1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Dershaneler Kaldırılmalıdır
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Dershaneler Kaldırılmalıdır

A+A-

Bugünkü yazımı farklı bir konuda önceden hazırlamış ve gazeteye göndermek üzere klasöründe bekletiyordum. Fakat son günlerde STV’ de ki haber yayınlarını görünce bir son dakika değişikliği ile bu yazım kaleme almaya gerek duydum. STV kanalı ciyak ciyak bağırıyor. Dershanelerin kapatılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı’nın girişimleri karşısında tüm gücüyle bu karardan caydırıcı haber yayını yapıyorlar. Bütün ekip tek vücut olmuş. Bulabildikleri ve yakalayabildikleri herkesle görüşerek yayınlamakta ve hükümeti geri adım atmaya zorlamaktadırlar.
Benim bildiğim hükümetin motoru konumunda ki başbakan bu konuda da taviz vermeyecek ve dershaneler bu dönemin sonunda muhakkak kapatılacaktır.
Bazılarının ifade ettiği gibi dershaneler fırsat eşitliği sağlamıyor. Zenginle fakir arasında eğitim dengesizliği meydana getiriyor. Dershane fiyatları malumunuzdur. Büyük bir rant dönüyor. Bu rantın paylaşıldığı pastanın büyükçe bir dilimini elinde bulunduran STV kanalının bağlı bulunduğu cemaatin de azımsanmayacak sayıda dershaneler işlettiğini herkes biliyor. Demek ki bu işin tadını öyle almışlar ki tüm TV kanallarında ki haber bültenlerini gözden geçirdiğimde baskıcı yayın yapan sadece bu kanaldır.
Şaşkınlıktan bakakalıyorum. Haber bültenlerinde birkaç gündür neredeyse sadece dershaneler konusu ele alınıyor. Başbakanın Diyarbakır çıkarması bile hiç ele alınmadı diyebilirim. Yatıp kalkıp dershane konusunda haberlerle milletin beynine girerek hükümeti zor duruma düşürecek her yolu deniyorlar. Demek ki rant gelirleri bu muhterem kardeşlerimiz için çok daha değerliymiş. Toplam haber bültenlerinin % 75’i bu konuya ayrıldığına göre tespitim doğrudur.
Gidiyorlar muhalefet parti liderleri ve o partiye mensup milletvekillerinden de görüş alarak akıllarınca hükümetin bu konuda ne kadar haksız ve yalnız olduğuna atıfta bulunacak bir çabadır gidiyor. Her şeyden önce şunu bir sormak istiyorum. Bugüne kadar muhalefet liderlerinden hangisi bir çok faydalı yatırımda dahi hükümeti destekleyici açıklama yaptılar ki bunda da yapsınlar? Adamların ayağına Kabe-i Muazzama’yı taşıyıp getirseniz hükümetimiz yine yaranamaz. (Teşbihte hata olmaz.)
O yüzden bu ucuz taktiklerle girdiğiniz komik duruşu daha da ileri götürmeyiniz.

Cemaatinize karşı ciddi sevgi ve saygım var. Ama son günlerde ki bu maddeci yapınızı görünce kafamda soru işaretleri oluşmaya başlamıştır. Lütfen yapmayın. Tepkinizi ortaya koyun. Ama
Türkiye’nin tek meselesi buymuş gibi göstererek yapmış olduğunuz sert çıkışlar cemaatinize zarar vermektedir. Derdiniz para ise buyurun tüm dershanelerinizi özel okullara çevirerek eğitim ordusuna bu şekilde katkıda bulunun. Ama hem okula giderek bir yandan da dershanelere giderek tüm sosyal aktivitelerden uzaklaşan ve tamamen içine kapanık yaşamak zorunda kalan gençlerimizin yaşadığı bunalımlı dönemlerin bir son bulması için bu çalışmaya destek verin.
Önceleri dershaneler sadece lise son sınıfa giden gençlerimize hizmet verecek şekilde görevlerini ifa etmekteydiler. Durum o hale geldi ki lise birinci sınıfa adım atan gençlerimize kadar dershane kayıtları elzemmiş görüntüsüyle liseye paralel mecburi bir eğitim kurumuymuş gibi bir algı yaratılmıştır. Ben çocuğumu geçtiğimiz yıl lise 3. sınıfa giderken dershaneye kaydettirmiştim. Bu sene lise 4. sınıfta da kaydını yeniledik ve dershaneye giderek yoğun ve buhranlı bir ders çalışma stratejisi yürütüyor. Ama devam etmekte olduğu lisede birçok dersler işlenmiyor artık. Tamamen öğrenciler serbest hareket ediyorlar. Okula yok yazılmamak için gidip geliyorlar. Derslerin birçoğu işlenmiyor. Okulun varlığı ile yokluğu arasında bir belirsizlik var.
Çocuğumun, okumakta olduğu liseden aldığı eğitimle üniversiteyi kazanmasını isterim. Çünkü okullarımızın işlevini yerine getiremiyor görüntüsünden diğer veliler kadar bende rahatsızlık duyuyorum.

Peki dershanelerin kaldırılmadan önce bu sorunun çözülmesi ile alakalı fikir beyan edenlere ne dememiz lazım?
Evet kısmen haklılık payları var. Okullarımızda ki eğitim yıllarca yapboz tahtasına çevrildi. Her gelen hükümet ve her gelen bakan kendi doğrularına göre sistemi tüm baştan yenileme düşüncesiyle öncekinin üstüne sünger çekerek kendi doğrularını savundu.
Ama yıllarıdır şunu da gördük ki dershanelerin varlığı yüzünden normal eğitim sistemimizde bir iyileştirme sağlanamıyor ve işi ağırlatıcı bir işlev üsleniyor. Kısacası eğitimde realist adımlar atılmasının önünde ki başlıca etken dershanelerdir. Bu sebeple kaldırılmalarıyla birlikte eğitimde daha da başarıya götürecek yeni hamleler yapılacaktır. Tamamlayıcı unsurlar sebebiyle yapılamayan birçok reform yapılacak ve değerli velilerimizin belini büken dershane masraflarının önüne geçilmiş olacaktır. Parası bol olan velilerimizde evlatlarını yine Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel okullara göndererek sağlayacaklardır.
Sınırlı öğrenci sayısında kalacak olan bu özel okul uygulamaları da dershane sahiplerinin işine gelmemektedir. Dershaneler her yıl yüz binlerce yeni öğrencinin gelmesi demektir. Bu da büyük kazançlar demektir.
Buradan açıkça ilan ediyorum. Bu vaveylanın temelinde ki etken kasalara akan büyük rakamların kesilecek olmasıdır.

Bu yazı toplam 219 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum