1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Direniş Karatay olmuş
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Direniş Karatay olmuş

A+A-

KTO Karatay Üniversitesi’nin yapımını üstlendiği Direniş Karatay filmi, sinemaseverlerle buluştu. Önceki akşam basın özel gösterimi güzel bir gala ile yapıldı. Genellikle bir üniversite, devlet kurumu ya da yerel yönetim tarafından desteklenen sanatsal eserler, amacına ulaşamaz. Çok kişinin işin içine müdahil olması, eğitip bükmesi, ‘aman oraya dokunmayalım, aman burayı böyle yapmayalım’ demesi nedeniyle bu işler başarısızlığa uğrar. Bunu sanatın bütün dalları için söyleyebiliriz. 
Sinema ise bu konuların zirveye ulaştığı nokta. Bu nedenle bu film fikri ilk açıklandığında, projenin başarısız olacağını düşünmüş, ama yine de Konya’mızın bir kurumu önemli bir işin altına elini koymuş, düşüncesi ile başarılı olması temennisinde bulunmuştum.
En azından benim penceremden Direniş Karatay, bu düşünceyi boşa çıkardı. Çünkü hem oyunculuk, hem konusu hem de mekanlar açısından güzel bir işe imza atılmış. Dünya standartların çekilen filmin, izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu düşüncem basit ‘bir şehit milliyetçiliğinden’ kaynaklanmıyor. KTO Karatay’ın ve Konya’nın bu filmde imzası olabilir. Ancak eser meydana çıktıktan sonra, artık o izleyen herkesindir. 
Direniş Karatay’ın verdiği mesajlar da ayrıca vurgulanması gereken bir nokta. Bu projeye imza atan, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
Zor bir işin altından başarıyla kalkmışlar. Senaryo ve yapım aşamasında çekim ekibinin işine çok fazla müdahil olunmadığı izlenimi veriyor. Bu nedenle belli oranlarda özgürce bir eser ortaya çıkarılmış. Herkesin eline sağlık. 

Bu yazı toplam 613 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar