1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirhan 'Kadının toplumdan her türlü dışlanmasına karşıyız'
Demirhan 'Kadının toplumdan her türlü dışlanmasına karşıyız'

Demirhan 'Kadının toplumdan her türlü dışlanmasına karşıyız'

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Nazife Demirhan, yaptığı açıklamada, kadınlara yönelen her türlü kapatma sisteminin, eve hapsetmenin, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduklarını söyledi.

A+A-

Kadının sosyal hayattaki yerinin Medine Kanuna göre şekillenmesine karşın, birileri kendi fikirlerince şekillendirmeye kalmasının yanlış olduğunu belirten CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Nazif Demirhan, “ Öncelikle ülkemizin ve insanlığın başı sağ olsun. Atatürk Havaalanındaki saldırıda, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Bu topraklarda her türlü teröre karşı olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Terörü bitiremeyenler, gençleri, akademisyenleri, öğrencileri, kadınları kendine düşman görenler, 8 Mart’ta kadınları saçından sürükleyenler, gazetecileri, kadınları hapse atanlar, hiçbir iş kalmamış gibi, birde nikahı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladılar. Kadını öncelemeyen bu zihniyet, kadınların ve çocukların haklarını yok sayıyorlar. Birde kalkıyorlar kadının sosyal hayattaki yerini kendi fikirlerine göre yapılandırmaya çalışıyorlar. CHP’li kadınlar olarak sormak istiyoruz: Türkiye’nin tek sorunu muhtarlara ve müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesi midir? Nitekim tüm bu olanlar artık bizi şaşırtmıyor. Kadınlar nikâh kıydırmak istediklerinde nikâh memuruna mı ulaşamamışlardır? Kadınların en önemli sorunu evlenme akdinin müftü ve muhtarlar aracılığıyla çözüme kavuşturulmaması mıdır? Kadınlar ölüyorken, öldürülüyorken, tecavüze uğruyorken, yoksulluk içindeyken, borç batağındayken, emekli olamıyorken, çalışma hakları ellerinden alınıyor, yaşama hakları gasp ediliyorken soruyoruz: Medeni kanunun kadınlara verdiği haklardan rahatsız mı oldunuz” dedi.

Uygulama, kadını eşit vatandaşlık haklarından mahrum etme uygulamasıdır

Nazife Demirhan, uygulamanın kadını eşit vatandaşlık haklarından mahrum edeceğine dikkat çekerek, “Getirilmek istenilen uygulama medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin ilk adımıdır. Bu durum kuşkusuz en fazla kadınları ve kız çocuklarını etkileyecektir. Evlilik yaşının Medeni Kanun yok sayılarak daha düşürülmesine, bunun sonucunda erken yaşta ve zorla evliliklerin daha da artmasına, özellikle küçük yerlerde akraba evliliklerinin fazlalaşmasına, çocuk gelinlerin artmasına, kadını kolaylıkla evlendirmeye, eve kapatmaya, gereken yaşta özgür iradesiyle eş seçimini engellemeye, kadınların evlilik, miras ve boşanma gibi hakları açısından güvencesiz bırakılmasına, kadını yok sayarak aile içerisinde sadece bir figüre indirgemeye yol açacaktır. Verilecek yetki anayasal bir hakkı da ortadan kaldıracaktır. Kısaca; bu uygulama kadını eşit vatandaşlık haklarından mahrum etme uygulamasıdır. Bizler bu zihniyeti çok iyi biliyoruz. Bu zihniyet kadını dışlayan ve toplumda kadının yerini zayıflatan AKP zihniyettir. 14 yıldır bir yenisini ekliyorlar. Ama kadınlar olarak bizler bütün bunlara alışmayacağız. Bu zihniyetin karşısında dimdik duracağız. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadınlara yönelen her türlü kapatma sisteminin, eve hapsetmenin, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olacağız. Mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Cumhuriyet’i dişiyle tırnağıyla var etmiş tüm kadınların mücadele azmiyle de direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.