1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Derbent Büyük Düşünüyor
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Derbent Büyük Düşünüyor

A+A-
Derbent'te 20 yıl önce başlayan bir sevda var. Yerel ve ulusal basında sık sık karşımıza çıkan ve Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar'ın Derbent'e, dolayısı ile Konya'ya ve ülkemize kazandırmak için yoğun çaba harcadığı Kayak Merkezi artık gerçekleşme yolunda ilerliyor.
Geçtiğimiz haftasonu Konya Milletvekilleri Uğur Kaleli, Abdullah Ağralı, Hüsnüye Erdoğan, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başta olmak üzere birçok önemli konuğu ağırlayan Derbent tamamen kayak merkezi havasına girmiş. Öyle ki Derbent'in meydanında bulunan kahvehanede konuştuğumuz hacıemmiler de bu işe inanmış ve tam desteğini vermiş. Bu kahvehanede kayakçıların spor sonrası gelerek spor kıyafetleri ile çay içmeleri ise oldukça renkli bir görüntü ortaya koyuyor. Oldukça hoşumuza giden bu görüntü doğrusunu söylemek gerekirse Derbent'e de yakışıyor.
Derbent Aladağ aslında farklı bir yer. Kışın birkaç ay kayak yapılıp, karlar eridikten sonra tamamen terkedilmiş bir bölgeye dönüşen, tek bir ağacın bile bulunmadığı, dünyadaki (sözde) meşhur kayak merkezleri ile arasında büyük farklar var. Bu farklılıkları yerinde inceleyerek ortaya koyduk.
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar uzun yıllar kayak merkezi ile ilgili araştırmalar yapıyor ve fizibilite çalışmalarında bizzat bulunuyor. Özellikle son 4 yıldır konuyu sık sık Konya ve ülke gündemine de taşıyor. Derbent Aladağ'ın diğer kayak merkezi ile kıyaslandığı zaman artıları neler dedik. Hamdi Bey, “-Buradaki kar kolay sıkışarak kayak sporu için daha elverişli oluyor ve kar çabuk erimiyor. Bu özellik dünyanın sayılı kayak merkezlerinden olan Davos'taki karın özelliği ile aynı. Ayrıca Aladağ'ın bitki örtüsü karı üzerinde tutarak kayak sporunu yapmayı kolaylaştırıyor” diyor. Bu noktada Erciyes'i örnek gösteriyor. Doğal bitki örtüsü olmadığı için bölgede suni çimleme yapılarak bitki örtüsü oluşturulmaya çalışıldığını belirtiyor. Kayak sporunda eğimlerin de önemli olduğunu belirten Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Aladağ'da eğimlerin 30 dereceyi geçmediğini ve bu durumun kayak sporunu yapanlar için önemli bir avantaj olduğunun altını çiziyor. Acemi pist alanının uzunluğunun da Uludağ'a göre iki kat daha uzun olduğunu ifade eden Hamdi Bey, Konya şehir merkezine yakın olmanın da kendileri için önemli bir avantaj olduğunu söylüyor. Gelecek yıl kış sezonu için ilk etap çalışmalarının tamamlanarak uluslararası olarak hedeflenen kayak merkezinin ilk adımları atılmış olacak.
Bu konuşmaları yaparken aklımıza kar olmadığı dönemde Derbent Aladağ'ın da terkedilmiş bir bölgeye dönüşüp dönüşmeyeceği takıldı. Hamdi Bey bu konuda yaptığı açıklamayla da kapsamlı bir projenin bilgilerini veriyor aslında. Yamaç paraşütü, off road çalışma alanı, dağcılık, dağ bisikleti ve daha birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazır olduklarının altını çiziyor. Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar Konya Valimiz Muammer Erol'un, Milli takımımız ve Konyaspor için en iyi kamp yerinin Derbent olduğu sözünü hatırlatarak projenin yürümesi ile birlikte yapılacak 5 yıldızlı oteller ve altyapı çalışmaları ile bu hayaller de gerçeğe dönecektir. Son dönemlerde oldukça moda olan Ekoturizm konusu da var. Ekoturizm “Çevreye zarar vermeden, ondan yararlanma yöntemlerinin geliştirilmesi ve tüm yerli halkların kültürlerini yok etmeden, onların turizm faaliyetlerinden yararlanmalarının sağlanması” olarak tanımlanıyor. Ekoturizm açısından Derbent'in ihya olacağını zaten söylememize gerek yok. Konya'ya renk katacak bu proje mutlaka Kayak Milli Takımımıza da ileride ev sahipliği yapacaktır. Tabi ki uluslar arası kayak müsabakalarının da bu bölgede yapılması en büyük arzumuz olacaktır.
20 sene önce kayak merkezi fikrine gülüp geçenler bugün yaşanan gelişmeleri muhtemelen hayretle izliyordur.
Önemli bir ayrıntıyı da aktarmadan geçmeyelim. Birkaç sene önce Derbent ilçemizin logosu yenilendi. Logoya eklenen kayakçı figürü aslında bu yola baş koyan Hamdi Bey’in geri dönüşü olmayan bir yolda olduğunun en önemli göstergesiydi. Zira ülkemizde kayak yapılan bölgelerin ilçe belediyelerinin logolarında kayak sporu ile ilgili bir figür göremedik. Duruma bu pencereden baktığınız zaman işin rengi oldukça değişiyor.
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar'a bu önemli projede başarılar diliyor, Konyamıza yapılacak bu önemli hizmet için emeği geçen/geçecek herkesi alnından öpüyoruz.
Bu yazı toplam 182 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.