1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Dış Ticaret Yapacaklara Altın Öneriler - I
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Dış Ticaret Yapacaklara Altın Öneriler - I

A+A-

Dış Ticaret mesleğini tam 18 yıldır sürdürüyorum. Rabbim mahcup etmesin. Bu mesleği ilk başından beridir severek yapıyorum. Çeşitli zamanlarda farklı firmalardan gelen dış ticaretle alakalı konularda ki yardım taleplerine mümkün olduğunca bildiklerimi arz ederek faydalı olmaya çalışıyorum. Özellikle Konya’mızda ki firmaların çoğunun bu konuda yetersiz olduğunu daha da kötüsü yetersiz olduğunun dahi farkında olmadığına tanık oluyorum. Firmalarımızın birçoğu hiç kurşun yakmadan savaşı kazanma planları yüzünden uzun yıllar olduğu yerde sayıyor. Bir adım ileriye gidemiyor. Üretimden önce iç ve dış pazarlamada yeterince kendini yenileyemeyen çok sayıda firmamız var. Odalarımız tarafından yapılan “Dostlar alışverişte görsün” mantığı olunca değişen bir şey olmuyor. Senelerdir düzenlenmekte olan ve dillerimize pelesenk olan “ Dış Ticaret Eğitim Programları”na katılarak kendini ispat edebilmiş kaç kişi ya da firma gösterebilirsiniz? Koskoca bir hiç. İşte bu mesleğin en büyük sancı kaynağı her firma yetkilisinin kendi kafasına göre çizdiği doğrular (!) olup, temelinde başka bir etken aramanın hiç gereği olmadığını açık ve net ifade ediyorum. Ramazan münasebetiyle tamamen kabuğuna çekilen sanayicilerimiz hiç değilse bu vesile ile bu yazıyı okur ve gereğini yapar diye düşünerek bazı gerçekleri buradan paylaşmak istedim.
Dış ticaret hedeflerinde başarıya ulaşmak için hangi hatalardan kaçınmalı ve ne gibi uygulamalar yapmalıyız. Bunun üzerinde kafa yoralım ve başarıya giden yolları aşağıda maddeler halinde sıralayalım:
1. Teknolojiyi takip ve AR-GE çalışmalarına yeterince ağırlık vermek gerekiyor. Kendisini yenileyemeyen, ürününü yenileyemeyen firmalar özellikle dış pazarlarda etkin söz sahibi olamazlar. Malum, küreselleşmenin gösterdiği etkiyle teknolojik yenilikler çabuk eskimektedir. Bunun en basit örneği her geçen gün yeni bir modeliyle karşılaştığımız cep telefonlarının piyasaya sürülmesidir. Dünyada nerede olursa olsun çıkan bir yenilik çabucak taklit edilebilmektedir. Firmaların rekabet üstünlüğü sağlayabilmelerinin ana koşulu kendisini sürekli yenilemek ve mevcuda yeni katkılar sağlayabilmektir. AR-GE harcamalarını boşa giden masraf gibi görmek, geleceğini karartan bir saçma düşüncedir.
2. Üretim maliyetlerini kaliteden ödün vermeden asgariye çekebilmektir. Malumunuz özellikle Çin mallarının dünya piyasalarında ucuz olmasından kaynaklanan sebeplerle haksız rekabet ortamına sebep teşkil ettiği bilinen bir gerçektir. O halde bizim elimizde ki en önemli silah, ürettiğimiz ürünlerde en düşük fiyata en kaliteliyi imal edebilmektir. Çin’in elinde sihirli çubuk yoktur. O ülkede de gerçek anlamda kalite gözetilerek yapılan ürünlerin fiyatları gayet yüksektir. Ama buna alternatif geliştirerek tüm dünyanın gözü kapalı para dökmesine gidecek olan ucuz malzemeden ucuz kaliteli ürün anlayışı belirli bir süre aktif olmuş olsa da ülkenin kalite imajına zarar vermiş ve kötü bir şöhretin sahibi olmuştur. Ucuz mal için kaliteden taviz bize yakışmaz. İmalatımızı kaliteli yapacağız ama üretim maliyetlerini aşağıya çekeceğiz. Başka bir seçeneğimiz yok. Evet pazarlama aşamasında bu kısa vadede bizi zorlasa da uzun vadede çok şey kazandıracaktır.
3. Diğer bir konu ise dış ticaret alanında yetişmiş eleman sıkıntısı ve yabancı dilde zayıf kalmaktan uzak olmamız gerekiyor. Donanım olmadığı sürece dış ticaretin okulunu okusa da hiçbir anlam ifade etmez. Çünkü dış ticaret, aktif iş ortamının içerisinde geliştirilerek kazanılan bir başarıyla güçlü kılınabilir. Özellikle de dil sorunu, ürünlerini uluslararası piyasalarda pazarlayan firmalar için en ciddi sorundur. Dil sorunu; yeni pazarlara giriş, marka olabilmek, ambalaj kalitesi, garanti detayları, dağıtım kanallarının üyeleriyle olan güzel ilişkiler ve promosyon katkısı gibi çeşitli faaliyetlerden ve uygulamalardan ciddi etkilenir. Bunda da ihracat ve pazarlama konularında kendini yeterince geliştirmiş ve yabancı dili iyi bilen nitelikli elemanların istihdam edilmesi ile sorun aşılabilir.
4. Sevkıyat sorunlarının bertaraf edilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz ki dış ticarette en önemli sorunlardan biri kara, hava ve deniz yoluyla yapılan sevkıyatlarının yüksek rakamlara tekabül etmesi ve buna ilaveten sevkıyat süresinin uzaması da diğer bir sorundur. Ama bizi daha çok etkileyen kısmı nakliye masraflarının yüksek olması, dolayısıyla bunun da imalatını yaptığımız ürün maliyetlerinin alıcıya pahalı yansıması sonucunu doğurmasıdır. Bu sorunun çözümü için firmaların ferdi anlamda yapabileceği bir şey yoktur. Uluslararası kriterlere göre gelişen bu durum karşısında en ucuz nakliye vesilelerini araştırmak ve bu konuda öncülük eden ve etkin karar mercilerini harekete geçirecek bir diyalog ortamının oluşturulması gerekir.
5. Şimdi değineceğim konu ülkemize münhasır bir sıkıntı olup, bunu derhal çözmemiz gerekir. O da standart üretim anlayışımızdır. İmal ettiğimiz ürün her ne olursa olsun bunda belirli bir standardı yakalayıp o doğrultuda gitmemiz gerekir. Her defasında farklı standartlara matuf anlayışımız yüzünden dış pazarlarda sıkça sorunlar yaşayabilmekteyiz. En kötüsü de numune amaçlı yapılan ürün ile seri imalat sonrası yapılan ürün açılımında ciddi tutarsızlıklarımız olduğu biliniyor. Bir firma numuneyi niçin yapar? Alıcısına, bundan sonra kendisine bu örneğe göre mal yükleyeceğini deklare etmek anlamı taşır. Ama siz kaliteli numuneyle müşterinizi bayıp, yüklü taleplerinde maliyeti daha da aşağı çekip daha fazla kazanmak hedefi çizerseniz, o malı bir defa yükleyebilirsiniz. Arkası da gelmez. Aman bu konuda hassas olalım. Bu bizim ülke imajımızı da en negatif yönde etkileyecek bir hatadır.
Yazımın devamına izninizle cuma günü devam etmek istiyorum.


 

Bu yazı toplam 557 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum