1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Destici: 'Yeni bir darbe çığırtkanları var'
Destici: 'Yeni bir darbe çığırtkanları var'

Destici: 'Yeni bir darbe çığırtkanları var'

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yeni darbe çığırtkanlıkları yapanların olduğunu söyledi.

A+A-

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) Genel Başkanı Muzaffer Kala ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul eden Destici, yeni darbe çığırtkanlarının olduğunu bunların milleti korkuttuklarını vurguladı.

“TEMELSİZ İDDİALAR”
Yeni darbe olacakmış gibi bir takım iddiaların ortaya atıldığını kaydeden Destici, “Bunlar temelsiz iddialardır. Bu iddia sahipleri mutlaka ciddi bir şekilde sorgulanmalı. Eğer sırf kendilerini kamuoyunda gündeme getirmek için, ya da toplumda korku salmak için, ya da Türkiye de Olağanüstü Şartların ve Hal’in devam etmesine aracılık yapmak, zemin
hazırlamak için bunlar yapılıyorsa, bunlarında mutlaka hukukta karşılığı olması gerekir.” Dedi.

“BAKANIN AÇIKLAMASI DOĞRUDUR”
Destici, Moody's'un açıklamasını ‘bize vız gelir, tırız gider. Bu bizi etkilemez’ gibi açıklamalar bence gerçekçi değil. Bal gibi de etkiler. Maliye Bakanı gerçekçi bir şekilde ‘Bunun bizim ekonomimizi etkilediğini, Türk Lirasının değer kaybettiğini, faizlerde artış meydana geldiğini, borsanın düştüğünü’ söyledi. Bakanın açıklamaları doğrudur.” Şeklinde konuştu.

“DOSYALAR AKP KOMİSYONUNA DEĞİL, ADALET KOMİSYONUNA VERİLMELİ”
“Demokratik bir hukuk devletinde hukuk ve adaletin hukuk insanları ve yargı mensupları tarafından yönetilmesi gerekir.” Diyen Destici, “Ama bakıyoruz şuan da 3 parti komisyonlar oluşturmuşlar. Bizde komisyon oluşturduk. CHP, MHP’nin kurduğu komisyona gelen dosyaları iktidar partisi komisyonuna gönderiyorlar. Hâlbuki Adalet Komisyonuna gitmesi gerekir. Burada şu görüntü çıkıyor. Yargının tamamen iktidarın elinde olduğu ortaya çıkıyor. Onun dedikleri bırakılıyor, gözaltına alın dedikleri alınıyor. Haksız bir görüntü ortaya çıkıyor. Buna müsaade edilmemesi gerekir. Yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının mutlaka sağlanması ve korunması lazım. Mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetleri biran önce ortadan kaldırılması gerekir.” İfadelerini kullandı.

“OHAL SONA ERMELİ. YENİ KAPI RUHU MUHAFAZA EDİLMELİ”
Milli Güvenlik Kurulunun OHAL’i uzatması kararını değerlendiren Destici, “Türkiye açısından OHAL’in uzatılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Süratle normalleşmemiz lazım. OHAL sürdüğü sürece uluslararası güçlerin Türkiye’ye bakışı hep olumsuz olacaktır. İnsanlarımızın adalet sistemi içerisinde hakkını araması ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması ve yeni mağduriyetlerin oluşmaması adına bunun yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye bu süreçten demokrasisini güçlendirerek, daha demokratikleşerek, şeffaflaşarak çıkabilir. 15 Temmuz gecesinden sonra Olağanüstü kararın alınmasını doğru bulmuştuk. Ama bugün geldiğimiz noktada, OHAL süresi içerisinde çok büyük mağduriyet yaşadığını belirten kesimler ortaya çıktı. Bunların içerisinde öğretmenler, polisler, imamlar, devlet memurları, amirler vs var. Sayın Cumhurbaşkanımız da ‘At izi, iti izine karıştı’ diye ifade etti. Bu mağduriyetlerin aslında hiç olmamasını gönlümüz arzu ediyor. Varsa da bu mağduriyetlerin suratla ortadan kaldırılması ve adaletin tam olarak tecelli etmesi gerekiyor. Kurunun yanında asla ve kat’a yaşın yanmaması gerekiyor. Bu süreçlerin OHAL’in şartlarından da istifade edilerek bir cadı avına dönüştürülmemesi gerekiyor. Asılsız ihbar yapanlarında mutlaka ama mutlaka cezai müeyyide işletilmesi gerekiyor. MGK’nın terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye'nin kuzeyinde 'terörden arındırılmış güvenli bölge' tesisi ile 'uçuşa yasak bölge' uygulamasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.’ Kararını destekliyoruz.” Dedi.

“KORUCULARIMIZ”
Hakkâri’nin Çukurca İlçesinde 3 Korucunun şehit edildiğini belirten Destici, “Bugün de şehitlerimiz var. 3 Korucumuz hain pkk’nın saldırmasında şehit oldu. Rabbim korucu şehitlerimize, diğer şehitlerimize rahmet eylesin. Yaralı olan korcularımıza, askerlerimize ve polislerimize Allah cc acil şifalar versin. Orada hain pkk’yla mücadele eden güvenlik güçlerimizin Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Son günlerde korucu kardeşlerimize karşı yapılan saldırılar dikkat çekiyor. Korucularımız o bölgenin yerli insanları oldukların için, hain terör örgütü onların devletin, milletin yanındaki duruşunu bozmak istiyorlar. Ben burada bütün korucu kardeşlerimize devletimiz, milletimiz, şahsim ve partim adına şükranlarımı sunuyorum.” Diye konuştu.

“BÜYÜK BİR EKONOMİK DURGUNLUK VAR”
“Yoksulluk ülkenin temel sorunlarından biri olmaya devam etmektedir.” Diyen Destici, “Memurlarımızın, işçilerimizi, emeklilerimizin, çiftçilerimizin ekonomik zorlukları var. TÜRK-İŞ Araştırmasının Eylül 2016 ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.386,22 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.515,37 TL olmuştur.
Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.711,50 TL olarak gerçekleşmiştir. Rakamlar ortada. Milletin hali ortada. Büyük bir ekonomik durgunluk var. Bu ekonomik durum sanayicimizi, esnafımızı ilgilendirdiği kadar toplumda olan her kesimini ilgilendiriyor.” Dedi.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER”
Türkiye ekonomisinin katma değeri yüksek ürünleri üretemediğini vurgulayan Destici şunları söyledi: “İnsan gücüne dayalı ürünler üretiyor. Bunların da getirisi az oluyor. Temel problemimiz üretim. İşsizlik giderek artıyor. Çalışan kesimlerin neredeyse yüzde 50’si çalıştığı işten memnun değil. Evine ekmek götürmek için zorunlu bir çalışma var. Bunların düzeltilmesi gerekirken şimdi ekonomik kriz de tüketim teşvik ediliyor. Kredi kartı daha çok dağıtılmaya başlanılıyor. Kredi Kartında taksitli alış verişler artırılıyor. Hâlbuki bunlar aynı iktidar tarafından birkaç sene önce tasarruf tedbirleri kapsamında kaldırılmıştı.”

“İDAM”
Destici, “Bu darbenin arkasındakiler, planlayıcıları, darbenin uygulayıcıları ve darbeyi yardım edenler kimse tespit edilip en ağırlaştırılmış cezalar verilmesi lazım. Çünkü bir daha darbeyi hiç kimse aklından geçirmemesi gerekir. Bize kalsa meclisi bombalayan, özel harekâta bombalayan kişiler idam ederiz.” Dedi.

“TAM DEMOKRATİK SENDİKAL ÖRGÜT”
“Büyük Birlik Partisi kurulduğu günden bu yana hep emeğin, çalışanın, işçinin, memurun yanında olmuştur.” Diyen Destici şunları söyledi: “Mecliste olduğumuz ve olmadığımız dönemlerde de önemli çalışmalara imza atmış, ya da yapılan çalışmalara hassasiyet gösterdik. Bundan sonra da bu duruşumuzu göstereceğiz.
Örgütlenmenin, sendikal hareketlerin önünün açılması konusunda da 2010 referandumunda da çok açık teklifler sunduk. Bunlardan bir tanesi emeklilere toplu sözleşme hakkı verilmesi. Aynı şekilde de çalışan memurlarımıza da grevli toplu sözleşme hakkı verilmesi talebini savuna geldik. Ama maalesef bu bugüne kadar yapılmadı. Büyük memur sendikaları memurun ne derece hakkını dile getiriyorlar ya da ne derece hakları aranıyor. Bu konuda çalışanların şikâyetleri büyük oranda devam ediyor. Bu şikâyetlerin ortadan kaldırmanın yolu sendikal örgütlenmenin önünü açmaktan, tam demokratik sendikal örgütün önünü açmaktan geçiyor. Maalesef her alanda olduğu gibi demokrasimiz yarım. Örgütlenmede de, sendikal haklarda da çalışan kesimlerde de bu böyle.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.