1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Dinlenmek !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Dinlenmek !

A+A-

Dinlenmekte bir ihtiyaçtır.
Belki bir hava, su, ekmek kadar değil ama, dinlenmek insanı yeniler, ruhu rahatlatır.
Ama iyi dinlenmek gerekir.
Hem fiziken, hem ruhen dinlenmek insanı rahatlatır.
Yalnız fiziki dinlenme yaparken, ruhu dinlendiremez, sorunlarınızı da kafanızda taşırsanız bu dinlenme tam bir dinlenme olmaz.
İnsanları dinlendiren bazen bir müziktir,
Bazen bir sohbettir,
Bazen bir termaldir.
Bazen bir doğal güzelliktir.
Ben ise sessizlik içinde, bir deniz kenarında, biraz da kendimi dinleyerek ve geçmişimi muhasebe ederek dinlenebiliyorum.
Çağımızın stresi, kalabalık şehirlerin gürültüsü, trafik sıkışıklığı, insanların bir birine saygısızlığı insanları büs bütün yormakta, stres yüklemektedir. Bunlardan uzak durarak dinlenmemiz lazım.
İnsan tam dinlenirse daha sonra daha verimli hale gelmektedir. Üretim gücü, beyin üretimi, sağlıklı bir düşünce oluşturabilmektedir.
Yakında yılda bir kez gelen kutsal Ramazan ayına ulaşıyoruz. Ramazan ayında tutacağımız ramazan, kılacağımız namaz, hayır, hasenat dini duygularımızı yükseltecek, bizleri kuş gib i hafifletip rahatlatacaktır.
Allah’a kulluk görevimizi yerine getirmenin hazzını yaşayacağız. Bu işin manevi tarafı.
Şimdi düşünün bir defa…
İnsanların yaptıkları makineler, araç- gerekler bile bir zaman sonra bakımdan geçmektedir. Revizyon yapılmaktadır. Yüce Allah’ın yarattığı bizler de yıllar yılı, herkes kendi alanında çalışmaktadır. Bunlarında dinlenmeye, revizyona ihtiyacı vardır.
Bir yıl boyunca midemiz, kalbimiz,ciğerlerimiz ve diğer organlarımız dur durak demeden çalışmaktadır. Midemize aklımıza ne geliyorsa gönderiyoruz. Ramazan ayında ise bunlar kısa süre de de olsa dinlendirilmekte ve insan sağlığına kavuşmaktadır.
Bir sözü unutmayalım:
“Oruç tut, sıhhat bul”
İşte bende bu prensipten hareketle ve her yıl yaptığımız gibi bir süre dinlenmek üzere sizlerden ayrılacağım. Gönlüm yine sizlerle beraber olacaktır. Biraz kendimi yenilemem lazım. Stresimi, huzursuzluğumu unutmam lazım. Dönünce de diri, canlı ve heyecanlı şekilde sizlere hizmet etmeye Allah izin verirse ve sağlığımızda elverirse devam edeceğim.
Şimdilik kaydı ile kalın sağlıcakla…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum