1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Depremden çıkan mesaj nedir?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Depremden çıkan mesaj nedir?

A+A-

Her depremden sonra Türkiye’deki birçok insanın aklına gelen ilk sorular şunlardır:  “Acaba bu deprem niye oldu? Bu neyin cezası? Bu insanlar hangi büyük cürümü işlediler de böyle oldu…?” Sonra hüküm verilir; “Ha Bunlar şöyle şöyle yaptı Allah da bu cezayı verdi…” Bu sorular, bu hükümler doğru mu yanlış mı?  Dine, ilme, akla uygun mu değil mi? Bu uzun uzadıya tartışılacak bir konu. Uzmanları bunu tartışır ve bir sonuca varır. Benim dikkatimi çeken ise milletimizin aldığı “genelleştirme eğitiminin” nasıl kötü sonuçlar verdiğidir. Analitik düşünceden mahrum, ince muhakemeden ırak, alternatifli bakıştan yoksun bir eğitim sisteminin bundan farklı bir meyve vermesi zaten beklenemezdi.

GENELLEŞTİRME, TOPTANCI DÜŞÜNCE BİR HASTALIKTIR

Aile de başlayan, okulda, sokakta, medyada kısaca hayatın her anında devam eden bu yanlış ve eksik anlayıştır ki her sahada bizi geri bırakıyor. Ne dini tam biliyoruz ne de akli bilimlerle mücehheziz. Bu yanlış ve sakat anlayışa göre; Hayat ve olaylar tek renktir. Kafa yormaya gerek yok; “Fener iyidir,  falan takım kötü.  Falan şehrin insanları şöyledir falan şehrin insanları böyle, Falan ırk şöyledir falan mezhep böyle…” Bu genellemeler, bu analitik düşünceden mahrum ve ırak  “toplu düşünmeler” çok sakat sonuçlar veriyor. (Bu yaklaşıma göre Avrupalılar bir bütündür ve bizi mahvedeceklerdir. Etmeyin,  eylemeyin! Bu hüküm doğru olsaydı Avrupalılar 1. ve 2. Dünya Savaşında birbirlerini yemezlerdi. 2. Dünya Savaşında 50 milyona yakın insan öldü bunların yüzde 90’nı Hıristiyan’dır, Avrupalıdır. Peygamberimiz de (as) Mekkelidir, Araptır, Ebu Cehil de. Firavun da, Musa da (as) Mısırlıdır. Musa, Harun, Zekeriya… bir çok peygamber de Yahudi’dir; bu günkü İsrailliler de İbrahim (as) de, Nemrutta aynı toprakların çocuğudur. Habil de, Kabil de aynı toprağın, aynı karnın ürünüdür. Üstelik ikisinin de babası Adem’dir (as)…

Bu tezlerimizi son tabi afete uyarlayalım: Bazılarına göre bu deprem o yöre halkına şu şu yanlış davranışlarından ötürü “Allah tarafından verilen bir cezadır.” (Bazı yazarların ve bazı yorumcuların bu hadise ile PKK meselesi arasında bir bağ kurması hadisesinden bahsediyorum) Pekiyi bunu böyle düşünen, böyle söyleyen, böyle yorumlayan bir vatandaş,  PKK’lılar şöyle derse ne cevap verecek: “Onlar bize yardım etmediler sonuç bu oldu.” Veya; “Bakın Biz askeri öldürürken bir şey olmuyordu; Türk askeri bizi öldürmeye başladı orada deprem oldu”

Bu iki yaklaşımda genelleştirme hastalığının bir ürünüdür. Bir Müslüman şuna inanır:”Ezelden ebede kadar, bir sineğin kanadının kıpırdanmasından, gözle göremediğimiz bir yaprağın dalından düşmesine kadar her şey, her hadise Allah’ın(cc) bilgisi dâhilindedir ve kaderde yazılmıştır. Onun yarattığı her şey de elbette bir hikmet vardır. Bizim şer gördüğümüzde bir hayır,  hayır gördüğümüzde de bir şer olabilir.”         

ALLAH MESAJINI DEPREMLE DEĞİL KUR’ANLA VERİR

Müslüman için hadiseleri hayra yorumlamak temel esastır. Bu depremi de hayra yorumlarsak şu güzel hikmetleri görebiliriz; Bu hadise ile görüldü ki; doğudan batıya, kuzeyden güneye, Türküyle Kürdüyle, Sunnisi ile Alevisi ile biz bir aileyiz bir milletiz. Devlet hepimizin devletidir. Devlet, Kürt halkı ile PKK’yı kesinlikle ayırt etmekte. Kan döken, asker, sivil, kadın, çoluk çocuk öldüren teröristle,  Kürt halkını hiçbir zaman aynı kefeye koymamakta. PKK’yı dağda öldüren devlet Van’da, Erciş’te yıkıntı altında kalan halka, evsiz barksız kalan vatandaşa şefkat elini uzatmakta. Bu deprem inşallah güçlü bir Türkiye’nin yolunu açacaktır. Allahü zülcelal kullarına mesajlarını Kur’an ile iletmiş.Yüce yaratıcının sözünü anlamak için Kurana bakalım. O Kur’an’da buyurdu; "İnnemel mü'minune ihvetün=Tüm müminler kardeştir",  ”Vela teziruu vaziratün vizra uhra=Kimse kimsenin günahını yüklenemez”

 

Not: MHP lideri  Bahçeli bu olayda büyük puan kazandı.Müge Anlı, Duygu Canbaş  ve onun gibi sığ düşünen bazıları ise büyük puan kaybetti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.