1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Devremülk Tuzaklarına Dikkat
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Devremülk Tuzaklarına Dikkat

A+A-

Ciddi bir konuya dikkatinizi çekmek için bugünkü yazımı kaleme alıyorum. Lütfen yazımı okuduktan sonra bahsedeceğim konuya dair bir gelişme yaşarsanız asla kendinizi kaptırmayın. Tedbiri elden bırakmayın. Ve asla bilmediğiniz ve okumadığınız bir metnin altına imza atmayın.
Konumuz : Devremülk sayışlarına dair son zamanlarda artan tanıtım amaçlı gezi programları ve iftarlı yemek programları… Bu, ramazan sonrasında da termal bölge diye adlandırdıkları yerlere gezi düzenleme programları şeklinde devam edecek.
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın yaşadığı bir olayı buradan sizinle paylaştıktan sonra ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Konya’da ki büyük bir alışveriş merkezinin koridorlarında kurdukları stand kanalıyla tüm ramazan boyunca iftar yemekli termal devremülk satışına dair bir tanıtım programına davet edilmişler. Tabi arkadaşta durum hakkında net bilgisi olmadığı için; “ Neymiş, bir görelim?” diyerek bu programa katılmaya karar vermişler. Davet günü gelince de çok nezih bir ortamda verilen bu iftar programına gitmişler. Buraya kadar sıkıntı yok. İftar açılmasına kısa bir süre kala tüm katılımcıların başına görevlendirdikleri birer genci göndererek birer anket doldurmuşlar. Yemek sonrasında devam edeceklerini ve ayrılmamaları gerektiğini söyleyerek gitmişler. Hemen iftarın bitimiyle görevli gençler tekrar gelerek devremülk sayesinde senenin 15 gününü değerlendirebileceklerini söyleyerek ballandıra ballandıra bu mülkler hakkında bilgiler vermişler. Detaylara girmeye gerek duymuyorum. Örneğin, kiraya verme hakkı, devredebilme hakkı, miras hakkı, daha bilmem ne haklar…vs.
Uzun uzun anlatmışlar.
Arkadaşlar epeyce bilgi aldıktan sonra ilettikleri sorulara da cevaplarını aldıktan sonra fiyat hakkında bilgi almak isteyince genç arkadaş, o bilgiyi kendilerinin değil, firma görevlilerinin verebileceğini ifade etmeleri üzerine sonra arkadaşlar teravihe gitmek için çıkmaları gerektiğini söyleyerek yetkiliyi çağırmasını istemişler. Gelen kişi ise, yapacakları slayt gösteriminin bitmeden bunun mümkün olmadığını ve saat 23’e kadar buradan çıkamayacaklarını arkadaşlarımın ağzından çıkan bir ifadeye göre – zorbalıkla – yani sert ifadelerle dile getirince de tartışma çıkmış. Arkadaş ta hesabı getirmelerini ve iftar için yediklerinin bedelini ödeyerek gideceklerini söyleyerek ödemelerini yaptıktan sonra çıkabilmişler. Yani ramazan ayının ruhuna aykırı bir şekilde gelişen bu olay karşısında yapılan davetin kendi çıkarlarına hizmet eden bir araç olduğu cukkadanak ortaya çıkıvermiş.
Yaşananlar kısa bir anlatımla bu şekilde…
Değerli okurlarım, burada asıl ifade etmek istediğim şudur. Bu tür tanıtım programları ve termal bölgelere gezi programlarıyla insanları tahmin bile edemeyeceğiniz psikolojik bir baskı altına alıyorlar. Size tayin ettikleri kişinin aşırı ısrarı ve bıktırıcı yapışkanlığı karşısında bir an önce kurtulmak için imza atmaya kadar sizi yönlendiriyorlar. Bu iş açıkçası gönül rızasıyla değil, psikolojik baskıyla gerçekleştiriliyor. Hiç kimse size zorla satış yapamaz. Bir kere bunu bir yere not edin. Orada yaşadığınız ortamdan kurtulmak içinse, arkadaşlarımın yaptığı gibi yediğiniz yemeğin bedelini ödeyin. Ya da tanıtım gezisine katıldıysanız yol ücreti ve orada ikram ettikleri yemeğin bedelini ödeyerek hemen sıyrılmaya bakın.
Aksi takdirde ikram ettikleri üç kuruşluk yemek karşılığında size büyük bedellerle devremülk satışı için imza attırabilirler. Gerçeği anlayıp dönmek istediğiniz zaman sizin için artık çok geç olacaktır. Peşin olarak ödediğiniz bedelin, senedin veya çekin geri istenmesi durumunda % 20 kesinti yapıyorlar. Bununla alakalı küçük bir araştırma yaptığınız zaman neler yaşandığına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Google’ye yazın ve neler neler olduğunu gözlerinizle görün.
Sizlere tavsiyem bu şekilde etki altına alarak gönül rızası olmadan size imza attırmak isterlerse ve sizden ret cevabı almaları durumunda ya da programın devam eden kısmını dinlemek istemediğinizi söylemeniz karşısında bir anda kabalaşıp gerçek yüzlerini ortaya koyuyorlar. Bu işin başında farklı sonunda farklı yaşanan bir gelişme olduğu için şoke oluyorsunuz. Size gülücükler dağıtan ve iltifatlar yağdıran çehreler sizden olumsuz yanıt aldıkları andan itibaren somurtuk bir çehreye dönüşüyor. Evet sizi tekme tokat dövemezler ama dövmekten beter ediyorlar. Zaten bu durumunda foyası kısa bir zaman sonra ortaya çıkacak. Ama siz siz olun bu tür rüzgarlara kapılarak mağdur olmayın.
Bu konuyla alakalı gelecek yazımda halkımızın başına gelen birkaç örneği sizinle paylaşacağım.


 

Bu yazı toplam 265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum