Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Derbent

A+A-

Konya’nın 31 ilçesi var.
Bu ilçeler içinde birisi de Derbent.
Size bugün Derbent ilçesinden bahsedeceğim. Konya kent merkezine gidip gelmek için iki yolu var. Birisi Beyşehir yolu üzerinden, diğeri de Altınapa Barajı kenarından. Bu yol diğerine göre yaklaşık 20 Km. daha kısa mesafe…
Derbent görünüm itibariyle dağlık, küçük ve şirin bir ilçe. Ekonomisi dar alanda aile tarımına bağlı. Biraz da hayvancılık var. Geçmişte kurulan süt ve süt ürünleri işletmesi çeşitli nedenlerle ve yönetimsizlik nedeniyle kapandı. İlçe göç veren bir ilçemiz, nüfus yoğunluğu çok az. 3-4 bin nüfusu barındırıyor.
Son dönemde ise Aladağ’a yapımı planlanan Kayak merkezi bir türlü bitmek bilmiyor. Sadece yolu yapıldı ve birde bina. Henüz bu konuda yeterli bir çalışma yok. Belediye Başkanı Hamdi Acar ,Derbent için geliştirdiği sloğan “ Bursa’nın Uludağ’ı varsa, Derbent’in de Aladağ’ı var” sözde kaldı.
İsterseniz biraz da tarihi geçmişinden bahsedeyim.Osmanlı Döneminde, “derbent” kelimesi teşkilat anlamında kullanılmıştır. Bu anlamda, dağlar üzerindeki geçitlerde ve boğazlarda kullanılan karakollara “derbent” denilmiştir.
Derbent, Selçuklular döneminde “Eşrefoğulları Beyliği” sınırları içinde kalmıştır. Eşrefoğulları Beylik sınırları; Beyşehir ve Seydişehir´den sonra, Ilgın, Bolvadin ve Akşehir sınırlarını içine alır.
Derbent daha sonra, Osmanlı ve Karamanoğulları Devletleri arasında sık sık el değiştirmiştir. Karamanoğulları Beyliğinin sona ermesiyle birlikte Derbent kesin olarak Osmanlı Devleti´ne dahil olmuştur.
Konya Salnamelerinde 1880´den sonra Derbent´i kayıtlı görüyoruz. Daha önceki Konya Salnamelerine rastlanamadı. Bu tarihte Derbent´te bir medrese bulunduğu, medresenin 40 öğrencisi olduğu yazılıdır.
Derbent sınırları içerisinde Morbel Dağları(1900 m.), Ablağı Dağı(1850 m.), Dikmen Dağı(1750 m.) ve en yüksek dağı olan Aladağ(2339 m.)’dır.İlçe’de; kışları çok soğuk ve karlı, yazları sıcak ve kurak geçen Karasal bir iklim görülmektedir.
Bu özelliğinden dolayı Derbent ilçesinde Çilek üretiminin yanı sıra, Taze fasulyede bol miktarda yetişmekte ve Derbent çileği bugünlerde bile bulunabilmekte , lezzetli ve dayanıklıdır. Taze fasulye ise Konya’dan başka büyük illere ulaştırılmasına karşın Pazar sıkıntısı çekilmektedir. Bahçeden bir liraya kadar alınan taze fasulye tüketiciye bugünlerde 4-5 liradan ulaşmaktadır.
Derbent maalesef makus talihini aşamamıştır. Yukarıda bahsettiğim gibi ilçe dar bir alandadır. Yatırım yapılamamaktadır. Aladağ kayak merkezi geçen zamana karşın hayata geçirilememiştir. Belediye Başkanı Hamdi Acar döneminde de yatırımlar yetersiz kalmış, sadece belediye binası yapılabilmiş, söylenene göre de bina borç karşılığı yapılmıştır. Eski Belediye Binası Kaymakamlığa devredilirken, polis ve benzeri teşkilatlarda yeni bina yerine eski binalarda hizmet vermektedir. Yeni büyükşehir yasası ile ilçenin yeterli hizmet almasının da kısıtlı olduğu iddia edilmektedir. Yeni büyükşehir yasası ile 31 ilçe içinde en az yatarım yapılan ilçe olduğu iddia ediliyor.Yine Belediye Başkanı Hamdi Acar’ın Derbent değil, Konya’da ikamet etmesi de şikayet konusu yapılıyor.
Bakalım bundan sonra Derbent nasıl gelir, insanlar bu şirin ilçeyi nasıl daha çok benimser, Çilek ve Taze fasulye üretimi nasıl artırılır, Kayak merkezi nasıl aktif hale getirilir ve verilen sözler ne zaman yerine getirilir ve Pazar problemi nasıl çözülür birlikte izleyip göreceğiz.
 

Bu yazı toplam 287 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.