1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. DİNİN YASAKLADIĞI BAZI YİYECEKLER
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

DİNİN YASAKLADIĞI BAZI YİYECEKLER

A+A-

         Kurban bayramını idrak etmiş bulunuyoruz. Bayrama adını veren ‘kurban’ adı üzerinde bazı hayvanların kesileceği günü de ifade etmektedir. Bu sebeple de kesilen kurbanların etlerinin hangi durumlarda yenmeyeceği konusu genelde pek çok sorulur. Onun için yenmeyecek duruma gelen kurban ve genel olarak yenmeyecek. Yani haram ve dinen yasaklanmış olanları kısaca anlatmamız yerinde olacaktır.

         Bunun için önce ilgili âyetlerin meallerini verelim: “Ölü eti, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına (üzerine Allah’tan başkasının ismi anılarak veya niyet edilerek) kesilen, boğulmuş, vurulmuş, yüksek bir yerden düşmüş, bir başka hayvan tarafından boynuzlanmış, yırtıcı bir hayvan tarafından bir yerleri koparılıp yenmiş (Eğer bu durumda olanlar henüz ölmeden yetişilip kesilmiş ise onlar hariç), dikili taşlar üzerine (tekke, türbe, kabir ve orada yatan adına) boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız, size haram kılındı. Bunlar fısktır (günahla yoldan sapmaktır) (el-Mâide, 5/3).

         Bilindiği gibi, kurban koyun, keçi, sığır ve deveden olur. Bunların da usulüne uygun olarak kesilmesi gerekir. Öyle hareket edilerek kesildiği zaman da etleri yenir.

         Âyetin yenmeyeceğini belirttiği, yani Allah’ın haram kıldığı etler ise yenilebilecek olan hayvanların etlerinin de usulüne uygun olarak kesilmesi gerektiğini ifade eder. Kesilmeden önce her hangi bir zarara uğrama durumu etlerin usulüne uygun olarak kesilmiş sayılamayacağını ifade eder.

         Şunu unutmamak gerekir: Allah’ın yasakladığı her şeyde insana ulaşan bir zarar olması gerekir denemez. Yasak olduğu Allah tarafından bildirilmişse onu mutlak olarak terk etmek gerekir.

         İleri bir akla sahip olduğunu düşünerek, meselâ ‘domuz yenmesinin haram kılınması etinde tirişin bulunduğu içindir. Hâlbuki günümüzde bunlardan kurtulmak ve onu bu zararlılardan temizlemek mümkündür. Nitekim günümüzde Avrupa’da veya falan yerlerde bu hayvanın etini yiyenler her hangi bir zarar görmemektedirler’ gibi sözler söylemek doğru değildir.

         Önemli olan kişinin kendisini yarattığına inandığı Allah’ın emir ve yasaklarına uymak ve O’na saygı göstermektir.

Unutmayalım ki, o hayvanları yaratan da bizi yaratan Allah’tır. Biz O’nun kuluyuz ve O’na itaat etmek durumundayız. Ancak öyle davranırsak kurtuluşa erebiliriz.

Akıllı olmak insan sağlığı için gerekli olanların neler olabileceği konusunda yeterli araştırmaları yaparak onları insanlığın istifadesine sunabilmektir.

Allah’ın yasak kıldığı bir şeyi tersine çevirebilmek için çabalamak hiç kimse için faydalı olamaz.

Bütün Müslümanların Kurban Bayramlarını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim. 

Bu yazı toplam 529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.