1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Devlet kayba uğrayacak
Devlet kayba uğrayacak

Devlet kayba uğrayacak

SGK ile TMMOB arasında 2012’de yapılan protokolün SGK tarafında feshedilmesine TMMOB Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Dr. Mustafa Kaş, “Hem devletin kaybı var hem de üyelerimizin kaybı var."dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

TMMOB ve SGK arasında imzalanan asgari ücret protokolün SGK tarafından tek taraflı iptaline ilişkin açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Dr. Mustafa Kaş,  TMMOB Mimarlar Odası’nın kamu ve meslektaş yararlarına aykırı olduğu için bu kararı kabul etmediğini söyledi. Kaş, 2012 yılının Temmuz ayında SGK’nın kayıt dışı ekonomiyi önlemek için  TMMOB’ye yaptığı davetle protokolün ortaklaşa imzalandığını belirtti. Ücretli çalışan mimar, mühendis, şehir plancısı üyeler için SGK ile TMMOB arasında 5 yıldır protokol çerçevesinde asgari ücrete ilişkin işbirliğini, SGK’nın  09.06.2017 tarihinde tek taraflı olarak feshettiğini ifade eden Kaş, “Değişikliğin amacı, iki tane asgari ücret varmış gibi gündem oluşuyor onun için bu alt sınırı kaldıralım olmuş ama biz bunu öyle kabul etmiyoruz büyük ihtimalle büyük işverenler bunda karışıklığa neden oldu. Çünkü yine bizim yaptığımız protokolde bizim belirlediğimiz fiyatın altında bir beyanda bulunmuşlarsa o işyeri denetime tabi tutuluyordu protokol gereği. Bu konuda sıkıntılar yaşadılar herhalde. Aynı işçi gibi asgari ücretle mühendis ve mimar çalıştırmayı arzu ettiler.  Bunun yanında çok aleni bir şekilde söylenmiyor ama şu da var. Özellikle genel merkez nezdinde Mimarlar Odası ve TMMOB bazı projelerle ilgili mahkemelerden aldığı yürütme kararıyla ilgili de olabilir bu. Sürekli her şeye engel oluyorlar tavrında görüyorlar ama bir mahkeme iptal kararı veriyorsa burada bir haklılık payı var demektir. Bu göz ardı ediliyor.” şeklinde konuştu

KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜ AÇILIYOR

Dr. Mustafa Kaş, üyelerinin vasıfsız işçi pozisyonuna düşürüldüğünü ve bunun doğru olmadığını kaydetti. Kayıt dışılığın da önünün açıldığını dile getiren Kaş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Lisans eğitimini tamamlamış insanlar genelde kamuda çalışan memur bile olsa bırakın mühendisi, statü olarak bundan daha aşağı değil bürüt ücretleri. Biz asla yüksek rakam belirlemiyoruz. Yerel yönetimlerde çalışan bir mimarın mühendisin maaşı 4 bin 500, 5 bin civarında. Biz bürütünü 3 bin 500 lira olarak belirledik bu asgari ücret bunun üstünü elbette verebilir. Ama SGK burada bizi davet ediş sebebi de aslında kayıt dışı istihdamı önlemek amaçlıydı ama şimdi kayıt dışılık sadece çalışan işçiyi gizlemek değil verdiği ücreti de gizlemek aslında kayıt dışılıktır. Bunu önünü açmış oluyor bu uygulamayla.”

BU YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Konya Mimarlar Odasına kayıtlı bin 600 üyenin, 500 kişisinin bundan olumsuz yönde etkileneceğine dikkat çeken Kaş, tek taraflı fesih işleminin geri alınması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için mücadele edeceklerini kaydetti. Devletin vergi kaybının da olacağını söyleyen Kaş, bu yanlıştan bir önce dönülmesi gerektiğini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.