1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Disleksi Nedir?
Disleksi Nedir?

Disleksi Nedir?

Kelime körlüğü olarakta bilinen “disleksi” hakkında bilgi veren Özel Gençlik Anaokulu Müdürü Aliye Duman, okul öncesi dönemde anaokulunda yapılacak ve iyi bir gözlem ve gelişim testleri ile disleksi probleminin önceden belirlenebileceğini belirtti.

A+A-

Duman, disleksinin bir hastalık olmadığını öğrenmeyle ilgili bir farklılık olduğunu söyledi. Zihinsel bir yetersizlik olmayıp zeka ile ilişkisinin olmadığını belirtti. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görüldüğünü ifade eden Duman, Özel Gençlik Anaokulunda uyguladıkları okuma yazma farkındalık çalışmaları ve anaokulu eğitimininin sonunda uyguladıkları ilkokula hazıroluş ölçeği ile bu sorunun ilkokul öncesi tespit edilebildiğini belirtti.

Disleksinin en önemli belirtisinin çocuğun harf ve rakamları ters yazması olduğunu söyleyen Duman, disleksili çocukların b ve d, p ve q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algıladıklarını, 3 rakamını E olarak ve 12 rakamını 21 olarak görebildiklerini belirti. Okuma ve okuduğunu anlama sorunuyla ortaya çıkan disleksili çocukların okuma ve yazma gibi becerilerde yaşıtlarına oranla geri kaldıklarını belirtti. Duman, ailelelerin bu konuda Özel Gençlik Anaokulunda uygulanan hazıroluş ölçeği ile bilgi alabileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.