1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Din Kardeşliği – İslâm Kardeşliği
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Din Kardeşliği – İslâm Kardeşliği

A+A-

Her dönemde birer millet ve devlet olarak yaşayan insan toplulukları zaman zaman birbirleriyle anlaşarak yaşamak istemişlerse de zaman içinde birbirlerine düşman kesilip karşı karşıya da gelmişlerdir.

Devletleri birbirleriyle anlaşarak dostça yaşama noktasına getiren o devletlerin karşılıklı menfaatleri olduğu gibi, karşı karşıya getiren de bu menfaatlerin ihlâli veya bunlardan birisinin tatmin edilemez hırsı olmuştur.
Bazen de bir hiç uğruna çıkan bir savaş bütün dünya devletlerini karşı karşıya getirmeye yetmiştir. Nitekim birinci dünya savaşı böyle bir başlangıçtan doğmuş ve dünyayı ilgilendiren ve o dönemde büyük devletler olarak bilinen devletlerin karşı karşıya gelmesini doğuran bir savaş başlamıştır. Hem de dört yıl süren bir savaşın başlangıcı olmuştur.

Fakat ne var ki, bu savaşların arka plânında daima din ayrılıklarının yani farklı dine inanmış olan insanların oluşturduğu devletlerin bulunduğu bilinmekte ve görülmektedir. Bunu bütün savaşların başlangıcında görmesek de sonunun bu noktaya geldiğini görmekteyiz.
Şöyle bir tarih sayfalarını karıştırarak geriye doğru dönüp, Müslümanlar olarak üzerinde bulunduğumuz bölgede gelişen savaşlara bir bakalım: İslâm Dini Arap Yarımadasında doğup bu yarımadanın İslâmlaşmasından sonra inananlar bir devlet kurmuşlar ve bu durum artarak devam etmiştir.
Kurulan bu devletlerin yanı sıra Irak ve Suriye’ye doğru da din yayılmaya başlamış, fakat buna karşı durmak isteyen ve duran Hıristiyan devletler, daha önce Avrupa topraklarına uzanıp orada yayılmış iken aralarında birleşerek Haçlı Seferleri düzenleyip Müslümanların üzerine yürümüş ve onlara karşı savaşmışlardır.
Bu saldırılar yıllarca sürmüştür. Bu saldırıların sebebine baktığımızda iki ayrı dine mensup olan devletlerin savaşı olduğu görülür. Daha doğrusu her defasında, kendi dininden olmadığını gören Hıristiyan devletler Müslüman devletlerin üzerine yürüyüp onlara karşı savaş açmışlardır.
Müslümanların dışında kalan insanlar ya inkârcı/kâfir, ya Allah’la birlikte bir başkasını da ilâh tanıyan veya onu Allah’a aracı kılan Müşrik veya Daha önce Allah tarafından gönderilen bir dine inandığı hâlde sonradan bozulan bir dinin mensubu olan ehl-i kitaptır.

Fakat Müslümanların inancına göre İslâm’ın dışında kalan dinlerin mensupları inanç itibariyle tek bir dinin mensubudurlar. Çünkü bu din mensuplarının tamamı gerçek din olan İslâm’ı inkâr etmektedirler ve küfürde birleşmektedirler. Bundan dolayı da küfür tek bir millettir, yani tek bir dindir.
Fiiliyata baktığımızda da bunun gerçek olduğunu görmekteyiz. Çünkü gerek Hıristiyanların gerek diğer dinden olanların İslâm’a karşı birleştikleri bir gerçektir.
Burada bir gerçek daha vardır. O da Allah’ın yalnız Mü’minleri kardeş ilân etmiş olmasıdır. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de Allah şöyle buyurmuştur: “Bütün Mü’minler kardeştir”. Yani yalnız mü’minler kardeştir. Ayrıca mü’minlere bu noktada bir de görev vermiştir: “O hâlde (her ne zaman araları açılırsa) iki kardeşinizin aralarını düzeltin ve Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ki, O’nun rahmetine nail olasınız” (Hucürât, 49/10).
Buna göre Mü’minler kendi dinlerinden olanları kardeş bilip öyle değerlendirecekler ve aynı zamanda kendi dinlerinden olmayan kimseleri kardeş zannetmeyeceklerdir. Onların hiçbir zaman kendilerine kardeş olamayacaklarını da bileceklerdir.

Şüphesiz Müslüman ülkeler, Müslüman olamayan ülke mensupları ile bir takım anlaşmalar yapabilir ve ortak harekette bulunabilirler. Ancak unutmamamız gereken husus: Onları kardeş bilip onlara sarılamayacağımız ve daima uyanık davranmamamız gerektiğidir. Doğru olan da budur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.