1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. DEĞİŞİM BAŞARI GETİRMELİDİR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

DEĞİŞİM BAŞARI GETİRMELİDİR

A+A-

İktidar’da yaklaşık 15 yıldır tek başına bulunan AK Parti’nin ilk dönemini birçok kişi özlemekte.  Aynı şekilde hem hizmet, hem de çalışma  devam etmelidir.

Tabi ki, çalışma ve zaman, kurumları bir taraftan büyütür veya küçültür, bir taraftan da erozyona uğratır. Erozyona uğrama hızlanır ve yenilenmez ise o kurumun sonu gelmeye başlamıştır demektir.

Sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan partinin başından ayrılınca böylesi bir dönem başladı. Oy kaybı, itimat kaybı başlamıştı. Şimdi dümenin başına yeniden R. Tayyip Erdoğan geçti. Bakalım erozyon duracak mı ?

Halkın büyük kesimi AK Parti’nin ilk yıllardaki fabrika yazılımı dönemine gelmesini beklemektedir.

16 Nisanda yapılan referandumun ardından Ak Parti’de alınan olağanüstü kongre kararıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisine geri döndü.
Tabi “Hasret vuslata dönüştü. Erdoğan yaklaşık bin gün  sonra kurucu genel başkanı olduğu AK Partiye geri döndü” ifadeleri, bugüne kadar partiye oy verip “Yetim çocuk” gibi bir kenarda oturanların beklentilerini de ayyuka çıkardı.
Bugüne kadar yapılan tüm seçimlerde sandığa giderek Ak Partiye oy veren seçmenin ya da partililerin, yeni Türkiye’de yeni teşkilatların oluşması anlamında harekete geçilmesini arzu etmesinin en önemli dayanağı 15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişimi gösterilebilir.
17-25 Aralık, yargı üzerinden yapılmak istenen darbenin bertaraf edilmesinden sonra “Ak Parti içinde bulunan bazı AKPARTİ ’lilerin FETÖ cülerle irtibatlarını devam ettiriyor” iddiaları bazı tartışmaları da beraberinde getirmişti.Şimdi bunlarında açığa çıkarılma döneminin başlaması gerekir.
Devletin tüm kurum ve kuruluşlarına sızan ihanet çetelerinin “Siyasete sızmadı mı” yada “Kripto FETÖ’cüleri kim koruyor” soruları referandumda AK Partiye hissedilir oranda oy kaybettirmesi yeni süreçte mutlaka sorgulanmalıdır.
Sorgulanmalıdır da…
Geminin dümenine oturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum öncesi “Yalnızlığımı biliyorum, ama mücadeleye devam edeceğim” ifadeleri, bugün gelinen noktada değişimin işareti olarak da algılanabilir.
Her şeye rağmen, milletin yeni Türkiye’den yana oy kullanarak “ülkede istikrar istiyoruz” mesajını vermesi, Erdoğan’ın elini güçlendirmiştir.
Ankara’da  yapılan olağanüstü kongreden sonra anlaşılan Ak Parti fabrika ayarlarına geri dönmüş, yenilenmenin ilk adımları atılmıştır.Genel merkezde başlayan bu yenilenme önümüzdeki günlerde “ölü taklidi” yapan teşkilatlarla devam edecektir.Bu teşkilatlar çok iyi seçilmeli ve fabrika ayarlarına döndürülmelidir.Beklenti bu yöndedir.
Konya ölçeğinde baktığımızda durum farklı değildir.
Belediye Başkanlarının tüm mücadelesine rağmen, teşkilatlarda küskünler ordusu yaratan,kendilerine muhalif Ak Partiye destek veren basın çalışanlarını hedef tahtasına oturtan,İl Başkanı ve yandaşlarının bu süreçte yer almalarına ihtimal verilmese de tereddütler bile umutları boşa çıkaracaktır.

Eski İl ve İlçe Başkanları başta olmak üzere köy ve mahalle temsilcilerinin yeniden partiye kazandırılması, şaibelerin bertaraf edilmesi için, yenilenme parti teşkilatlarında kapsayarak genişletilmelidir.
Yani Ak Parti üst yönetimi, yeniden teşkilatlara el atmalı.Bu konuda  Genel merkez yönetiminde yer alan, Konyalı Ahmet Sorgun’un yeterli olduğunu düşünüyorum.Ancak bu noktada duygusallıktan da arınmalıdır.

Ak Parti’yi methetmek veya yanlışlarını eleştirmek; bugün Cumhurun başı Tayyip Erdoğan’ı methetmek veya yanlışlarını eleştirmek değildir. Eğer bu böyle olsa idi; Recep Tayyip Erdoğan, her dönem “yanlış yapanları” partiden uzaklaştırmaz ve “tarafgirlik” namına onları savunur ve bu kişilerin yaptığı hatalarında kendi üzerine bulaşmasına sebebiyet verirdi.Belki bazı küçük farklar olabilir ama , öyle yapmadı.
Yanlış yapanın gözünün yaşına bakmadı ve Osmanlı’yı 600 yıl ayakta tutan şeyin “devlet işlerinde merhamet olmaz” düsturu olduğunu bilerek bu kişilerin siyaseten kellesini aldı.Bunu yaparken yanlışlar da olmuştur. Bu yanlışları bu dönemde düzeltmek gerekir.
Ak Parti Konya İl teşkilatını zaman zaman eleştiriyorum diye kimse yaşananları kişiselleştirmesin.
Bugün bile “yalakalık makamında” oturarak “vezir” olmaktansa; her şeyi göze alıp krala doğruyu söylemeyi tercih ederim. Zira endişe duyulan beka “Ülkenin, bayrağımızın, dinimizin ve Konya’nın” bekasıdır. Bekaa “kürk” bekası değildir...
Birileri muhtemelen yeniden Ak Parti Genel Merkezinin kapısını çalabilir. Hadi biz biliyoruz kimin ne olduğunu ne olmadığını da, ama Genel Merkez de bilsin! Bilmek zorundadır.
Kaptan dümene geçti..
Umarım gereken yapılır ve istismarcıların önü kesilir.

Bu yazı toplam 505 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.