1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. DEVLET MİLLET EL ELE: 201 OKUL
DEVLET MİLLET EL ELE: 201 OKUL

DEVLET MİLLET EL ELE: 201 OKUL

Devlet-Millet ortaklığında Konya’ya son 5 yılda 201 okul kazandırıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan verilere göre Konya’da 201 eğitim kurumu ve 5 bin 86 derslik için 502 milyon lira harcandı.

A+A-

Ümit ÖZEL

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırseverlerin destekleriyle, Konya’da adeta eğitim seferberliği yaşanıyor. Eğitime yüzde 100 destek gibi önemli eğitim yatırımı teşvikleriyle devlet, millet işbirliğinde Konya’ya 5 yılda 5 bin 86 yeni derslik kazandırıldı ve kazandırılmaya da devam ediliyor. Konya şehir merkezi ile sınırlandırılmayan eğitim yatırımlarının kurum olarak sayısı ise 201 olarak açıklandı. Bu verilerle birlikte Konya’da bulunan kurum sayısı 2 bin 345’e ulaştı. Konya’da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan derslik sayısı ise 20 bin 949 olarak dikkat çekti.

502 MİLYON LİRA YATIRIM

2012 ile 2017 yılları arasında kalan 5 yıllık süreçte Konya’ya eğitim alanında ciddi yatırımlar gerçekleştirildi. Devlet ve vatandaş işbirliğinde gerçekleştirilen toplam 5 bin 86 derslik ve 201 okul/kurum sayısı ile birlikte şehir geneline 502 milyon lira eğitim yatırımı kazandırıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre eğitim yatırımları, yer ve bölge fark etmeksizin ihtiyaçlar ve stratejik planlamalar doğrultusunda şehre kazandırılıyor. Eğitim kurumlarının niteliğinin belirlenmesinde de yine yapılacak bölgede bulunan okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, imam hatip ortaokul ve liselerinin yeterliliği ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak karar veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na konu ile ilgili görüşleri ise İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ulaştırıyor.

DERSLİK BAŞINA 20 ÖĞRENCİ

Eğitim yatırımlarında bereketli yıllar yaşayan Konya’da 2 bin 345 okul ve kurum, 20 bin 949 derslik ve 28 bin 435 öğretmen ile 440 bin 930 öğrenciye eğitim veriliyor. Yarım milyona yaklaşan öğrenci nüfusu ile Konya’da derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısında da gözle görülür ilerlemeler kaydedildi. Şehir genelinde ilk ve ortaokul seviyesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı 25 oldu. Bu sayı mesleki ve teknik okullarda 20, genel öğretimde ise yine 20 olarak açıklandı. Tarım ve sanayisi ile Türkiye genelinde dikkat çeken şehirlerden olan Konya, yapılan eğitim yatırımları ile birlikte, üniversitelerinin yanı sıra Milli Eğitim yatırımlarıyla da öne çıkmaya başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.