1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Devletin Borcu Ve Ekonominin Durumu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Devletin Borcu Ve Ekonominin Durumu

A+A-

Bütçe görüşmeleri geçtiğimiz günlerde kavgalı, gürültülü ve eleştirili görüşmelerden sonra TBMM’de kabul edildi.
Görülmektedir ki dış borçta büyük artış var. Hükümet yetkilileri ve Başbakan her ne kadar IMF’e borcumuz kalmadığını söylese de, diğer ulular arası kurum ve kuruluşlara borcumuzdan kimse bahsetmemektedir.
Merkez Bankası, 2013 yılı Ekim ayı Kısa Vadeli Dış Borç Gelişmeleri’ni açıkladı.
Ekim sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2012 yılı sonuna göre yüzde 24.7 oranında, 24 milyar 859 milyon dolar tutarında artışla 125 milyar 438 milyon dolar oldu.
Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 28.3 oranında artarak 87.5 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 18.1 oranında artarak 37 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Bankaların yurtdışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2012 yılı sonuna göre yüzde 34.2 oranında artışla 39.2 milyar dolara, yurtdışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 26.5 oranında artışla 11.1 milyar dolara yükseldi. Banka mevduatı, 2012 yılı sonuna göre yüzde 41.1 oranında artışla 26.2 milyar dolar oldu. Diğer yandan, yurtdışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları 2012 yılı sonuna göre yüzde 5.3 oranında azalarak 11 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları, 2012 yılı sonuna göre yüzde 16.6 oranında artışla 25.8 milyar dolar oldu.
Borçlu bazında incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2012 yılı sonuna göre yüzde 48.2 oranında artarak 16.4 milyar dolar olurken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 22.2 oranında artarak 108.2 milyar dolara ulaştı.
Alacaklı bazında incelendiğinde, parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar 2012 yılı sonuna göre yüzde 27.2 düzeyinde artarak 81.5 milyar dolar olurken, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar yüzde 16.6 artışla 42.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. 2012 yılı sonunda 13 milyon dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları da Ekim sonu itibarıyla 1.4 milyar dolar oldu.
Ekim sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun yüzde 50.3’ü dolar, yüzde 33.9’u euro, yüzde 13.3’ü TL ve yüzde 2.5’i diğer döviz cinslerinden oluştu.
Ekim sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 164.7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu stokun 29 milyar dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu sektörünün yüzde 13.1, Merkez Bankası’nın yüzde 1.7, özel sektörün ise yüzde 85.2 oranında paya sahip olduğu gözlendi.
Bunlar resmi yapılan açıklamalardır. Gerçeğe ve hayatın gerçeğine baktığımızda, vatandaşın cebine baktığımızda durum daha da vahim.
Çiftçi borcunu ödeyemiyor, Küçük esnafın kasası sıkıntılı, Memur-işçi zar zor geçiniyor. Emekli ise sürünüyor. Sözün ona çalışana zam yapıldı.Asgari ücret artırıldı. Yani yapılan zam ile günde bir ekmek alınabilecek.
Ya bir yıl içinde temel tüketim maddelerine, akaryakıt’a yapılan zamlar…
Son olaylarla ve operasyonlarla ekonomi de tepe taklak durumunda. Borsa en düşük düzeyde seyrediyor. Döviz şaha kalktı. Altında düşüş sürüyor. Yani ekonomi de gemi karaya oturdu gibi geliyor.
Siyasi gelişmelerin etkisi ve gelişen piyasalardaki satış eğilimiyle dolar, yeni yılın ilk işlem gününde 2,1825'i görerek rekor kırdı. Doların rekor kırmasında siyasi endişelerin devam eden baskısı ve gelişen piyasalardaki satış eğilimi etkili oldu.
2013'te dolara karşı yüzde 20 değer kaybeden Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler arasında en çok eriyen dördüncü para birimi oldu. Bunun anlamı bir devalüasyondur.
Her ne kadar ekonomi iyi, şöyle uçuyoruz, böyle kaçıyoruz. Dünyanın 17. Ekonomisi olduk diye ifade edilse de gerçekler ortada…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.