Dershanelerin Geleceği
22 Ocak 2017 Pazar

Hakimiyet Net tv

Dershanelerin Geleceği

30 Kasım 2012, 16:17

Bir taraftan Sayın Başbakan, bir taraftan da Sayın Milli Eğitim Bakanı dershaneler kapatılacak diyorlar. Başka da bir şey demiyorlar.
Başbakan Sayın R.Tayyip Erdoğan 2014’te dershanelerin kapatılacağını söyledi. Bir çok kesim bunun bir hedef konuşması olduğunu, meseleye dikkat çekme amacı taşıdığını düşündüler.Fakat Sayın Başbakan bu düşüncesini ve kararlılığı sürekli dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer de bu konuşmaları zaman zaman tastikledi. Ben bu konuşmalardan sonra ciddi çalışmalar yapılıp projelerin kamuoyu ile veya eğitim camiasıyla paylaşılacağını umuyordum. Ama iki üç aydır yeni çalışma ve projelerle ilgili henüz çıt yok. Milli Eğitime sihirli değneğin dokunuşunu merak ediyorum doğrusu. Dershaneler kapatılsın kapatılmasına ama ne olacak da dershanelere ihtiyaç kalmayacak? Dershanelerin kapatılması ihtiyacın kalmamasıyla mümkün olur ancak. Yoksa değişik isimlerle el altından devam eder bu işler. Yani sınav sistemi devam ettikçe bu tür pratik eğitim sistemi de devam eder. Dershanelere ihtiyaç kalmaması için ne yapılacağını bir açıklasalar herkes kendi yoluna gider. Ama şimdi kimse buna inanmıyor. Ne yapılacak ki acaba? Her öğrenci her istediği yere girebilecek deseler, mümkün değil! Lise diploma notu ortalamasına göre üniversitelere giriş olsa, adama sorarlar ‘’ bu sisteme güvenilebilir mi?’’. Sen üniversitedeki profesörlerin notuna güvenmeyip KPSS yapıyorsun da lise not ortalamasına mı güveniyorsun diye sorarlar tabi ki. Yoksa liseleri ıslah mı ettiniz? Kusura bakmayın ben buna hiç inanmam. Liselerdeki öğretmenler de inanmaz. Hatta dershanelere çocuklarını en fazla gönderen kesim öğretmenlerdir. Çünkü onlar okullardaki eğitimin yetersizliğini daha iyi görüyorlar.
Bir de dershanecilerin özel okula yönlendirilmesi söyleniyor. Devlet şu kadar para verecek, teşvik olacak deniliyor. Özel okullar açıldı varsayalım. Özel okul öğrencileri de dershanelere gidiyor zaten. Ayrıca şu teşvik sistemini mevcut özel okullara bir uygulayın da görelim. Bunlar yapacağım, edeceğim demekle olmaz. Önce bir icraat olsun bakalım. Sayın Başbakanım devletin mevcut okullarını düzeltmeden dershanelere olan ihtiyaç bitmeeez. Önce okulları ıslah edin. Öğretmenlik mesleğini ihya edin. Bu öğretmenlerin maaşlarının artırılması ile de olmaz. Şimdi okulların yetersizliğini yazsam en az on sütuna ihtiyaç var. Hatta saymakla bitmez. Eğitimle ilgisi olan herkes biliyor zaten bunları. Son zamanlarda aldığımız duyumlara göre dershaneler kapatılacak bu işler merdiven altlarına inecek diye devlette çalışan öğretmenlerin üçü beşi bir araya gelip etüt büroları kiralamaya koyulmuşlar. Rahmetli Özal’ın ‘’ benim memurum işini bilir’’ sözü misali. Zaten ciddi olmayan merdiven altı dershanelerde devlet öğretmenleri çalışıyor çoğunlukla. Etüt merkezlerinde de devlet öğretmenleri çalışıyor. Bunu da herkes biliyor. Hatta okul idareleri bile biliyor bu işleri. Zaten eğitimi bunlar laçkalaştırıyor. Çünkü adamlar boş kalıyor. Mesai uygulaması yok. Başarı sorgulaması yok. Zaten öğrenci ve velinin hesap sorması mümkün değil. Okul idaresi bile branşında yetersiz kalan bir öğretmene hiçbir şey diyemiyor. Eğitimle doğrudan ilgili olmayan işlerde başarılı olanlar, başarılı öğretmen sayılıyor. Bu sistemde öğretmene on bin lira maaş verseniz bile gözü dışarıdaki işlerde olur. Öğretmen matematik dersini oturarak anlatıyor. Kimi öğretmen ‘’haydi serbest çalışın’’ diyor. Kimi ‘’bu konu lüzumsuz’’ diyor. Kimi düşük not vererek otoriter olmaya çalışıyor. Yani bir yığın kepazelik var ortada. Tabi ki işini dört dörtlük yapan çok kıymetli öğretmenler hala çoğunlukta. Ama sistemsizlik onların çabasını da alıp götürüyor.

SBS de kalkacakmış! Peki neye göre Fen Lisesine öğrenci alacaksınız? Efendim SBS kalkacak bilmem ne sınavı gelecek. Eee sınav varsa dershaneler de olur. Cebren kapatırsanız fırsatçı öğretmenlerin evlerinin bir odası dershane olur. O zaman işin içinden hiç çıkamazsınız. Halbuki SBS sayesinde şehirlerde kültürel etkileşim artıyor. Mahalleli kültürün yerini şehir kültürü alıyor. Çünkü herhangi bir Anadolu Lisesine her semtten öğrenci geliyor.
Yine de dershaneleri özel okullara dönüştürme çabasını destekliyoruz. Devlet özel okullaşmayı teşvik ederse sadece dershanelerden değil her kesimden özel okullaşmaya yönelme olur. Önce bu konudaki çalışmalar sistemli hale getirilsin. Teşvik uygulaması başlatılsın. Ben yaptım olacak mantığının yerini istişare ve bilimsel düşünce alsın. O zaman her şey daha kolay hallolur.
Ülkemizde yıllardır dershaneler üzerinden siyaset yapıldı. Her mikrofonu eline alan dershaneler kapatılacak dedi. Geçmişte de bir çok iktidar döneminde aynı şeyler söylendi. Ama sonuç değişmedi. Öğrencileri dershanelere yönelten şartlar ortadan kalkmadıkça dershaneler hep olur. Ülkemizde ortaöğretim resmen çökmüş vaziyette. Önce bunların düzeltilmesi lazım.
Geçenlerde bir okul müdürü arkadaş öğrencilere sabahleyin kantinde bir takım zararlı olabilecek yiyeceklerin satılmasını yasaklamış. Öğrenciler bu kez çevredeki bakkallara yönelmişler. Çünkü çoğu öğrencilere evde kahvaltı hazırlanmıyor. Onlar da bir şekilde zararlı zararsız her neyse açlıklarını gideriyorlar. Dershaneler de aynı mantıkla ortaya çıkmış kuruluşlardır. Hükümet dershanelerin kapatılmasını istiyorsa şu temel şartları oluşturması gerekiyor;
1- Liselerde mesai uygulamasına geçilmesi. Okullarda etüt alanlarının oluşturulması,
2- Okul öğretmenlerinin başarısızlıktan sorumlu tutulabilmeleri. Bunun için sınavların şehir düzeyinde ortak yapılması. Böylelikle başarının veya başarısızlığın görülebilmesi,
3- Başarılı olan öğretmenlerin maddi ve manevi olarak ödüllendirilmesi. Başarısı düşük olanların başka yerlere tayini yerine başka mesleğe kaydırılması. Bu kural işlediğinde inanın her öğretmen başarılı olacaktır.
4- Okul öğretmenlerinin özel ders vermelerinin, etüt merkezlerinde kaçak olarak çalışmalarının mutlaka önüne geçilmesi,
5- Okulların fiziki şartlarının iyileştirilmesi. Zengin olanların eğitime katkı yapmaya özendirilmeleri. Valilerin ve belediye başkanlarının bu yönde çalışmalarını artırmaları,
6- Üniversite kontenjanlarının artırılması. Bazı bölümlere belirli bir puan barajını aşan her öğrencinin alınabilmesi,
7- Özel üniversitelerin teşvik edilmesi. Tıp ve mühendislik bölümlerine ayrıca teşvik verilmesi. Hatta tıp okuyacak öğrencilerin parasının devlet tarafından karşılanması
8- Üniversitelerin hıza yaygınlaştırılması. Öğrencilerin sınav engeline takılmadan üniversiteye girebilmeleri,
Bu maddeleri daha da arttırabiliriz. Bunlar bile belirli bir zaman sürecinde olabilir. Yine de dershanelere ihtiyacı bitirmez. Ne zaman ki üniversite okumak isteyen öğrenci sayısı ile üniversiteye alınan öğrenci sayısı denk olur, o zaman dershaneler işlerliğini kaybeder. Üniversite sınavına giren gençlerin %50 ‘den fazlası tıp yada hukuk okumak istiyor. İşin içinden nasıl çıkacaksınız? 28 Şubatçılar gibi şunlar şuraya giremez mi diyeceksiniz? Veya dershaneleri bir şekilde kapattınız,o zaman zengin çocukları özel derslerle üniversitelerin iyi bölümlerine, dar gelirliler ise meslek yüksek okullarına mı girecekler? Halbuki dershaneler sadece zengin çocuklarına hitap eden kuruluşlar değil. Orta ve dar gelirli ailelerin çocuklarına daha çok hitap ediyor. Zenginler özel derslerle işi götürüyor. Anadolu’nun her yerinden dershaneler sayesinde üniversitelere çok sayıda öğrenci yerleşiyor. Başarılı olanlar da zaten ücretsiz okutuluyor. Dershane ücretleri de yaklaşık beş altı yıldır aynı seviyede seyrediyor.
Uzun lafın kısası hangi tür olursa olsun sınav olan her sistemde dershaneler olur. Sınavı kaldırsanız okul derslerine yönelik dershaneler olur. Ama ne zaman ki yukarda belirttiğimiz şartlar gerçekleşirse dershanelere o zaman ihtiyaç kalmaz.


 

banner349

 

YASAL UYARI :Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Hakimiyet İletişim Yayıncılık Turizm İnş. Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti'ne aittir.Köşe yazısı/haber kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  Konya'da hangi ilçede yaşamak istersiniz?

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV
  Konyaspor | Ekonomi | aöf final sınavları |Konya haberleri |