1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Deli Deliyi PKK Işidi Görünce
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Deli Deliyi PKK Işidi Görünce

A+A-

İslam Dünyasının hali pürmelali ortada: İç savaşlar, isyanlar, katliamlar, fakirlik, israf, dengesizlik, eğitimsizlik...Hepsi bizde. Birleşik krallık (ingiltere'nin gerçek adı bu) ne etti, etti ve İskoçya'nın kendisinde kalmasını sağladı. Emperyalistler (abd, ab, rusya, çin) kendi ülkelerindeki ayrılıklara katiyen göz yummazken islam Dünyasının mayoz ve mitoz bölünmelerle küçüldükçe küçülmesinden yana tavır sergiliyorlar. Koskoca Rusya, Ukraynaya, Kırıma; 1,5 milyarlık Çin sincana haydi gidin diyor mu?
Birinci Dünya savaşını mağlüp bitiren Osmanlı Mülkünü ellerine aldıkları cetvelle düzgün bir şekilde parçalayan İngilizler, bununla da yetinmeyip oluşturdukları her suni devletin başına kendilerine bağlı köle ruhlu insanları yerleştirdiler. Osmanlıdan kurtulmanın! sevinci ile günlerce bayram yapan Arap kardeşler sonradan gördüler ki Allah'tan bir devlet isterlerken onlarca devlete sahip olmuşlar. İngilizler güçlü bir Arap Devleti yerine petrolün yoğunluğuna, çokluğuna ters orantılı olmak üzere küçük devletçikler kurdular. Şuna bakar mısınız Osmanlıda iki eyaleti oluşturan topraklarda bu gün onlarca arap devleti! var. Ama ne devletler. Başlarında ya tamamen batıya bağlı krallar var ya da, kan içen katliam yapan diktatörler. 52 İslam Ülkesi, şu kadar İslam/ Arap devleti 10 milyonluk İsrail'e gık çıkaramıyorlar. Fakat iş iç kavgalara geldi mi bu krallar bu diktatörler şahin kesiliyorlar. İsraile bir tek füze atmayan Esed, Saddam, dün mübarek bu Sisi kendi halkına gelince maşallah gökleri yerlere indiriyorlar.
Bütün bunların bu olumsuzlukların yüzlerce sebebi var. Lakin ana neden hilafetin lağvı, islam birliğinin olmayışı, islam dünyasının sömürülme isteğidir. Bu gün yaşananlar dün atılan ayrılık ve fitne tohumlarının yeşermesinden başka bir şey değildir. Ana kök (osmanlı/hilafet) kuruyunca dallar yapraklar perişan olur. Suriye'de, Irak da, Yemende, Mısırda, Libya'da yaşananların en baş ve ana sebebi bu köklerden ırak kalmadır.
Son günlerde Irak ve Suriye'de baş aktör haline gelen IŞID in yaptıkları ve ona karşı olanların halini gördükçe ümmet olarak çok üzülmemiz gerek. Daha dün İngilizler tarafından yapay birer devlet olarak oluşturulan Irak ve Suriye bu gün yine daha küçük parçalara bölünüyor. Bu olumsuz sonucun en büyük vebali kime ait? Elbette o ülkeyi yönetenlere ait. Lakin bu bilgi ümmete hiç bir şey kazandırmaz. Elbette Esed'in, elbette dün Saddam'ın bu gün Malikinin zulümleri, katliamları mezhepçi yönetim anlayışları bu neticedeki en büyük amildir. Yalnız suçu onlara atıp, " çeksinler cezalarını" demek ümmete hiç bir şey kazandırmadığı gibi çok şey kaybettirir. Irak'ın Suriye'nin parçalanması en başta Türkiye'ye sonrada ümmete zarar verir. Hiç bir zaman İslam birliğinin başına geçmemiş, İslam Dünyasını Haçlılara karşı savunmamış, islam adına bu günkü emperyalistlerin topraklarını fethetmemiş Müslümanlardan bu olgunluğu beklemek akıl kârı değildir. Bu işi halledecek olan çözecek olan dünün liderliğini yapmış insanlardır.
Bu acı olaylar yaşanırken insanı güldüren hadiselerde eksik olmuyor. Bunların başında daha düne kadar, "devlet kurduk, en büyük, en güçlü devlet bizim devlet " diye kasınanların ( esed, maliki, barzani) IŞİD karşısında düştükleri acziyettir. Daha düne kadar dünyanın en acımasız, en kanlı, en zalim, en güçlü silahlı örgütleri içinde yer alan PKK nın IŞİD karşısında düştüğü durumda yine gülünecek bir haldir. Hele de IŞİD den korkarak topraklarını terk edip Türkiye'nin merhametli kollarına sığınan Suriyeli Kürt kardeşlerin PKK' cıların da tesiri ile Türk askerlerini taşlamaları yine çok gülünç bir görüntü veriyor insana. Bu son yaşananlar bana bir ata sözünü hatırlatıyor: "deli deliyi görünce uslanır." Bu ata sözünü şöyle değiştiriyorum: Deli deliyi PKK ŞİDİ görünce...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.