1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. DEMEK Kİ AMİNLER İÇTEN OLMAMIŞ
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMEK Kİ AMİNLER İÇTEN OLMAMIŞ

A+A-

05 Ağustos 2012 günü yazdığım yazının ( http://www.habername.com/yazi-lutfi-ayhan-gul-ve-erdogan-buyuk-bir-imtihani-kazanmak-uzereler-8777.htm) başlığı şöyle imiş:
“ Gül Ve Erdoğan Büyük İmtihanı Kazanmak Üzereler…” Yazının son paragrafı ise şöyle:

“…Son günlerde bazılarını iştahını kabartan olası  “Gül - Erdoğan çekişmesi” dün, Gül’ün açıklaması ile son buldu. Milletçe dua edelimde bu fedakarlık, bu vefa hayırla sonuçlansın. Bu ikili, etraflarının ve nefislerinin iğvalarına kapılmadan bu erdemli davranışlarını sonuna kadar devam ettirsinler.  Yine dua edelim de, basit bir müdürlük için, küçük bir muhtarlık için, 40- 50 üyesi bulunan bir dernek başkanlığı için, ömür boyu iktidara gelmesi hayal olan bazı parti başkanlıkları için… İnsanların birbirlerini yediği bir dönemde, böyle yüce, böyle soylu, böyle erdemli davranışlarda bulunan insanlar cemiyetimizden eksik olmasın.   (amin)…”
MAKAM HASTALIĞININ TEDAVİSİ ZORDUR
Böyle biten bu yazıya şöyle başlamışım: “…Makam hastalığının (Hubbu Riyaset ) kötü bir huy ve tedavi edilemez bir illet olduğunu tarihten biliyor,  gördüklerimiz ve yaşadıklarımızla yakından müşahede ediyoruz. Önce günümüzden birkaç misal…” diyerek; Deniz Baykal, Erbakan Hoca ve Ecevit’i örnek göstermişim. Sonra tarihten örnekler vererek M. kemal, İsmet Paşa, Çiller, Demirel, Mesut Yılmaz, Özal, Türkeş, Demirel misallerini yazmışım.”… Biz de zaten liderler koltukla adeta “Katolik Nikahıyla evlenirler...” diye de paragrafı bitirmişim.   
Sonra ara bir başlık atarak yazıyı devam ettirmişim;  
RİYASET (MAKAM) HASTALIĞI GENLERİMİZDE VAR
 “…Bu durum bizim kültürümüzün bir yansıması olduğu gibi sanki genlerimizde de böyle bir huy mevcut. Asya Hun devletinin efsanevi lideri Mete Han’ın kağan olmak için kimleri öldürdüğünü bilseniz ağzınız açık kalır. Osmanlı padişahlarının çoğu, ya kardeşleri ile ya da çocukları ile makam için kıyasıya mücadele etmişlerdir. Yıldırım'ın oğullarının birbirleri ile mücadeleleri, Yavuz Sultan Selim Han'ın babası ve kardeşleri ile kavgaları, II. Bayezid- Cem Sultan mücadeleleri... Bu gerçeklere birer küçük örnektirler. Osmanlı, Roma, Bizans, Rus saraylarındaki entrikaların en büyük nedeni bu makam, mansıp meselesinden kaynaklanmaktadır. Yeryüzünün gördüğü en büyük, en yüce nesil olan ve Altın Nesil diye adlandırılan sahabe efendilerimiz, (raziyellahü anhüma) zamanında bile maalesef bu meseleden kaynaklanan kavgalar olmuştur. (sıffin, cemel savaşları gibi)  
Son peygamber Hz Muhammed ( sav ) Efendimiz, bir hadisinde şöyle buyurur: “Mala ve mevkiye düşkün bir adamın dinine verdiği zarar, bir koyun sürüsünün içine salıverilmiş iki aç kurdun o sürüye verdiği zarardan daha büyüktür.” (Tirmizî, Zühd, 43)…
İnsanları en son ve en zor terk eden iki kötü huyu ( mal ve makam sevgisini hubbu riyaseti) alt eden yiğitlerde yok değildir. İşte bunlardan birkaç misal: Hz Ebubekir –Hz Ömer, Alaeddin Ali- Orhan Bey, II.Murat- Fatih, Çağrı bey- Tuğrul bey…
İnşallah Gül – Erdoğan ikilisi bu kahramanlar zincirine dahil olurlar…”                  
Bundan 7 yıl kadar önce böyle dua etmişiz, bu gibi güzel dileklerde bulunmuşuz.  Sonuç: Maalesef olumsuz. Demek ki millet olarak o gün içten “amin!”  dememişiz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.