1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dilenci Çocuklar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dilenci Çocuklar

A+A-

Bizim kültürümüzde ve dinimizde dilenmek yoktur.
Ancak ne yazık ki, yine bizde bazı kimseler dilenciliği bir marifet, bir meslek haline getirip, hiçte ihtiyaçları olmadığı halde kolay yoldan ve çalışmadan para kazanmak istemektedirler.
Türk Mille olarak her zaman ihtiyaç sahiplerine ve mazlumlara kucak açmışız ve açmaya da devam ediyoruz.Ancak bu kimseler palazlanmayla birlikte adeta buralarda efe kesiliyor, yerli halkın canına tak ettiriyorlar.
Fazla geçmişe gerek yok.
Merhum Özal döneminde Irak’tan peşmergeler kabul edildi. Bulgaristan’dan yüzlerce soydaş ülkemize kabul edildi.
Bundan öncede Balkanlardan ve dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’ye sığınan insanlar oldu ama, bunların dilendiğini görmediğimi belirtebilirim. Ne yazık ki, son dönemde hangi amaç ve nedenden dolayı gelirse gelsinler, Suriye ve Ortadoğu’dan gelen insanlar Türk halkının zaafını ve bildikleri ve duygu sömürüsünü iyi yaptıkları için hem Konya’nın sokak ve caddelerinde dileniyorlar, hem de olmadık, yasal olmayan işler yapıyorlar.
Bunun ötesinde başka bir şey daha Konya’da çoğaldı. Bunlar kontrol edilmeli ve güvenlik güçleri tarafından gerekli önlemlerle tedbir alınmalıdır.
Özellikle akşam saatlerinde belli kavşak ve caddelerde, küçük yaşlarda çocuklar ellerinde bir paket kağıt mendil, yada sırtında bir küçük çocuk sarılı kadın dilendiler araçlar arasında cirit atıyor, insanlardan para dileniyorlar. Bu kimseler ayrıca adeta trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda kazalara davetiye çıkartıyorlar. Bunları da çoğu kez polisin gözleri önünde yapmaktadırlar.
Yine bazı çocuklar Alaaddin çevresinde ve belli yerlerde hijyen olup olmadığı belli olmayan pamuk şekerleri satma bahanesiyle insanlara, araçlara sokularak tehlikeli hareketlerini sürdürüyorlar. Ayrıca Kültür Merkezi civarında yine belli kimseler insanlara yaklaşık ya bir ekmek parası, ya da dolmuş parası isteyerek insanları taciz ediyorlar.
Önümüzde Aralık ayında Hz. Mevlana’nın anma törenleri var. Bunun ön çalışmalar yapılmaktadır. Hz. Mevlana’nın da hükümet tarafından ziyaretlerinin ücretsiz olacağı yönünde açıklamaları da dikkate alırsak, sanırım yerli ve yabancı turistler geçen yıllara göre Konyamıza ve Hz. Mevlana’nın ziyaretine gelecekler.
Daha şimdiden Hz. Mevlana çevresinde dilenci istilası başlamış görünüyor. Bunların Polis ve zabıta ekiplerince toplanarak, gerekli işlemleri yapılması Konya’nın dilenci istilasına uğramasının önüne geçilmelidir.
Öyle ki, yukarıda da belirttiğim gibi dilenciliği birazda satıcı kılığına sokarak eline birkaç mendil, birkaç kalem ve benzeri şeyler alarak dilenen, halkın duygularını sömüren insanlara izin verilmemelidir.
 

Bu yazı toplam 252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum