1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Değişim Filmi Gündeme Oturdu
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Değişim Filmi Gündeme Oturdu

A+A-

Birkaç gündür “Değişim” adlı bir kısa film paylaşılıyor internet ortamında. Bu yazıya oturduğumda sekiz bin’lerdeydi izlenme oranı.
“Hedefi şaşmış hayatın tükenişinde var olan kılavuzu yaşarsan ‘Değişim’ kaçınılmaz olacaktır…” spotuyla sanal ortamda dolaşıyor.
Filmi izleyenlerden gelen ve beni en çok etkileyen beğenilme mesajlarından birisi aynen şöyle:
“Bir Hadis Talebesi: … videoyu hemen nişanlıma gönderdim. Biz de inşallah böyle bir aile olacağız. Emeği geçen tüm arkadaşları tebrik ediyorum.”
Bir diğer mesaj ise; “… Karşı komşu kavramı mecazen ne kadar da yerleşmiş... 'Karşı' birbirinden farklı iki dünya... Biri ne kadar huzurlu... Diğeri ne kadar usanmış... Aynı yollardan geçen iki farklı adam ve Kur’ân’ı Kerimin yüksek tesiri... Harika. Allah(cc) razı olsun…” diyor.
Filmin gücü bu olsa gerek.
İyi niyetlerle, samimi duygularla, insanları cehennemin kenarından çekip alma düşüncesiyle tebliğ amaçlı yapılmış güzel bir çalışma. Ekonomik şartlar, zaman sıkıntısı ve yeterli yetişmiş eleman yokluğu gibi olumsuz faktörleri de sayarsak sadece yüreklerin ortaya konulduğu örnek bir çalışma diyebiliriz.
Genç yapımcı ve senarist Selman Ecirli’nin ve yönetmen Saffet Yurtsever’in çabalarıyla bina edilmiş bir eser. Ayrıca Hamza Bol, Musa Çobaner, Sabri Işkin, Ali Doğan, Abdurrahman Yilmaz, Fatih Akbaş, Abdulaziz Karaaslan, Yusuf Pırtı ve ailesinin katkıları da bu işin tuzu biberi olmuş.
Oyuncular Osman Bozdemir, Serdar ve Humeyra Nur Apan çifti, Canan Köse, Selçuk Yurtsever, İbrahim, Muhammet ve Hatice Elif Güngör kardeşler, İsmail Alemdar, Yasemin Dişçi, Keziban Ecirli, Yusuf Pırtı, Nihal Kavak, Ayşenur Baş, İbrahim Acun, Haluk Gül, Selman Ecirli, Mahmut Sami Tuzcu, Sevdiye İstanbullu ve Saffet Yurtsever de karakterlerine uygun rollerini başarıyla sergilemişler.
Ayrıca filmin teknik ekibi de karınca kararınca üzerine düşeni yapmış.
Hikâyesinden senaryosuna, çekimlerinden montajına, seslendirilmesinden renklendirilmesine ve müziklerinin bestesine kadar her ânında emeği geçen bu yürekli insanları kutluyor ve bu tür çalışmaların devamını bekliyoruz.
Genç ve yetenekli yapımcı ve senarist Selman Ecirli’nin filmle ilgili mail adresime gönderdiği ve sanal ortamda yayınladığı mesajın bir bölümü şöyle:
“Rabbim tevfikini refîk eylesin. Bizleri elinde imkân varken Allah(cc)'ın dinine hizmet edenlerden eylesin. Zâkir, şâkir, edepli, hayâlı, ilim aşığı, dünyanın kölesi olmamış, yaratılış sebebinin, hayatının ve her hareketinin farkında olan kullarından eylesin. Yanlışlarımızı düzeltmeyi nasip eylesin. Khayr için çalışırsak gücümüzün ne nispette olduğunun farkında olanlardan eylesin. Acizliğini unutmayanlardan eylesin. Allah(cc)'ın yardımının her an iyi niyetliler için hazır olduğunun farkında olanlardan eylesin. Kur'ân'ın anlamıyla buluşanlardan eylesin. Yanlışlarını görüp hemen düzeltenlerden ve tövbe edenlerden eylesin. Hata etsek de hak yoldan vazgeçmeyenlerden eylesin. Peygamber(sav)’e ümmet eylesin. Sorun çıkaran değil, İslâm dünyasının (8 milyarın) sorunlarına çözüm bulanlardan eylesin. Kendi derdini bırakıp başkalarının derdiyle ilgilenenlerden eylesin. İtidal üzere olup, Allah(cc)'a güvenip dayananlardan eylesin. Ayakkabısının bağcığını dahi Allah(cc)'tan isteyenlerden eylesin. İbadet âşığı, teheccüt aşığı, zikir aşığı, kuşluk vakti aşığı kullarından eylesin. Camileri sevenlerden, orada olanlardan eylesin. Takvâ'yı ulaşılmaz olarak görmeyen, Kur'ân'daki tariflerde geçen takvâ ehillerinden olma yolunda azimli olanlardan eylesin. Pes ettirmesin, yanıltmasın. Korusun, kollasın. Nefsine ve şeytana uydurmasın. Nâfile ibadet aşkı ile yananlardan eylesin. Allah(cc)'ın verdiği tüm imkânları mesleğini, ailesini, sağlığını, zamanını, malını Allah(cc)'ın rızasını kazanmak için kullananlardan eylesin. Dünya hırsını yaşatmasın. En büyük ticaretle kazananlardan eylesin. Ünlüler, güçlü görünenler gibi yaşama hevesinde olanlardan değil, peygamber(sav)’i gibi yaşayanlardan eylesin. "Güçlü olmamız lazım! Biz inançlıyız! Biz Güçlüyüz! Güç silahta, parada değil, adalet, doğruluk ve Hak' tadır." anlayışında olanlardan eylesin…”
Biz de bu güzel duaya “Amin!...” diyoruz.
Allaha emanet olun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.