1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Demokrasi Kazandı Ama…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi Kazandı Ama…

A+A-

16 Nisan geride kaldı.

Bence bu referandumun kaybedeni, kazananı yoktur.

Bu referandumu halk kazandı.

Bu referandumu, demokrasi şöyle ya da böyle nasıl bakarsanız bakınız kazandı.

16 Nisan oylaması siyasi partilere ayrı ayrı mesaj verilmiştir.

Bu mesajlara bakmak lazım.

Türkiye’yi yıkmak, devletimizi yıkmak isteyenlere gerekli ders verilmiştir. Biz Türk Milletiyiz ve böyle ilelebet devam edilecektir.

Türkiye için asrın oylaması diyebileceğimiz referandumun galibi yüzde 86 katılımla hiç şüphe yok ki, demokrasi olmuştur.

Bazı kimselere ve Atatürk’ün arkasına sığınanlara şunu hatırlatmak isterim.

23 Nisan 1920 tarihinde Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı. 24 Nisan'da Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Adaylardan Celaleddin Arif Efendi 109, Mustafa Kemal ise 110 oy aldı. Sadece bir oyla Meclis Başkanı olan Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'nin inşasında büyük rol oynadı.

Türkiye, günlerdir parlamenter sistemle mi yoksa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle mi yönetilmesi gerektiği konusunda referandumla yatıp referandumla kalktı.

Sonuç itibarıyla da Türk milleti 94 yıldır kullanılan parlamenter sisteme 'HAYIR' diyerek değişim ve dönüşüm için EVET'ten yana tercihini kullandı.

Hatırlayacaksınız, referandum sürecinde yapılan anketlerde evet ve hayırın at başı olduğu açıklamaları yapılırken nihai neticeyi kararsızların oylarının belirleyebileceği yönündeydi.

Türkiye genelinde halkoylamasına yaklaşık 55 milyon 319 bin seçmenin yine yaklaşık yüzde 86 katılım göstermesi demokrasi açısından seçimin sonucu kadar önemliydi denilebilir.

Nitekim seçmenin yurttaşlık görevini yerine getirmek için adeta sandığa koştuğu halkoylamasının diğer bir kazananın da demokrasi olduğunu gösteriyor.

Referandumun sonuçlarına göre, Türkiye'nin beş büyük ilini oluşturan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya 'hayır' derken , Konya “EVET” sıralamasında yaklaşık yüzde 73 oy verdi. Sıralamada ise 8. sırayı aldı. Şunu belirtelim. Belki erken ama bazı il ve bölgelere yapılan dev yatırımlara rağmen sonuç “HAYIR” çıkarken, Konya’mızda yüksek oranda “EVET” çıkmıştır. Bunun karşılığı Konya’mıza yatırım olarak dönmelidir.

Elbette ki, hem genelde hem de yerelde ve de iki referandumda da sonuçlar karşılaştırıldığında AK Parti'nin hepsinde AK PARTİ’nin ' birinci parti çıkması bunun bir tesadüf olmadığını da gösteriyor.Ancak DAVUTOĞLU kaybedilmemelidir.

Artık AK PARTİ, Konya'nın kendisi için ne kadar önemli olduğunu beş hatta altı büyükşehrin dünkü referandum sonuçlarına göre düşünmelidir. Konya’yı buna göre düşünüp, bu sonuçlara göre dizayn etmelidir.

Türkiye'nin bundan sonraki kaderini belirleyecek referandumun kazananı AK Parti olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü kanımca çıkan sonuç AK Parti üst yönetimini çok memnun ettiğini sanmam.

Yazımı Albert Camus’un bir sözü ile bitireyim.

Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun,

Martı sevdiği denizden asla vaz geçmez.

Bu yazı toplam 439 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.