1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. DİN İNSANIN CANINI KORUYAN HÜKÜMLERİ BİLDİRMİŞTİR
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

DİN İNSANIN CANINI KORUYAN HÜKÜMLERİ BİLDİRMİŞTİR

A+A-

İnsan canlı bir varlıktır. Allah tarafından yaratılan insanın yeryüzünde yaşarken bazı yükümlülüklerinin bulunduğu muhakkaktır. Yani insan Allah tarafından belli bir gaye için yaratılmıştır. Dolayısıyla hayatı boyunca bu yükümlülüğünü yerine getirebilmek için çalışacaktır.

         İşte onun birinci yükümlülüğü kendi canını korumaktır. Bu görev ve yükümlülük ona Yaratıcısı tarafından gönderilen dinler ve bu dinleri kendisine ulaştıran Peygamberler ve Allah’ın Peygamberleri aracılığı ile göndermiş bulunduğu kitaplarla bildirilmiştir.

         Bu durumdan anlaşılacağı üzere bir insanın canını koruması, kendisinin hayatını sürdürmesi anlamına geldiği gibi, aynı zamanda da bir görevidir. Bu sebeple de Allah tarafından gönderilen dinler kendisine canını koruması gerektiğini ve bunun kendisi için bir görev olduğunu da bildirilmiştir.

         Bu durumu şöyle de ifade edebiliriz: İnsan, ‘bu vücut ve can benimdir, onu istediğim gibi kullanırım’, diyerek hareket etmek hakkına sahip değildir. Çünkü insanı insan kılan maddi ve manevi varlığı kendisine emanettir. Bu sebeple de onu korumak görevi insana verilmiştir.

         Şurası bir gerçektir: İnsan kendisinin ne kadar yaşayacağını bilmez, bilemez. Bu sebeple de ağır bir hastalık çekerken dahi, ben nasıl olsa ölüyorum diyerek kendisini ölüme götürecek bir davranış içine giremez. Aksine kendisine gelen hastalıktan kurtulmanın ve tedavi olmanın yollarını arayacaktır.

         Hatta daha hasta olmadan önce her türlü hastalığa götüren yollardan sakınacak ve hastalıktan korunma yollarını arayacaktır. Kendisini sıhhatli tutacak ve vücudunu, aklını ve ruhunu koruyacak tedbirleri alacak ve bunlara zarar verecek davranış ve yollardan uzak duracaktır.

         Bununla birlikte kendisine ârız olan bir hastalığa tutulursa insanın ilk yapacağı iş bu hastalıktan kurtulma yollarını aramaktır. Hastalanmamak insan için bir görev olduğu gibi, bir hastalığa maruz kalınca bu hastalıktan kurtulma yollarını aramak da bir görevdir.

         Eğer hastalık kendisine dayanamayacağı derece bir ızdırap veriyor ve bundan kurtulacak bir yol bulamıyorsa dahi hayatına son verecek bir davranışı tercih edemez.

         Aksine bir başkası kendisinin canına kastederek bir saldırıda bulunacak olursa buna karşı kendisini savunacak ve canını kurtarmanın yollarını arayacaktır. Kendi canını kurtarabilmek için saldırganı öldürmekten başka bir çare bulamadığı zaman da onu öldürecektir.

Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.