1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. DİN VE SOSYAL BİLİMLER ÖNEMSENMEDİKÇE...
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

DİN VE SOSYAL BİLİMLER ÖNEMSENMEDİKÇE...

A+A-

Maalesef ülkemizdeki din, tarih, felsefe, siyaset… Gibi sosyal ilimlerin eğitimi yeterince verilmiyor. Bu sebeple vatandaşımızın çoğu yalan yanlış veya eksik bilgilerle donanıyor. Bu yanlış ve eksik bilgilerle de dini, siyasi, sosyal hadiseleri değerlendirmeye kalkınca sonuç hüsran oluyor. Bu eksikliklerden dolayı halkımız, öyle büyük yanlışlara imza atıyorlar ki anlatılmaz. Böylece topluma, millete fayda sağlasın diye çıkarılan özgürlükler, fayda yerine zarara,  bütünleşme yerine dağılmaya neden oluyor.

Mesela Türkiye’deki siyasi gruplara bakalım: Ne sol sola benziyor ne sağ sağa. İlerici dediğin kesimlere bakıyorsun tarihten bu güne bir türlü gelemiyorlar. Muhafazakâr, dini gruplar neyi savunduklarının farkında bile değiller. Dindar insanların büyük bir bölümü,  dinlerinin temelini oluşturan itikat ilminden ve yine dinin ana temelleri olan ibadet ahlak ve muamelat bilgilerinden fersah fersah uzaklar. İlericiler bu günü ve yarını değil tarihin belirli bir kısmını hep öne çıkarıyorlar.

Türkiye’de  Güya CHP sol, Ak Parti muhafazakâr demokrat, MHP milliyetçi, vatan Partisi Kemalist, Saadet partisi Milli Görüşçü… Hiç biri taşıdığı sıfatın, savunduğu fikrin temsilcisi değil.  Mesela CHP yi ele alalım; Güya CHP sol. Yani işçinin emekçinin ezilenin temsilcisi. Avrupa’da sol, işçileri, dar gelirlileri, emekçileri savunurken CHP ye bakıyorsun en büyük oyu zengin il ve ilçelerden (Çankaya Şişli Beşiktaş…)  alıyor. Türkiye’nin zenginler kulübü olan TÜSİAD Ak partiden, MHP den daha çok CHP ye yakın. Her zaman muhalif (iktidara) olması gereken basının önemli bir bölümü iktidardan yana. ABD ye karşı en büyük düşmanlığı sergilemesi gerek sol, başta pkk olmak üzere diğer sol! Örgütler emperyalist  ABD ve Avrupa ile canciğer kuzu sarması. Dini bir cemaat görüntüsü ile ortaya çıkan ve daha sonra FETÖ diye bir terör örgütüne dönüşen Fetö nün lideri, dünyada Müslümanlara en büyük zararı veren ABD de üs kurmaktan ve oradan başta Türkiye olmak üzere tüm İslam dünyasına zarar vermekten çekinmiyor. Sadeliğin mütevazılığın, israfa ve lükse karşı basit hayatın temsilcisi olması gereken dini grupların önemli bir kesimine bakıyorsun lüksün ve israfın elinde oyuncak olmuş. Birlik ve beraberliğin sembolü olması gereken Milliyetcilere bakıyorsun kendi aralarında bile birlik değiller. Üç beş parçaya bölünmüş durumdalar. Batıcılar, milliyetçiler, solcular, muhafazakârlar, ilericiler gericiler… Hiç biri sıfatının hakkını veremiyor. Niye çünkü başta belirttiğim gibi sosyal bilimler, dini ilimler Türkiye’de hakkıyla öğretilmiyor vatandaşa.

Bu nedenledir ki ülkemizde siyasi ve sosyal çalkantılar bir türlü bitmiyor. Terörün, terör örgütlerinin biri bitmeden diğeri başlıyor. PKK dan kurtulmadan Daeş, Daeşten kurtulmadan PDY, PDY  devam ederken PYD, DHKP C , MLKP… Sahne alıyor. Ülkemiz Maşallah! terör örgütleri yönünden en zengin ülke konumunda. Din tam öğretilmediği için, bir ihanet şebekesi olan PDY mensupları, hala kendilerini bir iftira ile Hapse düşen Hz Yusuf gibi konumlandırabiliyorlar. Liderlerinin gelip kendilerini kurtaracağının hayalini kuruyorlar. Kemalistler, 1930 Ların fikriyatının bu güne de hâkim olmasından yanalar. Fikirlerini dayandırdıkları Mustafa Kemal, “Ölülerden medet ummayın…” “Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır…” derken günümüz Kemalistlerinin birçoğu bunun zıddı düşüncelerle fikir üretmeye çalışıyorlar. Sünnimiz, Alevimiz, Türkümüz Kürdümüz, işçimiz patronumuz, zenginimiz fakirimiz, sağcımız solcumuz, ilericimiz gericimiz, kısaca halkımız sosyal ve dini  bilimlerin tam ve sağlam  öğretilmemesinin eksikliğini en acı bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Çare, Dini ve sosyal bilimlerin önemsenerek vatandaşımıza hakkıyla öğretilmesi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.