1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. DİŞLERİ DÖKÜLMÜŞ PENÇELERİ SÖKÜLMÜŞ ASLAN: ABD
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

DİŞLERİ DÖKÜLMÜŞ PENÇELERİ SÖKÜLMÜŞ ASLAN: ABD

A+A-

Allaha şükürler olsun bu günleri de gördük. Rabbimize hamdolsun ümmet üzerine çöken, ümmet ağacını içten içe kemiren bir dertten, birkaç asırdır süren bir kompleksten, çaresiz gibi görünen bir hastalıktan kurtuluşun ilk adımlarını attık.  Dünyayı idare ettiğini sanan ABD’ nin son yıllardaki düşüşünden, zafiyetinden, içteki parçalanmışlık halinden, dışta da diğer devletlere sözünü geçirememesi mevzuunu dile getirmek istiyorum. Bu halin her Müslümanı, her mazlumu, adalet isteyen, huzur isteyen tekmil insanları çok sevindşeceğine inanıyorum.
ABD de son yıllarda Başkan bir şey söylüyor FBI başka bir şey. CİA nın söylediğini başkan, başkanın söylediğini diğer kurumlar dinlemiyor. Siyah - beyaz gerginliği, vatandaşları arasındaki gelir dağılımındaki uçurum…Hepsi ve daha fazlası ABD için tehlike çanlarının çalmasının işaret fişekleridir. 
Devletler vücut gibidir. Devletlerin bir numarası da vücuttaki beyin mesabesindedir. Kollar, bacaklar, kalp, kaslar, sinirler… Beyinden gelen emirleri dinlemediğinde nasıl vücut çökerse, aynı şekilde bir devlette başkanın, başbakanın, cumhurbaşkanının, kralın, sultanın sözünü alt kurumlar, birimler dinlemezse aynı netice hâsıl olur. ABD son yıllarda bu dertten muzdarip görünüyor. Sadece bu mu? Hayır ABD de adalet, sosyal dengesizlik, cinayetler, intiharlar dış borç…Her şey çok kötü. En önemlisi de ABD, artık dünya nüfusunun nefretini ve düşmanlığını üzerine çekmiş durumda. Bu günleri gösteren Allah sonsuz şükürler olsun.  
DÜN  ROMA OSMANLI İNGİLTERE BUGÜN ABD 
Devletleri, hele de bir numaradaki devletleri ayakta tutan değişik unsurlar vardır. Bunların başında: Askeri güç, ekonomik güç, halk - devlet bütünleşmesi, halkla yönetici sınıfın aynı idealde birleşmeleri, iç bütünlük, peşinden koşulacak, uğrunda can verilecek bir ülküye sahip olma hali, dünyaya nizam verdiklerine ve âlemi adaletle idare ettiklerine inanmaları ve devleti oluşturan ana unsurun(milletin)  bu ülküye, bu amaca kalpten inanması… Gelir. 
Osmanlı dünyayı 400 yıla yakın bu argümanlarla yönetti. O çağlarda Osmanlı’nın adını duyan zalimlerin yüreği titrer,  mazlumların gözyaşları ise dinerdi. Sonra güneş battı gün soldu,  devran döndü ay battı. Osmanlı, gücünü, adaletini ve en önemlisi başka devletler üzerine kurduğu hâkimiyeti (korkuyu) kaybetti. Bunu ilk fark eden devlet adamlarından biri de Koca Ragıp Paşa idi. Koca Ragıp Paşa, 1757'de tahta çıkan III. Mustafaya ( ki bu padişah, büyük bir zafer kazanarak Ruslara haddini bildirmek istiyordu.) şu tarihi ikazı yapmıştı: “Padişahım!  Osmanlı yaşlı bir aslana benzer. Uzaktan heybetli görünür, lakin dişleri dökülmüştür. Savaşa girersek düşmanlarımız bunu görür. " Şimdi bu tarihi sözü ABD nin ukalaları(akıllıları),  ABD için söylüyor.  
Pentagon’un yaptığı yeni bir çalışma, 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan ABD destekli uluslararası düzenin yıprandığını, hatta çökebileceğini belirterek, Washington’un küresel liderlik rolünü kaybedebileceği uyarısında bulunuyor.
ABD’nin gücünün azaldığı, uluslararası düzenin çözüldüğünü aklı erenler söylüyor.  Stratejisiler, Washington yönetiminin küresel pozisyonunu koruyabilmesi için daha fazla gözetim ve propaganda ve daha çok askeri yayılmacılık öneriyor. Bir raporda, “ABD’yi küresel üstünlük pozisyonundan indiren” güçlerin başında Rusya ve Çin gibi büyük rakiplerin yanı sıra İran ve Kuzey Kore gibi daha küçük oyuncuların da yer aldığı tespitinde bulunuluyor. Buna bir de birkaç gün önce İslam Dünyasının Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın çağrısı ile İstanbul’da toplanmasını ve burada ABD ye ve İsrail’e karşı Kudüs konusunda  önemli bir karara imza atmalarını eklersek, ABD nin artık hükümranlığının sonuna gelindiğinin  belirtilileri ortaya çıkmış oluyor. 
 Kuzey Kore’ye diş geçiremeyen ABD, Ortadoğu’da da başta Barzani’nin referandumuna verdiği desteğin boşa çıkması ile bir gol daha yedi. Son Kudüs toplantısında ABD 14 ülkeye karşı yapayalnız kaldı. Türkiye ABD ye rağmen Rusya’ya yaklaştı, 15 Temmuz ihanetini yerli uşaklarına rağmen başaramadı. PYD konusunda üst üste Türkiyeden uyarılar aldı ve almaya devam ediyor. 
Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki artık bu gün ABD,  Osmanlının 1757’ lerdeki konumunda. Şimdi birileri çıkıp Trump’a şöyle demeli:  “Başkanım! ABD yaşlı bir aslana benzer. Uzaktan heybetli görünür, lakin dişleri dökülmüştür. Eğer bir savaşa girerse rakipleri onun bu durumunu fark eder…" 
 İnşallah Dünyaya ABD inin pençelerinin söküldüğünü, dişlerinin döküldüğünü Ümmet-i Muhammed gösterecek. Rabbim o günleri bizlere göster. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum