1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. DEMOKRASİ VE BAŞKANLIK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRASİ VE BAŞKANLIK

A+A-

Türk Milleti  Selçuklu  ve beylikler, Osmanlı döneminde  monarşi, meşruti monarşi gibi yöntemlerle ve padişahlıkla idare edildi.
29 Ekim 1923 yılından itibaren de Cumhuriyet rejimine geçildi. Tabi ki bu döneme geçilmesiyle de  yine yaklaşık CHP’nin  23 yıl tek partili dönemini gördü. 13-15 milyon nüfus, yokluk, sıkıntılar, savaşlar dönemi vardı. Toplu iğneyi bile dışarıdan alırken, nereden nereye geldik.
Bizim Cumhuriyetimiz bir İran Cumhuriyetine, SSCB’ne ve bazı diğer cumhuriyetlere benzemiyor. Bizdeki Cumhuriyet halkın kendi kendini idare etme yöntemiydi.
Yani Erdoğan’ın dediği gibi en büyük güc, halkın gücüdür.
Sıkıntılı dönemlerde yaşandı. İhtilallar gördük. Yazar Salih Sedat Ersöz’ün 1876’dan bugüne kadar Siyasi faaliyetler ve darbeler, muhtıralar bunları en iyi şekilde anlatmaktadır. Hükümetler zor kuruldu. Kurulan hükümetlerin ömrü  çoğu zaman az oldu. Koalisyonlar geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri mecliste yapılan turlara rağmen seçilmekte çok zor oldu. Ama buna rağmen Türkiye  de,  2017 başkanlık referandumundan önce yapılan bütün  kamuoyu yoklamalarında, halkın yüzde büyük bölümü   başkanlık sitemine karşıydı. Nedeni ne olursa olsun sonuç farklı çıktı Başkanlık sistemine geçtik. Ne var ki bizim başkanlık sistemi de diğer ülkelerin başkanlık sistemine ve dünyada benzeri yoktur.  ABD’ de başkanlık var ama, senatoda var. Meclis’te var. Başkan kararlarını bu kurumlardan geçiremezse başkanın dediği olmuyor. Brezilya, Afganistan, Arjantin, Bolivya’da da var ama, buralarda başkanın kararları bir meclisten geçerek uygulamaya giriyor.
Türkiye’de Başkanlık sistemini isteyenler, devlet çarkının daha hızlı dönmesi için iyi niyetli veya otokrasiden çıkarları olduğu için kötü niyetli olabilir. Ne var ki çok değil bir yıllık uygulama içinde, devletin kurumsal yapısı başkanlık sistemine maalesef uyum sağlayamadı ve  halen sağlanmakta da sıkıntılar görülüyor.… Dış ve iç düşmanlarında etkisiyle  Ülke ekonomik krize girdi… Üretici ve tüketici güveni düştü ve yatırımlar geriledi. Yabancı sermaye girişi azaldı. Kur şoku yaşadık. Özetle sistemin çalışmadığını yaşadık, gördük, görmekteyiz.
Eğer ABD'de olduğu gibi, başkanlık sistemi alttan yukarıya doğru gelen bir hareket olmazsa, demokrasinin tam yerleşmediği toplumlarda, sitemin dikta eğilimi olan siyasiler tarafından dikta rejimine çevrilmesi çok kolay olur.   
Yaptığım araştırmaya göre Dünyada 42 ülke tam başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Demokratik denetim mekanizmasına sahip oldukları için ABD ve Güney Kore'yi çıkarırsak geriye 40 ülke kalıyor. Bu 40 ülkenin ortalaması olarak, fert başına milli gelir 5.000 doların altındadır. 40 ülke içinde yalnızca 8 ülkede fert başına gelir 10.000 dolar veya biraz üstündedir. 15 ülkesinde fert başına gelir 2000 doların altındadır. Yani bu 40 ülke içinde gelişmiş ülke yoktur. Tamamı orta ve düşük gelir gurubu içindedir.
Dünya  medyasına baktığımızda Hong-Kong'ta şiddetli gösteriler oluyor. Nedeni, Çin'in Hong-Kong yönetiminde demokrasiyi sınırlama girişimleridir. Hong-Kongolular geçmişte demokrasinin ve serbest piyasa ekonomisinin nimetlerini yaşadılar. Kolay-kolay vazgeçmezler. 
Dünya Adalet Projesine göre, Türkiye son yıllarda ''Hukukun Üstünlüğü'' sıralamasında geri düştü. Demek ki, başkanlık siteminde hukuksuzluk söz konusu Onun için yargı reformu  getirildi ama, ne kadar etkili olacak birlikte göreceğiz.. Dahası; Önce hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını, kuvvetler ayrılığını sağlamadan hukuksuzlukların önlenmesi mümkün değildir.
İttifakta ortak ve tek hedef 'Demokrasi'dir. Hukukun üstünlüğü de, kalkınma da ancak demokrasi ile sağlanır. Buna rağmen Millet İttifakı içinde dikkate alınmayacak sayıda da olsa  farklı hesabı olanlar olabilir. Demokrasi ittifakı bu gibilere karşı dikkatli olmalıdır.

aua.jpg

Bu yazı toplam 407 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.