1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Denetimleri işin ehli olan kişiler yapmalı
Denetimleri işin ehli olan kişiler yapmalı

Denetimleri işin ehli olan kişiler yapmalı

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, denetimlerin yapıldığını ancak denetimleri işin ehli kişilerin yapması gerektiğini vurguladı.

A+A-

Ada, “Denetimler işin ehline verilip daha sıkı denetimler yapılırsa bir de cezalar caydırıcı olursa gıda güvenliğinin daha da artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Gıda güvenliğinde yüzde 100 değil ama çok iyi yerlere gelindiğini belirten TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, denetimlerin çok önemli olduğunu dile getirdi. Caydırıcı cezalar olması gerektiğini ve denetimlerin arttırılması gerektiğinin altını çizen Ada, ”Yılda bir ya da altı ayda bir yerine daha sık yapılmalı. Denetimlerin yapılmasında işin ehli kişileri olan gıda mühendisleri kullanılmalı. Belediyeler denetim yapıyor zabıta ile. Eğitimini almış gıda mühendisi daha farklı denetim yapar. Hijyen koşullarına bakar, ürüne bakar. Denetimler işin ehline verilip daha sıkı denetimler yapılırsa bir de cezalar caydırıcı olursa gıda güvenliğinin daha da artacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

FİRMALAR KENDİLERİNİ İYİLEŞTİRDİ

Hulusi Ada, Gıda Mühendisleri Odası Konya Şubesi olarak Konya’da 500 üyesi olduğunu ve üyelerin mesleki gelişimleri için sürekli eğitim ve seminerler verdiklerini kaydetti. Türkiye’de gıda güvenliği politikaları Avrupa Birliği kapsamında son 10 yıldır HACCP uygulamalarıyla, ‘çiftlikten sofraya’ sloganı olduğunu dile getiren Ada, ürünlerin güvenliğinde ciddi iyileştirmeler olduğuna dikkat çekti. Tüm sektörde denetimlerle hem alt yapıda iyileştirmeler olduğunu hem de ürünün güvenliğinde ciddi iyileştirmeler olduğunu söyleyen Ada, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şimdi sağılan sütler bile sağıldığı yerde anında soğutularak toplanıyor. Önceden yoktu. Ahırdan itibaren denetimler yapılıyor. Üretim yapılan tüm fabrikalar denetleniyor. Ve gıda mevzuatına uymadığı görülürse Tarım Bakanlığı sitesinde teşhir ediliyor. Böyle olunca da kapatılıyor ya da batıyor. Tarım Bakanlığının yaptığı en güzel çalışma budur. Teşhir olayı ile firmalar teşhir olamamak adına kendini iyileştirdi.”

YOGURT KANSER YAPAR DOKTORLAR ŞOV AMAÇLI

Bazı doktorların ekmek ve yoğurt gibi ürünleri vatandaşların tüketmemesi gerektiğini söylemeleri üzerine Ada, “Bazı kişiler yakın zamanda çıkıp yoğurt kanser yapar dediler. Ekmek yemeyin dedi başka bir doktor. Bunlar reklam olsun diye yapılıyor. Ortalığı karıştırmak içinde konuşabiliyorlar. Şov amaçlı yapılan konuşmalar diyoruz biz bunlara gıda mühendisi olarak. Çünkü gerçekten güvenilir koşullarda üretilen bir yoğurt kesinlikle kanser yapmaz. Süt fabrikaları en iyi sütü alıyorlar, çünkü bunlar denetleniyor. Sütün kontrolü yapılır ve uygun değilse alınmaz. Daha sonra hijyenik şartlarda işlenir ve yoğurt yapılıp ambalajlanır. Şu anda ambalajlamalar da çok iyileşti. Bu şekilde yapılan yoğurt kesinlikle kanser yapmaz. Yoğurdun içinde zaten katkı maddesi, koruyucu var kesinlikle yasak. Eğer katılırsa firma kapatılır ya da ceza uygulanır. Fabrikalarda yoğurdun içine sadece süt ve maya katılır. Eğer ki yoğurda bakteri bulaştırıldığında hala küflenmiyorsa bunu ALO 174’e şikayet edebilirsiniz. ALO 174 sayesinde firmalarımız çok düzeldi. Çünkü tüketici tarafından denetlenip şikayet ediliyorlar. Artı tüketici bilinçlendiği zaman da hileler daha az yapılır. Biz her zaman en iyi denetleyici tüketicidir deriz.“ ifadelerini kullandı.

AMBALAJA DİKKAT

Son olarak ambalajlı ürünlerde üretici firmanın adının ve onay kodunun olduğu tüm ürünlerin güvenilir olduğunun altını çizen Ada, sözlerine şu şekilde son verdi: “Kontrollü satılan hiçbir gıdada sorun yok. Meyve sebzelerde hallere gelirken ya da ihracat yapılırken bunlarda yine zirai ilaç kalıntıları analizleri, gıda laboratuvarlarında hem özel olarak hem devlet tarafından yaptırılıyor. Eğer limitlerin üzerindeyse zehir demektir. Uygun olmazsa satışı yasaklanıyor. Ama hormon dediğimiz kısım var işte. Bunlar genleriyle oynanıyor bazen daha çok verim alabilmek için. İleriye yönelik bir tehlike oluşturabileceğini biliyoruz ama ispatlanmış onda da herhangi bir risk yok. Tarladan çatala kadar gıda güvenliği açısından kontrol ediliyor denetleniyor. Üretimde de kayıt altındaki tüm fabrikalar teknik elemanlar ve devlet tarafından kontrol ediliyor. Bir ürünün üzerinde ambalaj varsa üretici firmanın adı ve onay numarası varsa bu ürün güvenlidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.