1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. DİYANET BU KONUYA EL ATMALI VE KADINLAR İÇİN CAMİLERDE LAVOBA YANİ ABDESTHANE YAPIMINA HIZ VERMELİ
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

DİYANET BU KONUYA EL ATMALI VE KADINLAR İÇİN CAMİLERDE LAVOBA YANİ ABDESTHANE YAPIMINA HIZ VERMELİ

A+A-

Bazı camilerde, hanım cemaatin arka tarafta veyahut da yan taraflarda açıktan namaz kılmaları sakıcalımıdır? Camiye girip çıkan erkekler onları namaz kılarken görmektedirler. Bu onların namazını bozarmı?Ya da hanımların erkeklerin göreceği yerlerde namaz kılmaları caizmidir?Böyel erkeklerin görebilecekleri yerlerde hanımların namazlarını oturarak kılmaları gerekmezmi?
El Cevap:Namaz kılmak ister erkek ister kadın olsun asla utanılacak bir durum değildir. Aksine takdire şayan çok önemli bir konudur.Eğer hanımlar namaz kılıyorlarsa o zaman erkekler gözlerini onların üzerlerinden çeksinler. Hem erkekler görecek diye niçin hanım kardeşlerimiz oturarak namaz kılsınlar?Böyle bir mecburiyetleri yoktur. Eğer erkekler nefislerine hakim olamıyorlarsa günah ta onnlaradır. Erkeklerin göreceği yerlerde de hanımlar namazlarını rahatlıkla ayakta kılabilirler, bu konuda dinen bir engelde söz konusu değildir. Hanımların setrül avret konularına riayeti olduktan sonra neden engel olsun ki? Nitekim tarlada, bayırda, kırda çalışmak zorunda olan hanımlar da namazlarını meydanlarda, açıkta ve aleni kılarlar.Ancak şu da vardır ki; hanımların namaz kılacakları yerlerin daha huzurlu olması ve erkeklerin göz tacizinden kurtulmaları için  namazlarını perde arkasında kılmalarını tavsiye ederiz.Camilerimizde bu tür yerler hazırlandığı görülmektedir. Bunlar inşaallah daha da geliştirilecektir.
Camide veyahut dışarda abdest alabileceği bir yer bulamayan bir hanım kardeşimiz abdestini evinde alıp dışarı çıksa ve dışarda başını açıp saçlarını göstermek zorunda kalsa acaba abdesti bozulurmu veyahut o abdestle namaz kılabilir mi?
El Cevap:Evinde abdestini alan bir hanım herhangi bir zorunlulukla evin dışında başını açmış olursa abdesti asla bozulmaz. Abdesti bozan hallerden biri zuhur etmedikçe de evdeki aldığı abdestle istediği kadar namaz kılabilir.Başını açmak ise abdesti bozmaz. Onun vebali başka bir şeydir.Dolayısı ile evinde abdestini alan ve dışarda başını açmak zorunda kalan bir bayan abdesti bozan haller vuku bulmadıkça rahatlıkla istediği zamazını kılabilir.

Bu yazı toplam 2531 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.