1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dernek lokalleri kahveciliği bitiriyor
Dernek lokalleri  kahveciliği bitiriyor

Dernek lokalleri kahveciliği bitiriyor

Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Cemal Çınardalı, 1957 yılında kurulan oda ve esnaf üyelerinin sorunları hakkında bilgi vererek, “Önceden 700 olan kahveci sayısı şimdi 180’e düştü. Dernekler lokaller baş belamız. Önlem alınm

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Esnaf Odası ayrıca üyelerin bürokrasi işlerini de yapıyor. Oda başkanı Cemal Çınardalı, derneklerin kendileri için baş belası olduğunu vurgulayarak denetimlerinin olmadığını dile getirdi. Çınardalı, “Dernekler bizim baş belamız, amacı dışında çalışıyor. Denetimleri yok. Bu yüzden sigara içiliyor. Üyesiz insanları alıyor. Kahvene gibi gazino gibi çalışan dernekler var. Bunları sayın valimizden rica ediyoruz denetlenmesini istiyoruz.  Amacı dışında çalışan dernek lokallerinin kapatılmasını istiyoruz. Bu en büyük sorunumuz. Her yere dernek lokal açıyorlar. Zaten sigara yasağından dolayı işlerimiz yüzde 70 düştü durma noktasına geldi. Ama derneklerde böyle bir şey yok. Derneklerde denetim olmadığı için sigara içen oluyor.” şeklinde konuştu.

DERNEKLERE İSYAN EDİYORUZ

Konya’da 180 tane kahvehane kaldığını, önceden bu sayının 700 olduğunu söyleyen Çınardalı, buna karşılık 500-600 tane dernek lokali olduğuna dikkati çekti.  Ruhsat alamayanların dernek lokali açtıklarını belirten Çınardalı, denetim yapılması halinde yüzde 80’inin kapatılacağını söyledi. Çınardalı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz vergi ödüyoruz sigortalı insan çalıştırıyoruz. Derneklerde lokallerde vergi ödemiyorlar, sigortalı elaman çalıştırmıyorlar, alkol ve sigara içiliyor. Bunların sıkı bir denetime tabi tutulması halinde yüzde 80’i kapatılır. Amacı doğrultusunda çalışan derneklere saygı duyuyoruz hepsini kötülemiyoruz ama amacı dışında olanlara isyan ediyoruz.”

SEKTÖR TAMAMEN YOK OLMA TEHLİKESİ İÇİNDE

Başkan Çınardalı, kahveciler olarak sıkıntılarının çok olduğunu ve dernek lokallerin önüne geçilerek önlem alınmasının gerekliliğinden bahsetti. Aksi takdirde kahvecilik sektörün tamamen biteceğinin altını çizen Çınardalı, iş olmadığında para kazanamayıp, vergi ödeyemediklerini bu yüzden eleman çıkartmak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Çınardalı, “Yeni bir yasa ile kapalı alanın 5 metre dışında sigara içme yasağı var. Zaten bizim dükkanımızın önü 5 metre yok. Onu da içene değil iş yeri sahibine ceza veriyorlar buda bize büyük bir külfet. Sigara yasağının biraz esnemesini istiyoruz.” dedi.

Hizmet sektörü oldukları için KOSGEB’den destek alamadıklarını ifade eden Çınardalı, “Bu haksızlık bende esnafım ve vergi veriyorum ihtiyacım var. Biz Osmanlı’dan beri halka hizmet eden bir sektörüz. Bizi kötü gözle görüyorlar. Konya’da kumar yok ama halk öyle görüyor. Çocuk bir batakhaneye gitse bir şey demiyorlar ama kahvehaneye gittiğinde ne işin var orada diyorlar. Kahvehanelerimiz temiz 1 liraya çay satıyoruz.” diye konuştu.

CAFELER FİYAT LİSTESİNİ UYGULAMIYOR

Başkan Çınardalı, son olarak her geçen gün giderek artan cafeler hakkında da bilgi verdi. Ruhsatında kahvehane yazmayan yerlerde her türlü oyun aletinin oynanmasının yasak olduğunu vurgulayan Çınardalı, bu yerlerin belediyeler tarafından denetlenmesini istedi. Çınardalı, fiyatlar hakkında da şunları diyerek sözlerini sonlandırdı: “Konya kahveciler odası olarak fiyat listesini Konya Esnaf Odaları Birliğinden alıyoruz. Cafelerde çaydan büyük fiyatlara 3 lira 5 lira gibi fiyat alıyorlar. Biz Konya esnaf odaları olarak böyle bir fiyat vermedik, Ticaret Odası’da vermedi. Kimi yerde 3 kimi yerde 5. 10 liradan aşağı kahve satan yer yok. Onlar bizim verdiğimiz fiyatı uygulamak zorundalar. Ticaret Odasına kaydolanlar oradan alır, bize kaydolanlar bizden alırlar.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.