1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diyabet Hastalarında Göze Dikkat
Diyabet Hastalarında Göze Dikkat

Diyabet Hastalarında Göze Dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, Diyabet Hastalarında Göze Dikkat Edilmesi Gerektiğini Belirtti.

A+A-

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, diyabet hastalarında göze dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
Uzun süreli kan glukozu yüksekliğinin göz hasarlarına yol açtığını ifade eden Op.Dr.Şeyda Atabay, “Diyabetten kaynaklanan göz hasarlarına “Retinopati” denir. Halk arasında şeker hastalığı olarak da adlandırılan Diyabet hastalığı tüm vücudu etkileyebildiği gibi gözlerde de önemli hasarlara yol açmaktadır. Bir çok hastalıkta olduğu gibi Diyabet hastalığında da bazen ilk tanı göz hastalıkları uzmanları tarafından konulmaktadır. Rutin göz muayenesinde göz arkası veya göz dibi diye adlandırılan fundus taramasında tesadüfi olarak şeker hastalığının hasarlarına rastlamaktayız” dedi.
Diyabetin, gözün arka bölümünde görme işleminde çok önemli bir yeri olan retina tabakasındaki (ağ tabaka) damarlara hasar verdiğini anlatan Op.Dr.Şeyda Atabay, “Retina tabakasının tutulmasına diyabetik retinopati denir. Retina damarlarında oluşan hasar, makulada (görme merkezi) ödeme (su toplanması) yol açarak yavaş ve ilerleyici bir şekilde görmeyi azaltabilir. Bunun dışında, göz içersine kanama yaparak ani görme kayıplarına yol açabilir. Ayrıca, retina tabakasına verdiği hasar dışında, erken yaşlarda katarakt oluşumuna ve görmenin azalmasına yol açabilir. Hastalıkta en önemli etken kan şekerindeki yükseklik seviyesi, kan şekeri seviyesindeki hızlı değişimler ve hastalığın süresidir” diye konuştu.
Diyabetik retinopati başlangıcının genelde damarlardaki küçük balonlaşmalar şeklinde olduğunu söyleyen Op.Dr.Şeyda Atabay, “Bu seviyede tanı konulabilmiş hastada kan şekeri düzenlemesi ve diyet ile hastalığı geriletebilmekteyiz. Ancak ciddi kanamaların başladığı görme merkezinde ödemlerin geliştiği seviyede gelen hastada mutlaka ek tedaviler gerekmektedir. Burada yapılacak tedaviler ile hastalık tamamen düzeltilememekte yalnızca yavaşlatılabilmektedir.
Hastanın ek hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği sorunları da var ise diyabetik retinopati seyri daha hızlı ilerleyip göze daha çok zarar verebilmektedir.
Göz arkasında hasarların başladığı durumlarda yapılacak tedaviler olarak göze lazer tedaviler ve göz içine damar oluşumlarını azaltacak ve ödemi geriletmeye yardımcı ilaç enjeksiyonları yapılmaktadır. Hastalığın ileri evrelerinde göz içi sıvısında yoğun kanamalar ve göz ön yüzeyinde damar problemleri gelişebilir. Bu dönemlerde yapılacak tedaviler daha agresif cerrahi müdahalelerdir.
Diyabet hastalığı olan kişilerin hastalıklarının düzeyine bağlı olarak belli aralıklarda göz hastalıkları uzmanınca göz dibi taraması yaptırmaları gerekmektedir. Gereğinde göz fundus anjiografileri gibi pekçok testler hastalığın seyrinde yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.