1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. DİKKAT! BİR YANLIŞ ANLAMA VAR
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

DİKKAT! BİR YANLIŞ ANLAMA VAR

A+A-

Beni tanıyanlar,  yazılarımı zahmet edip okuyan değerli dostlar bilirler ki bendeniz Ak Partiyi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ı tutan bir insanım. Niye? Çünkü dünya görüşüm, inanç ve düşünce yapım Sayın Erdoğan’la paralellik arz ediyor.
İnancım ve siyasi görüşüm yanlışa yanlış, doğruya doğru demeyi emreder. Bu cümleden olmak üzere birçok yazımda iktidarın yaptığı yanlışları da dile getirmiştim. Mesela 6284 nolu ( Ailenin korunması kanunu) kanun ile ortaya çıkan mağduriyetler, erkekleri dolayısı ile aileyi perişan eden neticeler… Bunlardan biri. Bu kanun güya Kadına pozitif ayrımcılık getirdi.  Denge tutturulamayınca kaş yapalım derken göz çıkartılmış oldu.  MHP’ nin bu kanunun bir parçası olan süresiz nafaka konusu ile ilgili tasarı inşallah kanunlaşır. Buna benzer uygulamaları dile getiren ben, bu günde seçimden hemen önce Milli Eğitim Bakanımız tarafından kamuoyuna açıklanan “Eğitim de reform” tasarısında çok dikkat çeken bir yanlışlık yapıldı. Bu büyük yanlışlık:” TARİH DERSLERİNİN SEÇMELİ OLMASI” dır. Gerçi bendeniz yıllar önce 31 Ekim 2013 te “TARİH DERSLERİNİ KALDIRALIM! Başlığı ile  bir yazı kaleme almıştım. (http://www.hakimiyet.com/tarih-derslerini-kaldiralim-3500yy.htm
Bakanlıktaki değerli yöneticiler acaba bu yazıyı okuyup ta mı Tarih derslerini seçmeli yaptılar diye de aklıma gelmiyor değil!! Eğer böyleyse uyarıyorum!” Saygı değer yöneticiler dikkat edin başlığın sonunda ünlem(!) işareti var. Bir tarih öğretmeni olan ben,  tarih derslerinin bırakın seçmeli olmasını daha sistemli ve evrensel normlarda sayısının artırılmasından yana biriyim.”  Ben, o yazımda tarih derslerinin müfredatını ve onu okutacak öğretmen arkadaşların bu ilme bakışlarını öyle bir değiştirelim ki okuduğumuz tarih,  toplumumuzda düşmanlık değil dostluk, ayrılık değil birlik, kavga değil barış… Sağlasın demek istemiştim.  Bu nedenle o yazımın bir kısmını tekrar buraya alıyor ve linkini de veriyorum.  Buyurun 2013 de yazdığım yazıdan bölümler:
Tarih Derslerini Kaldıralım!
Başlığı önce: “ Tarih Kavgaların mı Barışın mı Kaynağı Olmalı?” diye yazmıştım. Fakat daha sonra daha dikkat çekici yukarıdaki başlığı tercih ettim. Çünkü iş ciddi, mevzu derin. 
Bu gün yaşayan bizler öyle veya böyle (kültürle, dinle, siyasetle, ırkla…) düne bağlıyız. Dün yaşananlar biz istememekte gelip bu günümüze karışıyor. Karışmak ne kelime bu günümüzü ayarlıyor, hayatımıza yön veriyor. Bu gün bizleri, İslam Tarihinde yaşananlar mezhep olarak (Alevi, Sünni, Hanefi, Şafii, Selefi…) olarak ayırmaya devam ediyor
Tarih ilminin insanların ve devletlerin hayatındaki yerini en iyi bilen insanlardan biri olan ben, (çünkü 25 yıl tarih öğretmenliği yaptım) bazen şöyle düşünmeye başlıyorum: “Tarih, bu gün yaşayan bizlere barış taşımayacak, ibret vermeyecekse okumayalım. Tüm okullardan tarih derslerini, bütün üniversitelerden de tarih bölümlerini kaldıralım.” Kur’an’da en çok işlenen mevzulardan biri geçmişte yaşamış kavimlerin halleridir. Yani tarihtir. …” “Sizden önce(ki milletlerin başından) nice olaylar gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin dolaşın da yalanlayanların sonunun nasıl olduğunu bir görün.”
Yani hayatın gerçekleri arasındadır mazi ve tarih. İnsan fıtratının vazgeçilmezleri arasındadır dün yaşadıklarımız. O zaman yapılacak olan tarihten vazgeçmek, onu terk etmek, okullardan tarih derslerini kaldırmak değil tam tersi tarihi öyle bir yazmalı, öyle bir anlatmalıyız ki onu okuyan dünün yanlışlarını bir daha yapmaya tövbe etmeli….
“Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz. Diye hüküm vermeyeceksek(bakara 134)”…Tarih derslerini kaldıralım diye yazmışım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.