1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Dinleyip, Anlayalım!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Dinleyip, Anlayalım!

A+A-

Aile ve sosyal yaşamda, konuşma, dinleme ve anlama, sağlıklı iletişim için önemli becerilerdir. Sadece konuşmak, sonra tekrar konuşma üzerine dayalı bir iletişim, bir süre sonra kimsenin kimseyi dinlemediği, anlamadığı tek taraflı bir monoloğa dönüşmektedir.

İki farklı kişinin birbirini anlamak ve anlaşmak için sözcüklerin yardımıyla, vücut hareketleri, jest ve mimikler ile karşılıkla duygularını, düşüncelerini ve ihtiyaçlarını anlamasının anlaşıldığı iletişim, sosyal ilişkilerden aile içi huzura kadar her yerde en önemli ihtiyacımız olmaktadır.Çünkü gerçekten bir başkasını anlamak bir seçim iken, anlaşılmak bir ihtiyaç olmaktadır. Herkes anlaşıldığını düşündüğü yerde daha huzurlu ve güvenli hisseder.

Aile içi iletişimde de çocuklarla kurulan iletişim, aile içi ilişkiye katkıda bulunup, huzurlu bir yuvaya dönüşmesine faydalı olmaktadır. Çocukların kendilerini ifade etmeleri, ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini ifade edebilecek özgüveni ve ebeveynlerine güveni duyabilecek bir ortam olması gerekir. Buna rağmen, çocuklar her zaman ne istediklerini doğru olarak tanımlayıp adlandıramayabilir. Bu nedenle ebeveynlerin iletişim süreçlerinde onları dinleyip, anlayıp desteklemesi gerekmektedir.
Çocukları dinlerken, sabırla, dikkatle ve göz teması kurarak dinlemeli, sözünün bitmesini beklemeliyiz. Burası çok önemli, çocukları dikkatle dinleyip anlamak, özel bir gayret gerektirir. Dinlermiş gibi görünmeye çalışmak, çabucak fark edilmekte ve dinlenmek istenmediğini düşünmesine neden olmaktadır.
Her şeye rağmen çocukların sözünün bitmesini bekleyip, sonra onun da bizi dinlemesi için bir zaman aralığı bırakalım. Sözü biter bitmez hızlıca cevap verip tepkide bulunmak yerine, önce onu anladığımızı belirten, duygularını tanımasına yardımcı olacak bir cümle kullanmak çok faydalı olacaktır. Örneğin, heyecanlısın, tamam anlıyorum ama ya da endişelisin, sevinçlisin, gerçekten çok güzel bir olay, haber ya da gelişme gibi cümleler kullanmak çocukları çok rahatlatmaktadır.

Çocukların duygu ve düşüncelerini tanıyıp anlamalarına yardımcı olup, zihin, kavram ve düşünce gelişimlerine destek olunması iletişimi kolaylaştırıp zenginleştirecektir. 1. Adım, çocukların konuşmasının bitmesini dikkatle dinlemek, 2. adım, içinde bulunduğu psikolojik duygusal atmosferi “ben dili” ile tanımlamak, 3. adım olarak da kendi düşüncemizi ifade etmek olarak süreci yönetmek gerekmektedir.
Dinlenip, değer verilip anlaşıldığını gören çocuklar anne-babaları ile daha iyi iletişim kurmakta, daha az sorun yaşamakta ve daha nitelikli bir yaşantıya sahip olmaktadırlar. Selam ve dua ile.


 

Bu yazı toplam 333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.