korkmaz. Ancak polis bu dengeyi tutturması gerekir. Yanı “vur” deyince öldürmemelidir.
Kısacası seçimler ve öncesi çok şeylere gebe. Siyasi partiler yeni seçimde kadrolarını yenileyecek. AK parti daha dinamik kadrolar kurmaya çalışacak. CHP buna ayak uydurmalı, MHP yeni projeler üretmelidir. HDP’nin durumu henüz belli değildir.
Dileyelim ülkenin ve milletin çıkarları doğrultusunda gelişsin. Türkiye’de seçimlere 30 civarında parti katılacak. Baraj ayrı bir dert. Seçim sonrası yine bunları yazıp, okuyacağız. Benim isteğin ise güçlü iktidar, güçlü muhalefet.

 

Bu yazı toplam 214 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum