1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Demokrasinin Zaferi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasinin Zaferi

A+A-
Cumhuriyet tarihinde Türkiye böyle bir seçime ilk defa tanık oldu. Belirlenen rakamlara göre yaklaşık 57 milyon seçmenin oy kullanma hakkı vardı.
13 yıl sonra AK Parti çoğunluğu ‘ Haziran seçimlerinde kaybetmiş, koalisyon hükümeti kurulamayınca da bu seçim zorunlu olmuştu. 16 siyasi partisi seçimlerde yarıştılar.
Öncelikle şunu belirteyim.
Kimse kıvırmasın.
Kimse de zafer sarhoşu olmasın
1 Kasım seçimlerinin galibi öncelikle millettir.
1 Kasım seçiminin galibi demokrasidir.
1 Kasım seçimlerinin galibi, sağduyudur.
1 Kasım seçimlerinin galibi, şöyle veya böyle demeye gerek yok AK partidir.
 
Şunun da belirtelim.
Bu seçimi kaybeden, terördür, vatan ve millet düşmanlarıdır. Ülke için, vatan için, bayrak için fesat çıkartan, hizipçilik yapanlardır. Uyum göstermeyen, uyumsuzluk yapanlar ve inat edenlerdir.
Oy kaybına uğrayan siyasi partilerde oturup düşünmeli, nerede hata yaptıklarının bilançosunu çıkartmalıdırlar.
Seçimlerin önce milletimize, sonra insanlığa hayırlı olmasını ve herkesin bunu taraflı, tarafsız saygı ile karşılaması gerekir.
Önümüz kış.
AK Parti’nin herkesi kucaklayacak bir hükümet kurup hemen icraata,  7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan puslu havayı dağıtmalı, terör olaylarının bitirilmesine, PKK ile mücadelenin sürmesine, ekonominin bıçak sırtından kurtarılmasına, açılımdan vaz geçilip hummalı bir çalışma ile yoluna devam etmesi gerekir.
AK Parti’nin  sloganlarından birisi :
“Tek başına, iş başına” idi.
Millet AK partiyi tek başına  iş başına getirdi.
Sıra AK parti’nin millete vaat ettiği şeyleri hayata geçirmesi, toplumun her katmanını rahatlatma zamanı geldi.
Dün 146 gün sonra  Türk seçmeni yine sandık başında geleceğini belirleyecek parti ve kurulacak hükümete oy verdi. Oy verdi diyorum, çünkü bu seçimin yapılıp, yapılamayacağı tartışıldı. Küçük ve ufak tefek olaylar dışında Türk halkı demokratik olgunluğunu gösterdi ve seçimini yaptı.  IŞİD boykot çağrısı yaptı ama, malum bölgelerde kimse buna aldırış etmedi.
7 Haziran seçimlerine göre yine yaklaşık yurt dışında 250 bin oy artışı oldu. Bu oyların seçimin kaderini değiştireceğini stratejistyenler belirtiyordu.
Yapılan seçimlerde özellikle Marmara bölgesi ve İstanbul’da hava muhalefeti olmasına rağmen seçmen sandığa gitmekten geri kalmadı. Söylentilere, tehditlere rağmen Türk halkı seçimini yapma olgunluğunu gösterdi.
Ülke ve milletimiz 7 Haziran sonrasında sıkıntılı günler geçirdi. Terör yüzlerce insanın canını aldı. Ekonomideki çalkantı, dövizdeki yükseliş Türk ekonomisine sarsıntı getirdi ama, sağlam görünen Türk ekonomisi bunlara sabredip 1 Kasım seçimlerini bekledi.
Yazımızı haydi hayırlısı olsun diyerek noktalayalım.
Şimdi icraat zamanı.
Bu yazı toplam 160 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.