1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. DIŞ GÜÇLER/ HARİCİ BEDHAHLAR
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

DIŞ GÜÇLER/ HARİCİ BEDHAHLAR

A+A-

Muhalefetimize göre,  Türkiye’yi yönetenler sıkıştıklarından, yönetimi beceremediklerinden dolayı “Dış Güçler”  mavalını ortaya atıyorlar. Muhalefet; “  Bu masal genellikle geri kalmış ülkelerdeki yöneticilerin, vatandaşları uyutmak için söyledikleri ninnilerden biridir…” diyor. Doğru mu bu iddialar? İlk bakışta doğru gibi gelen bu iddiayı, iddia sahipleri şu misallerle açıklıyorlar: Ulu Hakan Abdülhamit Han Kıbrıs’ı İngilizlere geçici olarak kiralamıştı.  Tepkilere karşı nasıl bir savunma yapmıştı Abdülhamit Han; “Ruslar bizi tehdit ediyor, bizden boğazları ve Balkanları istiyor. Ey İngiltere yardım et!...” Abdülhamid,  Rusları dış güç olarak gösterip! Kıbrıs’ı İngilizlere veriyor!.  Konunun detayını şu linkte okuyabilirsiniz: https://www.yenisafak.com/yazarlar/mustafaarmagan/kibrisi-ingiltereye-sultan-abdulhamid-mi-verdi-2031863  Bu ve buna benzer misalleri artarda sıralayan muhalefet şu gerçekleri görmüyor mu?
Sizin görüşünüze göre İsmet Paşa’da Selçuklular da, Osmanlılar da, Saddam da, Kaddafi’de, Japonya da,   Almanya da… Aynı masalın ardına sığınıyor. Çünkü İsmet Paşa,  Sovyetlerin Boğazlara göz dikip, bizden bazı vilayetleri istemesi üzerine NATO’ya girip bu beladan kurtulmayı düşünmüş. Yani oda  dış gücün ardına sığınmış.  İsmet. Paşa, ilk başvuruyu   1949 da,  ilk resmi müracaatı ise Mayıs 1950 de yapmış.   (https://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/sinan-meydan/turkiyenin-gonullu-bagimliligi-nato-2106461/)   
Menderes, Demirel, Özal, Ecevit, Kenan Evren… Bunların hepsi de hep “dış güçler” demiş. Kenan Evren, Yunanistan’ın NATO’ya dönmesine izin vermesini, Ecevit, Kemal Derviş’i çağırmasını, Erbakan’ın kendine karşı yapılan 28 Şubat darbesini, Demirel’in 6 kere gidip 7 kere gelmesini “ dış güçler” tezine dayandırmıyorlar mı?
Yani Muhalefetin iktidarı eleştirirken savunduğu “kendi beceriksizliğinizi dış güçlere ciro etmeyin” tezi haklı değil.  Keşke her kötü icraat, her yapılan yanlış bizi yönetenlerin beceriksizliğinden kaynaklansa. Lakin kazın ayağı öyle değil. Elbette yöneticiler kötü gidişatın baş sorumlusu. Lakin Dün İngiltere, bu gün ABD (Çin Rusya, Fransa)  başka devletlerin işlerine hep burunlarını sokarlar. En yakın örnek bu gün Suriye’de ABD’nin, Rusya’nın Fransa’nın… Üsleri, silahları, asker bulundurmaları neyin göstergesi. ABD  PKK/YPG ye açıktan silah vermiyor mu? Rusya açık seçik, “Suriye benden sorulur…” demiyor mu? Yine Trump açık açık ;” “…Starting the long overdu….. Turkey economically if they hit Kurds. Create 20 mile safe zone....”   “Türkiye'nin Suriye'de Kürtleri vurması durumunda, Türkiye'yi ekonomik yıkıma uğratır...” demiyor mu?
DÜN DE BU GÜN DE YARIN DA…
Güçlü devletler dün  zayıf devletlere karşı her zaman acımasız politikalar izlemişlerdir bu günde izlemeye devam ediyorlar, yarında izlemeye devam edecekler. Sözlerini dinlemeyen, çıkarlarına mani olan devletlere, yöneticilere acımasız baskılar uygularlar hatta savaş açarlar.  Osmanlını son dönemlerinde İngilizlerin, Fransızların, Rusların;  Selçuklu döneminde Moğolların tazyiki ve baskısı dış güçler gerçeğine en yalın örnekleri teşkil eder.  
Bizde böylede dünya da ayrı mı bu gerçek hayır. Yakından başlayarak açıklayalım. Saddam’ın, Kaddafi’nin gidişleri kimden sorulmalı? Volkswagen’e Audiye, Doçe Bank’a verilen cezaların faili kim? Trump açıktan “Madurayı devireceğim” demiyor mu? Trump körfez ülkelerine; “bana bakın kral bozuntuları! Ben sizi korumasam, İran gelir bir günde topraklarınızı işgal eder, onun için pamuk eller cebe...” deyip yüz milyarlarca doları ellerinden almıyor mu? Onları İsrail lehinde Türkiye, Filistin, İran aleyhinde konuşturmuyor mu?   Koskoca Japonya ABD aleyhine tek bir söz edebiliyor mu?
Son olarak M. Kemal döneminde Lozan’da,  Musul, Kerkük, Batı Trakya, Hatay, 12 Adalar gibi yerleri elde edemeyişimizin sebebi İngiltere değil mi? Mustafa Kemal’in,  “Harici ve Dâhili bedhahlar”  sözündeki “Harici” kelimesinin anlamı ne?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.