1. WEB TV

  2. SAĞLIK

  3. Dia Comfort ile diyabet hastaları rahat ediyor!

Dia Comfort ile diyabet hastaları rahat ediyor!

1988 yılında çırak olarak başladığı ayakkabıcılık sektöründe ustalık eserini diyabet hastası annesi için yaptığı ayakkabı ile büyük üne kavuşan Konyalı ayakkabı ustası Adem Can’dan diyabet hastalarına müjdeli haberler verdi.

2005 yılında kendi işyerini açarak ayakkabı üretimine başlayan Adem Can, 2010 yılında şeker hastası annesi için yaptığı ayakkabı ile adeta yeni bir buluşa imza atarak şeker hastalarına umut oldu.

Annesini sürekli kontrol için doktora götürdüğünü ve doktorların ortopedik ayakkabı giymesi için telkinde bulunduğunu ifade eden Can, kendisinin ayakkabıcı olmasına rağmen bir türlü istenen ayakkabıyı bulamadığını ve aldıkları ayakkabıların annesi için uygun olmadığını fark etti.

Bu andan itibaren kendisinin nasıl bir ayakkabı üretebilirim fikrine kapıldığını belirten Adem Can, malzeme arayışına girdiğini ve bulduğu malzeme ile bazı denemeler yaparak bir prototip ayakkabı ortaya çıkardığını söyledi.

ANNESİ AYAKKABIYI  BİR SÜRE GİYDİ VE DOKTOR KONTROLÜNE GİTTİ

Annesinin, yaptığı prototip ayakkabıyı giydiğini ve kontrol için doktora gittiğini söyleyen Can, doktorun kendilerine annesinin sağlık durumunda yeni gelişmeler olduğunu ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Doktorun kendisine annesinin nasıl bu duruma geldiğini sorduğunu ve doktora kendi yaptığı ayakkabıyı annesinin giydiğini ve şu an ki sağlık durumunu bundan dolayı iyi olma ihtimali olduğunu söyledi.

BİRÇOK FİRMA AYAKKABI ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Ardından annesinin doktoruna kendi yaptığı ayakkabıyı gösteren Adem Can, doktorun kendisine birçok ayakkabı firmasıyla bu konuda görüşmeler yaptıklarını ve hiçbir firmanın bu konuya eğilmek istemediğini söyledi.

İLK İSMİ ŞEKER AYAKKABISI

Aldığı doktor onaylı sonucun ardından seri üretim yapabilmek için kolları sıvayan Can, ilk ürettikleri ayakkabıların ambalajlarına şeker ayakkabısı yazdıklarını sonrasında anlaştıkları ayakkabı mağazalarına dağıtım yaparak ilk satışlarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayakkabıyı kullananlar arasında da memnuniyetlerini sorduklarını ifade eden Adem Can, aldıkları cevaplar karşısında doğru yolda olduklarının pekiştiğini belirtti.

İlerleyen süreçte edindikleri tecrübe doğrultusunda araştırma-geliştirme faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Can, seri üretim için gerekli ekipman desteğini sağladıktan sonra patent başvurusu yaptıklarını ifade etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI, SSK ÜRÜN BEDELİNİ KARŞILIYOR

Sağlık Bakanlığı’yla yaptıkları görüşmeler neticesinde ürettikleri diyabet ayakkabısının tıbbi cihaz olarak kabul edildiğinin altını çizen Adem Can, ayakkabı mağazalarında artık ürünlerinin satılmadığını ve sadece eczaneler ile medikal ürün mağazalarında ürünlerin satışının devam ettiğini söyledi. Dia Comfort markasıyla eczaneler ve medikal mağazalardan ürünlerine ulaşılabileceğini söyleyen Can, şeker hastalarının ürettikleri ayakkabıları satın almaları durumunda Sağlık Bakanlığı’yla yapılan protokol gereğince SSK tarafından ürün bedelinin geri ödemesinin yapıldığının altını çizdi.

BAŞKA NELERE İYİ GELİYOR?

İnsan vücudunun tüm yönetiminin aslında ayaklarından olduğunu söyleyen Can, uygun ayakkabı giyilmemesi durumunda oluşacak damar sıkışıklıkları neticesinde insan sağlığının tehlikeye girdiğini belirtti. Dia Comfort markasıyla ürettikleri ayakkabıların bu konuda birçok hastalığın da önünü kestiğini belirten Can, yakında açacakları mağazayla da ürün satışına başlayacaklarını sözlerine ekledi.

19 Mart 2017 Pazar 21:32

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar