1. HABERLER

  2. KONYA

  3. DİSK, 46 yıldır direnme hakkını kullanıyor
DİSK, 46 yıldır direnme hakkını kullanıyor

DİSK, 46 yıldır direnme hakkını kullanıyor

Disk Konya il temsilcisi Mustafa Tamer, 46 yıldır Disk’in direnme hakkını kullandığını, her zamanda emeğe sahip çıkılmasını savunduğunu söyledi.

A+A-

Disk Konya İl Temsilcisi Mustafa Tamer emeği savunan Disk’e sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 46’ıncı yılında yine sokaklarda, yine alanlardayız. Bundan 46 yıl önce, işçi sınıfının kendi elleriyle inşa ettiği biricik örgütüne, DİSK’e saldırmaya kalkanlar hak ettikleri yanıtı almışlardı. O dönemde meclise getirilen bir yasa ile DİSK’in varlığına son vermek, örgütlenme özgürlüğünü yok etmek isteyenlere karşı yeter denilerek Disk’e sahip çıkılmıştır. DİSK’e sahip çıkmak, ekmeğine sahip çıkmaktır, geleceğine sahip çıkmaktır, onuruna sahip çıkmaktır. DİSK’i kapatarak işçileri sarı sendikalara mahkûm etmeye kalkanlara karşı “yüz binlerce işçi “direnme hakkı”nı kullanmıştı. Bu şanlı direnişin ardından örgütlenme özgürlüğünü gasp eden yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi” dedi.

Direniş Ruhuna İhtiyacımız Var 

Direniş ruhuna her zamankinden çok ihtiyacımız var diyen Mustafa Tamer, “Bugün, tam 46 yıl sonra, 15-16 Haziran’ın direniş ruhuna her zamankinden çok ihtiyacımız var. İşçileri köleleştirmek için en acımasız yasaları birbiri ardına Meclis'e getirerek yasalaştırdılar.
Kiralık işçilik adı altında işçi simsarlığını yasal hale getirdiler. Seçimlerden önce taşeron işçilere kadro vaat ettiler, seçimlerden sonra eskisinden beter bir düzenlemeyi geçirdiler.
Bu da yetmedi, taşeron işçilerin kazanılmış haklarına göz dikip “Özel Sözleşmeli Personel” dayatmasını gündeme getirdiler. Emeğe karşı yapılan bütün bu saldırılar ILO tarafından da tescillendi. ILO sözleşmelerinin sadece yüzde 31’ini onaylayan Türkiye, ILO sözleşmelerini en çok ihlal eden ülkeler arasında yer alıyor. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC’un raporuna göre de Türkiye işçiler açısından en kötü 10 ülke arasına girdi. 
Biz hem emek, hem demokrasi mücadelesinin bir arada yürütülmesi gerektiğini bilen bir gelenekten geliyoruz. Demokrasiyi, laikliği, hak ve özgürlükleri kazanmak işçi sınıfının görevidir. Demokrasinin, laikliğin, hak ve özgürlüklerin toptan yok edilmesine karşı, bütün yurttaşların içinde yer alabileceği bir geniş demokrasi blokunda işçi sınıfının rolü büyük olacaktır. Bugün yapılacak olan bellidir. Bayraklarımızı çıkarıp sloganlarımızı haykıracak, kiralık işçilik yasasını, 15-16 Haziran'ı yaratanların gösterdiği gibi çöpe atacağız. Kıdem tazminatımıza, iş güvencemize, ekmeğimize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.